2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Ekonomi & Finans

2017 ev sahibi olmak için uygun zaman mı?

2017 ev sahibi olmak için uygun zaman mı?

2017 yılı ev sahibi olmak için uygun zaman mı? Sorusunun cevabından önce geride bıraktığımız iki yılın konut satışlarına bakmakta fayda var.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2015 yılında Türkiye genelinde 1 milyon 289 bin konut satışının gerçekleştiği görülüyor. Üstelik 2015 yılında iki genel seçim olmasına rağmen gerçekleşen konut satışları 2014 yılına göre %10 artış göstermiş. En çok konut İstanbul’da satılırken, ikinci sırayı Ankara, üçüncü sırayı ise İzmir alıyor. 2015 yılında en az satış ise Hakkari’de gerçekleşmiş.

Gelelim 2016 yılına; siyasi pek çok hareketliliğin yaşandığı, döviz kurlarında dalgalanmalar görüldüğü ve Türkiye’nin hain bir darbe girişimine maruz kaldığı bu yılda da konut satışları bir önceki yıla göre % 4 artış göstermiştir. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2016 yılında Türkiye genelinde 1 milyon 341 bin konut satışı gerçekleşmiştir. Tıpkı bir önceki yıl olduğu gibi en fazla konut İstanbul’da satılırken onu Ankara ve İzmir takip etmiştir. En az konut satışı ise yine Hakkari’de gerçekleşmiştir. Yaşanan siyasi ve ekonomik olaylar karşısında 2016 yılında konut satışlarında rekor kırıldığı görülmüştür.

Yukarıda incelediğimiz iki yılın konut satışları bize şunu göstermektedir. Siyasi olaylar, ekonomik dalgalanmalar, yapılan genel seçimler vb. konut satışlarını olumsuz yönde etkilemesi düşünülürken bu yönde bir etkilenme gerçekleşmemiş, aksine olumlu gelişmeler yaşanmıştır. İnsanlar, ev sahibi olma gibi birincil ihtiyaçlarını ekonomik veya siyasi faktörler karşısında ertelememiştir.

Bu bağlamda uzmanlar ve sektör temsilcileri 2017 yılının konut satışları açısından olumlu geçeceği, 2017 yılının ev sahibi olmak için uygun zaman olduğu görüşündeler. 2017 yılında ortalama 1 milyon 500 bin konut satışının gerçekleşmesi öngörülüyor. Konut satışlarında yapılan düzenlemeler, firmaların indirimleri, faiz indirimleri, uzayan vadeler, kampanyalar gibi etkenler bu yıl konut satışlarında önemli rol oynayacağa benziyor.

Ertelenen ev sahibi olma planlarının 2017 yılında hayata geçirilmesi bekleniyor. Ev sahibi olmak isteyenler için uygun zeminin oluşacağı 2017 yılında, konut satışları için yeni bir rekor kırılabilir.

Benzer Yazılar
Ekonomi & FinansGenel

Tasarruflarla Türkiye Nasıl Daha Güçlü Hala Gelir?

Ekonomi & FinansGenel

Tasarruf Finansı ile Tarihte Gücüne Güç Katan Ülkeler

BirevimEkonomi & FinansGenel

Tasarruf Finansmanı Ekonomiye Nasıl Katkı Yapacak?

BirevimEkonomi & Finans

BDDK'dan 21 Tasarruf Finansman Şirketine Tasfiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 × 4 =