2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir ev sahibi olmak…

O zorlu kiracılık günlerinin en büyük hayalidir. Kira gününün nasıl geldiğini anlamazsınız. Ev sahibi kirayı istediğinde, “daha yeni ödememiş miydik?” diye düşünürsünüz. Sadece kirayla bitse iyi. Evinize mobilya almaya kalksanız oturduğum eve göre alsam iki gün sonra ev sahibi çık dese gittiğim eve uymaz düşüncesi de cabası. Hele ki tülü, perdesi, halısı, avizesi evden eve göçebe gibi yer değiştirdikçe hepsi başa bela. Duvarı boyatsan bir dert boyatmasan ayrı bir dert; mutfak dolapları, zemini, banyosu, evin değiştirilemezleridir. Kendi zevkine göre bulmak neredeyse imkansız. Yeniletmeye kalksan, zaten kiracıyım başkasının evine masraf mı yapayım düşüncesi. Ev değiştirmek zorunda kaldığınızda depozitosu, komisyonu. Velhasıl kiracılık zor iştir.

Kiracılığın sıkıntılarını yaşarken, bir gün nihayet Birevim’in tasarrufa dayalı, faizsiz, kendi bütçenize göre ödeyebileceğiniz taksitlerle, kolayca ev sahibi olabileceğinizi duydunuz. Bu güzel haberi ailenizle paylaştınız ve Birevim’in özgün yöntemlerinden size en uygun olanı seçerek kira öder gibi taksitle ev sahibi olmaya karar verdiniz.

Peki evinizi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Eğer evinizi yatırım amacıyla değil de kullanım amacıyla alıyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; istek, ihtiyaç ve imkanlarınızı birlikte ele alıp değerlendirerek karar vermek olacaktır. Takdir edersiniz ki; bir ev satın aldıktan sonra değiştirmek çok zor bir iştir. Sonradan hüsrana uğramamak adına, evinizi seçmeden önce ince eleyip sık dokumakta fayda var. Tüm beklenti ve ihtiyaçlarınıza cevap verebilen bir ev içinde uzun yıllar keyifle oturmanızı sağlayacaktır.

Gelin, ev seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri bir liste halinde sıralayalım;

  • İçinde oturacağınız ev sizin yaşam alanınızdır. Yaşam alanınızı belirlerken orayı kimlerle paylaşacağınız önemlidir. Tek başınıza mı, çekirdek ailenizle mi ya da geniş ailenizle mi? Eğer tek başınıza yaşayacaksanız sorun yok ama eşiniz ve çocuklarınızla yaşayacağınız bir alanı seçerken hayatınızın her anında olduğu gibi onları da düşünerek adım atmakta fayda var. Bu nedenle öncelik sırasına evin konumunu yazalım. Seçeceğiniz ev sosyal yaşam alanlarına ne kadar yakın olursa o kadar rahat edersiniz. Çocuğunuzun okulu, hastane, toplu taşıma araçları, alışveriş merkezleri, yeşil alanlar vs. Öncelik sırasını kendinize göre belirleyip evinizin konumunu ona göre seçebilirsiniz.
  • Diğer önemli bir nokta ise evde yaşayacak olan birey sayısı. Sonuçta evinizin büyüklüğünü ve oda sayısını buna göre belirlemelisiniz.
  • Ev seçiminde yaşam stilinizin de etkisi tartışılamaz. Mahalle arasında birkaç katlı bir apartman dairesi mi, tüm sosyal ihtiyaçlarınıza cevap veren özellikli bir site mi yoksa yüksek bir residence mı? İmkanlarınız dahilinde karar vermeniz gereken önemli konulardan biri de budur.
  • Tabi evinizi belirlerken hep ‘Amerikan mutfaklı bir evim olsun istemiştim’ ya da ‘Uzun Fransız camların hayaliyle yaşıyorum’ diye bu özelliklere sahip olan, ilk bulduğunuz evi almaya kalkmayın. Daha öncede söylediğimiz gibi ev almak hayatınızda yapacağınız en ciddi maliyetli işlerdendir. İyice araştırarak, belki de onlarca ev gezdikten sonra karar vermeniz yerinde olacaktır. Emin olmadan önce mümkün olduğunca fazla ev gezin.
  • Satın alacağınız evin iç tasarımını zevkinize göre yaptırmayacaksanız, mevcut olan malzemenin kalitesini, evde oluşabilecek ekstra bakım maliyetlerini iyi analiz etmenizde fayda var. Uzun yıllar sizinle kalacak bu ürünlerin, göze hitap etmesi kadar dayanıklılığının da önemli olduğunu dikkate almalısınız.
  • Tabi ki eviniz seçerken önemli konulardan biri de oluşabilecek istenmeyen durumlara karşı olan sağlamlığıdır. Depreme dayanıklı mı? Yangın merdiveni var mı? gibi konular güvenliğiniz açısından gereklidir.
  • Tüm bunları halledip gönlünüze göre bir ev bulduktan sonra önemsemeniz gereken bir konu daha var. Beğendiğiniz eve sahip olmanın yasal süreci… Biraz sıkıntılı bir süreç olduğundan bu işten anlayan kişilerle çalışmanız yararınıza olacaktır. Evin yasal izinleri ya da sınırlaması (İpotek, yıkım kararı, eski eser tescili vs.) satış değerinin doğru gösterilip gösterilmediği, dairenin tapusunun niteliği (Kat mülkiyeti, kat İrtifaklı, toprak tapusu vs.) gibi konuları ileride başınızın ağrımaması için hassasiyetle araştırın.
  • Ve son olarak komşularınıza çaktırmadan onlar hakkında bilgi edinmenizde önemli bir ayrıntı. Ev alma komşu al sözünü atalarımız boşuna söylememiştir. Komşuluk ilişkisi mi kaldı diye düşünmeyin. Kimse yan dairesinde ne olduğu belli olmayan kişiler otursun istemez.

Huzur içinde yıllarca oturabileceğiniz, güzel komşuluklar kurabileceğiniz bir eviniz olması dileğiyle…

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Arsa Tapulu Daire Nedir? Arsa Tapulu Ev Almak Mantıklı Mı?

Bilgi Bankası

Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır? Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bilgi Bankası

Su Aboneliği Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Bankası

Doğalgaz Aboneliği Nasıl Başlatılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × 4 =