2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Genel

Ev alırken taksitlerin kolaylıkla ödenmesi için tavsiyeler

Ev alırken taksitlerin kolaylıkla ödenmesi için tavsiyeler

Ev sahibi olmak aslında iyi yönetilmesi gereken bir süreçtir. Karar verme aşamasıyla başlar, planlama, taksitlerin ödenmesi ve takiple devam eder, son taksitin ödenmesiyle biter. Bu süreç genellikle 5-10 yıl gibi uzun sürelerden oluşur. Uzun yıllar alacak bir yola çıktıysanız hayatta nelerle karşılaşacağınız bilinmez. Başlangıçta yapmış olduğunuz ödeme planları ileride bütçenize uymayabilir, ekonomik gelirinizde dalgalanmalar yaşayabilirsiniz, işsiz kalabilirsiniz, önceden hesaplayamadığınız değişiklikler veya olağanüstü durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu ve buna benzer sebeplerden herhangi birini dahi yaşamanız ev sahibi olmayı hayal ederken sizi zor duruma düşürebilir.

Ev alma sürecinde taksitlerinizi kolaylıkla ödemeniz için yapacağımız birkaç tavsiyeden önce temel prensibimizin “Ayağımızı yorganımıza göre uzatmak” olduğunu söylemeliyiz. Sonrasını ise maddeler halinde sıralayalım.

1- Gelirinize uygun ödeme planı oluşturun

Gelirinin çok üstünde borçlanan veya harcama yapan insanlara siz de mutlaka rastlamışsınızdır. Alınan ev de olsa, araba da olsa, hatta cep telefonu dahi olsa böyle bir borçlanma doğru değildir. Kötü sonuçlar doğurabilir. Biz ev alımı üzerinde duralım. Belki de ev sahibi olmanın ilk adımını gelire uygun ev ve gelire uygun taksitlendirmeler oluşturur. Gelirinize uygun evi ve ödeme planını seçmek sizin için en doğru adım olacaktır.

2- Yıllık bütçenizi oluşturun

Büyük bir borcun altına girdiyseniz mutlaka aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık bütçelerinizi oluşturun. Bu zamanları dikkate alarak harcamalarınızın bir listesini çıkarıp bütçenizi oluşturun. Bazı masraflar aylık olurken, bazı masraflar yılda bir defa olur. Bazen de iki üç yılda bir masraf çıkaran durumlar olur. Mesela evinizi üç yılda bir defa boyatıyorsanız veya koltuk takımınızı beş yılda bir yeniliyorsanız bu masrafları dikkate alarak uzun vadeli harcama ve masraf bütçenizi oluşturmalısınız. Böyle yapmanız ileride oluşabilecek risklere karşı önlem almanızı kolaylaştırır.

3- Tasarruf yapın

Şayet yapmış olduğunuz borçlanmanın dışında gelirinizden az da olsa kenara koyabiliyorsanız mutlaka bu tasarrufu gerçekleştirin. Zamanla ilave tasarrufunuz büyüyecektir. Borcunuzu ödemekte zorlandığınız dönemlerde daha önceden yapmış olduğunuz bu tasarrufları kullanabilirsiniz. Küçük küçük biriktirmiş dahi olsanız gün gelir o birikimler sizin için bir kurtarıcı olabilir.

4- Bir taksit fazla ödeyin

Eğer yeterli imkana sahipseniz bir taksit fazla ödeme yapmanız sizin rahat hareket etmenizi sağlayacaktır. Bu yöntem psikolojik olarak da sizi rahatlatacaktır.

Benzer Yazılar
BirevimGenel

BİREVİM’in BDDK Lisansı Onaylandı

Birlikte TasarrufGenel

Yaza ev veya araba sahibi olarak girmeniz mümkün!

Ekonomi & FinansGenel

Tasarruflarla Türkiye Nasıl Daha Güçlü Hala Gelir?

GenelMerak Edilenler

Geleceğinizi Planlamanın En Yeni Yolunu Açıklıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 − 3 =