2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Genel

Her Ay Ne Kadar Tasarruf Etmelisiniz?

Her Ay Ne Kadar Tasarruf Etmelisiniz

Günümüzde pek çok kişi artık borçlanmadan, faiz maliyeti ile boğuşmadan kendi gelirleriyle ihtiyaçlarını karşılamak istiyor. Bireyler mevcut finansman araçlarıyla ihtiyaçlarını karşılamak istediğinde ciddi bir faiz yükü ve borçla mücadele etmek zorunda kalınıyor. Tüm bunlarla birlikte getirdiği psikolojik “borçlanma yükü” kişileri zorlu bir ekonomik mücadeleyle baş başa bırakıyor.

Haliyle borçlanmadan, gelirine uygun oranda tasarruf yapmak artık pek çok kişinin ilk tercihi… Peki ama her ay ne kadar tasarruf yapılmalı? Aslında bu sorunun kısa bir yanıtı var. Her ay gelirinizin %20’sini tasarruf etmelisiniz. Bu oran 50/30/20 kuralından geliyor.

50/30/20 Kuralı Nedir?

Harvard Hukuk Fakültesi Profesörü Elizabeth Warren’ın geliştirdiği bu finansal plana göre, bütçenizin %50’sini kira, yemek gibi temel ihtiyaçlara, %30’unu isteğe bağlı harcamalara ve en az %20’sini tasarrufa ayırmalısınız.

Tabii ki her birey için yüzde 20 oranı uygun değildir. Örneğin, çok kazanan biriyseniz, giderlerinizi de düşük tutabiliyorsanız, gelirinizin çok daha büyük bir yüzdesini biriktirmek uygun olur. Bu yüzdeyi kendi koşullarınıza göre hesaplamanız doğru olacaktır.

Her ay ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğini anlamak için öncelikle finansal hedeflerinizi belirlemelisin. Kabaca konuşursak, finansal hedeflerinizi iki bölüme ayırmalısınız.

  • Kısa Vadeli
  • Uzun Vadeli

Kısa Vadeli Finansal Hedefler

Bir yıldan kısa bir süre içinde ortaya çıkan ihtiyaçlar… Örnek vermek gerekirse; yaz tatiline gitmek, evininizi yenilemek, yeni eşyalar satın almak gibi şeylerdir.

Kısa vadeli finansal hedefleriniz için bir yıldan daha kısa bir sürede tasarruf yapabilirsiniz. Örneğin, 9 ayda 5 bin TL tasarruf etmek istiyorsanız, bu hedefe ayda 555 TL ayırmanız gerekiyor.

Uzun Vadeli Finansal Hedefler

Uzun vadeli finansal hedefler arasında ise düğün yapmak, ev veya araba satın almak yer alır. Bu durumlar için bireysel birikimler yapacaksanız sabırlı ve istikrarlı olmalısınız. Uzun vadeli finansal hedefleriniz için liste oluşturmalı, iyi bir plan ortaya çıkarmalısınız , ideal tasarruf hedefinizi ve son tarihi belirlemelisiniz. Bunu listenizdeki her bir hedef için ayrı yapmalısınız. Ardından, bu zaman dilimini her bir hedef için ihtiyacınız olan para miktarına bölmelisiniz.

Örneğin, bir araba için 100 bin biriktirmek istediğinizi ve önümüzdeki iki yıl içinde satın almayı planladığınızı varsayalım. 100 bin hedefinize ulaşmak için önümüzdeki 24 ay boyunca ayda 4 bin 166 TL ayırmanız gerekecek.

Bu hesaplamayı listenizdeki her hedefle yaptıktan sonra, muhtemelen bireyselin tasarruf yaparak kısa zamanda yeterince tasarruf edemeyeceğinizi anlayacaksınız. Ayrıca istikrarlı olmak ve yıllarca beklemek çok zorlayıcı olabilir. Peki çözümü ne? Tabii ki Birlikte Tasarruf Finansı!

Birlikte Tasarruf Finansı Nedir?

BİREVİM; kendine ait bir iş modeli olan ”Birlikte Tasarruf Finansı” yöntemiyle, insanların konut, işyeri ve araç finansmanına mümkün olan en kısa zamanda, en uygun koşullarla erişmelerini sağlıyor. Tasarruf yaparak ev ve araba sahibi olmak isteyen kişilerin ihtiyaçlarını can kulağıyla dinleyerek en uygun tasarruf planını ve bütçelerine en uygun tasarruf taksitini birlikte belirliyor. Bireysel tasarrufların gücünü bir araya getirerek tasarruf sahiplerinin uzun vadeli hedeflere en kısa sürede ulaşmasını sağlıyor.

Birlikte Tasarruf Finansı ile tasarruf sahiplerinin 1 yılda 100 adım yol alması yerine aynı sürede 1.000 adımlık yol almasına olanak sağlanıyor. Ayrıca esnek ödeme koşulları sayesinde, tasarruf taksit ödemelerini bireylerin bütçesine göre şekillendiriyor. Bu da bireylerin bütçelerini zorlamadan tasarruf yapabilmesine imkân tanıyor.

Üstelik tasarruf sahiplerinin yaptığı ödemeler, diğer tüm tasarruf sahiplerinin ev, araba iş yeri hayalinin gerçekleşmesine de vesile oluyor.

Birlikte Tasarruf Finansı hakkında detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki formu doldurabilir veya 444 23 53 numaralı İletişim Merkezimizi arayarak Tasarruf Finans Uzmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. ,

Benzer Yazılar
BirevimGenel

BİREVİM’in BDDK Lisansı Onaylandı

Birlikte TasarrufGenel

Yaza ev veya araba sahibi olarak girmeniz mümkün!

Ekonomi & FinansGenel

Tasarruflarla Türkiye Nasıl Daha Güçlü Hala Gelir?

GenelMerak Edilenler

Geleceğinizi Planlamanın En Yeni Yolunu Açıklıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 − 5 =