2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Ekonomi & FinansGenel

Tasarruf Finansı ile Tarihte Gücüne Güç Katan Ülkeler

tasarrufla güçlenen ülkeler

Tasarruf Finansının tarihi yüzyıllar öncesine dayanır. İlk kez uygulanmaya başladıktan sonra; sağladığı fayda ile zamanla dünyaya yayılmış ve pek çok farklı ülkede kullanılagelmiştir. Ancak, birbirinden farklı coğrafyalarda kullanılsa da özündeki “Birliktelik Gücü” dünyanın neresinde olursa olsun hep aynı kalmıştır.
Tasarrufa dayalı finans sistemi sayesinde, farklı ülkelerde yüzyıllardır milyonlarca insan gücüne güç katmaya devam ediyor!
Peki, Tasarruf Finansı ilk nasıl doğdu ve ülkelerin gücüne nasıl güç kattı dersiniz?
Hadi gelin açıklayalım…

  1. Tasarruf Finansının İngiltere’de İlk Ortaya Çıkışı

Tasarruf Finansının doğmasında, İngiltere’de konut sorununun başlaması etkili olur. Sanayi Devrimi’nden sonra; İngiltere’de köyden kentlere gelen işçiler, kent yaşamı içinde kendine yer bulamaz. Bu dönemde, köyde bir ev sorunu olmayan insanlar için kentlerde ev almak imkânsız hale gelmiştir. Kent nüfusunun bu göçlerle birlikte artması ve artan konut talebi karşısında bir ev sahibi olmanın maliyeti de günden güne yükselir. İngilizlerin kentleşme ve konut sorununun katkısı ile yükselen toplumsal yardımlaşma ve birliktelik ruhu, tasarruf finansının çıkış noktası olacaktır…

  1. İngiliz İşçiler Tasarrufla Ev Sahibi Oluyor!

Kentlerde işçi ailelerin kendi evlerine sahip olması bu dönemde iyice zorlaştırmaya başlar. İşte bu noktada bazı işçi grupları güçlerini birleştirme yolunu keşfeder. İşçiler bir araya gelerek tasarruflarını bir fonda birleştirmeye başlarlar. İşçiler, her ay gelirlerinden bir miktarı ortak bir fonda toplayıp, bir ev almak ya da ev yapmak için gereken parayı toplar. Ardından, aralarında kura çekerek bir kişinin ev sahibi olmasını sağlarlar. Gruptaki herkes ev sahibi olana kadar bu devam eder. Bu sistem sayesinde insanlarda birliktelik ruhu daha da artar. Bunun ilk örneği 1775’te İngiltere’de kurulan Ketley’s Building Society’dir. Peşi sıra Midlands, Lancashire ve Yorkshire’de olmak üzere ülke genelinde 50’den fazla Tasarruf Finansı birliği kurulur.

  1. Almanya’da İlk Tasarruf Finansı Denemesi

İngiltere’de ortaya çıkan bu dayanışma ruhu, kısa sürede başka ülkelere de yayılmaya başlar. Özellikle Almanya, 19. yy’dan itibaren bu sistemin dünyadaki en büyük temsilcisi ve örneği olur. Almanya’da sistemin yayılmasının hikayesi ise ilginçtir. Tasarruf Finansı, ilk uygulandığında Almanlardan yeterli ilgiyi görmez. Çünkü toplumda henüz dayanışma ve birliktelik ruhu zayıftır. Üstelik, bir konut sorunu yoktur ve ekonomik olarak insanların çoğu kolayca ev ya da araba alabilecek güçtedir.

4. Almanya Savaş Sonrası Tasarrufla Güçleniyor

Birinci ve ikinci Dünya Savaşı’nda yenik düşen Almanya, zor günler yaşamaya başlar. Savaşın ekonomik ve toplumsal zorlukları inanlar arasında dayanışmayı ve birlikteliği güçlendirir. Üstelik ekonomik zorluklar sonucunda konut almak güçleşmiştir. Bu dönemde yeniden Bausparkasse olarak bilinen Tasarruf Finansı birlikleri ortaya çıkar. Savaşın olumsuz atmosferinde güçlerini birleştiren Almanlar, bir araya getirdikleri tasarrufları ile yeniden yatırım yapabilmeye ve ekonomik olarak güçlenmeye başlar.

5. Tasarrufun Gücü Tüm Dünyaya Yayılıyor

Almanya, Tasarruf Finansı sistemini geliştirir ve böylece sistem tüm dünyaya örnek olur. 1950’li yıllardan itibaren; ABD, Fransa, Hindistan, Çin, Slovakya, Macaristan, Nikaragua, Fas, Slovenya, Tunus, Peru Avusturya, İsviçre, Hollanda, Bulgaristan ve Romanya’da benzeri yapılar kurulur.

6. Tasarrufla Ülkeler Nasıl Güçlendi?

Tasarruf Finansı uygulandığı ülkelerde tasarruf seviyesinin arttırılmasına ve özellikle dar ve orta gelirli insanların konut finansmanına erişiminin iyileştirilmesine büyük katkı sağladı. Tasarruf Finansı ile büyüyen konut sektörü, toplumun refah seviyesi arttırdı. Konut sektörünün büyümesi ile istihdam da eş zamanlı olarak arttı ve ülkenin makroekonomik göstergelerinde yükseliş sağladı. Bu da, tasarrufa dayalı finans modelinin tüm dünyada ülkelerin gücüne güç katan bir model olarak yaygınlaşmasını sağladı.

Benzer Yazılar
BirevimGenel

BİREVİM’in BDDK Lisansı Onaylandı

Birlikte TasarrufGenel

Yaza ev veya araba sahibi olarak girmeniz mümkün!

Ekonomi & FinansGenel

Tasarruflarla Türkiye Nasıl Daha Güçlü Hala Gelir?

GenelMerak Edilenler

Geleceğinizi Planlamanın En Yeni Yolunu Açıklıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fifteen − 15 =