2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Merak Edilenler

Uzun Vadeli Taksitler Ailelerin Ev Sahibi Olmalarını Kolaylaştırır mı?

Uzun vadeli taksitler orta ve alt gelirli ailelerin ev sahibi olmalarını kolaylaştırır mı?

Ev sahibi olmak isteyen kişiler, şayet alacakları evin değerini nakit olarak ödeme imkanına sahip değillerse taksitle ev sahibi olma yolunu tercih ediyorlar. Konuyu insanların gelirleri üzerinden ele alacak olursak, faiz ya da vade farkı uygulanan taksitle ev alma yollarının çözüm üretemediği gözlemleniyor.

Taksit sayısı kısa olduğunda; evin toplam maliyeti düşerken, insanlar yüksek taksitler ödemek durumunda kalıyor. Taksit sayısı uzun olduğunda ise, aylık ödenen taksit tutarı düşerken evin maliyeti bu durumdan olumsuz etkilenip artıyor. Kısacası, ev sahibi olmak isteyenler için tam anlamıyla ‘doluya koysan almıyor, boşa koysan dolmuyor’ durumu yaşanıyor.

Mevcut ev sahibi olma yolları kredi kullandırma temeline dayandığından fazladan ödenen faiz ya da vade farkı ile aylık ödenen taksit tutarı arasında ters orantı oluşuyor. Ev sahibi olmak isteyen bir kişi kısa vade seçtiğinde yüksek taksit ödemek durumunda kalıyor. Uzun vade seçtiğinde ise taksitleri düşüyor; ancak bu seferde daha yüksek faiz ya da vade farkı vermesi gerekiyor.

Konuyu bir örnekle açıklayalım. 100 bin TL kredi kullanan bir kişi şayet kredisini 60 ay taksitlendirirse aylık taksitleri en düşük faiz oranına göre 2.152 TL olur. Bu durumda masraflar dahil 130 bin TL ödemek durumunda kalır. Vadeyi kısa tutmuş olmasına rağmen 30 bin TL faiz ödemiş olur. Üstelik kısa vade seçtiği için aylık taksitleri yüksek olur.

Aynı örneği vadeyi iki katına yani 120 aya çıkararak inceleyelim. Bu durumda 100 bin TL kredi kullanan kişinin aylık ödeyeceği taksitler vade uzadığı için düşecek ve 1.352 TL olacaktır. Bu taksit tutarını ödemek belki ilk etapta daha cazip gelebilir; ancak bu seferde 100 bin TL için toplam ödenen tutar masraf ve faizle birlikte 163 bin TL olacaktır. 100 bin TL kredi için fazladan 63 bin TL ödenecektir.

Yukarıdaki örneklerde görüldüğü üzere düşük taksit ödemek isteyenler mecburen vadeyi uzatıyor; ancak bunun bedeli olarak daha fazla faiz ödüyor. Daha az faiz ödemek isteyenler ise bunun bedeli olarak yüksek taksitler ödemek zorunda kalıyor.

Peki bunun bir çözümü yok mu? İnsanlar, hem düşük taksit ödeyip, hem de faiz ya da başka farklar ödemeden ev sahibi olabilirler mi? Evet olabilirler! Nasıl mı?

Birevim’in sunmuş olduğu tasarrufa dayalı faizsiz ev alma modeliyle isteyen herkes tamamen faizsiz ve alacağı eve hiç fark ödemeden, 480 kişiye kadar çıkan tasarruf programlarına dahil olarak uzun vadelerle ev sahibi olabilirler. Vadenin uzun olması taksitlerin düşük olmasını beraberinde sunarken,

Ülkemizde alt ve orta gelir grubunda bulunanlar için kredi kullanarak ev sahibi olmak tercih edilebilir bir yol olarak görülmezken, Birevim modeli, alt ve orta gelir grubunda bulunanların ihtiyaçlarına mükemmel bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Siz de bütçenize göre taksitler ödeyerek, istediğiniz satılık bir evi, tamamen faizsiz ve hiç fark ödemeden almak istiyorsanız Birevim müşteri temsilcilerini 444 23 53 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

Benzer Yazılar
BirevimBirlikte TasarrufMerak Edilenler

İyi Bir Tasarrufa Nasıl Başlanacağını Açıklıyoruz!

GenelMerak Edilenler

Geleceğinizi Planlamanın En Yeni Yolunu Açıklıyoruz!

BirevimBirlikte TasarrufGenelMerak Edilenler

Aile Bütçesi Nasıl Hazırlanır?

Birlikte TasarrufGenelMerak Edilenler

Sürdürülebilir Bir Yaşam için “Tasarruf”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seventeen − five =