2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

GenelSesli Makaleler

Dünya Tasarruf Günü’nde 5 Adımda Tasarruf Alışkanlığı Kazanın

31 Ekim Dünya Tasarruf Günü vesilesi ile tasarruf kavramı üzerine düşünmeye ne dersiniz! Gelin, Dünya Tasarruf Günü’nde; Tasarruf nedir, neden önemlidir ve 5 adımda nasıl tasarruf alışkanlığı edinilir birlikte bakalım…

Dünya Tasarruf Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Avrupa’da yaşanan parasal reformlardan dolayı insanlar maddi olarak her şeyini kaybetmişti. Yeniden kalkınmak için tasarrufa olan inancın yeniden inşa edilmesi gerekiyordu. İnsanlarda tasarruf bilincini geliştirmek adına 31 Ekim 1924 yılında WSBI-Dünya Tasarruf Bankaları Enstitüsü kuruldu. O tarihten itibaren 31 Ekim, Dünya Tasarruf Günü olarak kutlanmaya başladı…

Tasarruf Nedir?

Peki, tasarruf neden bu denli elzem! Bunun için önce Tasarruf kavramını iyi anlamak gerekiyor.
TDK’ya göre “Tasarruf” 3 anlamda kullanılıyor:

1. Bir şeyi istediği gibi kullanma yetkisi

2. Tutum

3.Para biriktirme, artırım

Her üçü de kıymetli ifadeler ancak bu yazıda biz Tasarrufu “para biriktirme, artırım” anlamı ile kullanacağız. Bu anlamıyla tasarruf, “tüketmemek” ya da “harcamamak” değil; zevklerimiz ile sorumluluklarımız arasında denge kurmayı başarmaktır.

Tasarruf Alışkanlığı Kazanmak Neden Önemli?

Tasarruf, bireysel olduğu kadar; ülke kalkınmasına katkı sağlaması yönüyle de önemlidir. Tasarruf, bireysel ekonomimizi dolayısıyla da ülke ekonomisini güvence altına alır. Bu yüzden tasarruf alışkanlığı hepimize lazım! Bugünden başlayarak tasarruf yapabilmeyi başarırsak, geleceğe daha emin adımlarla ilerlememiz mümkün! Öyleyse 5 adımda bu alışkanlığı nasıl edineceğimizi gelin tek tek anlatalım…

  1. LAZIM ve ELZEM DENGESİ KURUN

Gerekli ve lüzumlu ihtiyaçlarınızı LAZIM, çok gerekli ve vazgeçilmez olanları ELZEM olarak ikiye ayırın. Unutmayın ki bilinçsiz tüketimi engellemenin yolu, LAZIM ve ELZEM arasında sağlıklı bir denge kurmaktan geçer. Bir başka ifadeyle söylersek; tasarruf bilincine sahip olmak için ilk adım, LAZIM ile ELZEM arasındaki farkı kavramaktır.

2. HEDEF BELİRLEYİN

İhtiyaçlarınız arasında lazım ve elzem dengesi kurduktan sonra kendiniz için bir hedef belirleyin. Tasarruf ederek hedefinize ulaşmanız için ihtiyacınızın planlanabilir somut bir ihtiyaç olması gerekir. Yani; geleceğe yönelik olarak planlanabilecek, gerekli ancak acil olmayan bir hedef koyun. Örneğin bu hedef; ev, araba, beyaz eşya, mobilya, e-scooter, cep telefonu ya da robot süpürge gibi herhangi bir ihtiyaç olabilir.

3. BÜTÇENİZİ PLANLAYIN

Belirlediğiniz hedef için bütçenize uygun bir tasarruf planı oluşturun. Diyelim ki bir araba almaya karar verdiniz. Ayda ne kadar tasarruf ile ne kadar sürede bir araba almak istediğinizi bütçenize uygun olacak şekilde belirleyin. Diyelim ki istediğiniz araba 150.000 TL civarında! Her ay 2.500 TL tasarruf ederek 60 ay yani 5 yıl sonunda, borçlanmadan ve faiz ödemeden hedefinize ulaşabilirsiniz.

4. TASARRUF PLANINIZI ERTELEMEYİN

Tasarruf konusunda en önemli adım tasarruf planına başlamayı ertelememektir. Ne kadar hızlı şekilde aksiyon alırsanız, hedefinize de o kadar kısa sürede ulaşırsınız. Bu yüzden tasarruf etmeye başlamak için asla beklemeyin. Unutmayın, zaman geçer! Ancak tasarrufa başlarsanız zamanı verimli kullanır ve ihtiyaçlarınız için geleceğe yatırım yapmış olursunuz.

“Modern Zaman Alışkanlığı: Ertelemek!” Yazımıza göz atın!

5. İSTİKRARLI DAVRANIN

Bir tasarruf planını hayata geçirdikten sonra en zor adım o plana sadık kalma noktasında yaşanır. Bireysel olarak tasarruf etmenin en zor yanı da bu yüzden istikrarlı davranmaktır. Zaman uzadıkça sıkılabilir ve pes etmek isteyebilirsiniz. Başka günlük ihtiyaçlar devreye girdikçe de her ay düzenli şekilde birikim yapmak zorlaşacaktır. Böyle durumlarda hedefinize ulaştığınız günü hayal edin ve sabırlı davranmaya çalışın.

BONUS: BİRLİKTE TASARRUF FİNANSI İLE TANIŞIN

Tasarruf yaparak ihtiyaçlarınıza kavuşmak sizin için zor mu? Öyleyse size işinizi çok kolaylaştıracak bir önerimiz var. Hem borçlanmadan hayallerinize ulaşmanızı sağlayacak hem de sizi hedefinize kısa sürede ulaştıracak bir yöntem mümkün!

BİREVİM, kendine ait bir iş modeli olan Birlikte Tasarruf Finansı ile tasarruf yapmak isteyen insanları bir araya getiriyor. Bu sayede herkes birlikteliğin gücü ile kısa sürede, borçlanmadan hem de faiz maliyeti olmadan hedefine ulaşmayı başarıyor. Hem siz hedefinize ulaşıyor hem de başka insanların ev, araba gibi hayallerine ulaşmasına vesile olmuş oluyorsunuz.

Siz de bireysel tasarrufa kıyasla çok daha kısa sürede ihtiyaçlarınıza kavuşmak ve başka insanların da hayallerine vesile olmak için BİREVİM’de Birlikte Tasarruf Finansı’na dahil olun.

Gelin, Dünya Tasarruf Günü’nde tasarruf alışkanlığı geliştirmeyi birlikteliğin gücü ile başarın!

Bilgi Almak İçin Tıklayın

Benzer Yazılar
BirevimGenel

BİREVİM’in BDDK Lisansı Onaylandı

Birlikte TasarrufGenel

Yaza ev veya araba sahibi olarak girmeniz mümkün!

Ekonomi & FinansGenel

Tasarruflarla Türkiye Nasıl Daha Güçlü Hala Gelir?

GenelMerak Edilenler

Geleceğinizi Planlamanın En Yeni Yolunu Açıklıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × one =