TOPLAM
TESLİMAT
TOPLAM
TASARRUF
SAHİBİ
SIKÇA SORULAN SORULAR

Merak Ettikleriniz

BİREVİM’in Faaliyet Alanı Nedir?
BİREVİM; kendine ait bir iş modeli olan ‘‘Birlikte Tasarruf Finansı’’ yöntemiyle, insanların konut, işyeri ve araç finansmanına, mümkün olan en kısa zamanda, en uygun koşullarla erişmelerini sağlar. BİREVİM; bu yöntemi tercih eden, insan merkezli bir anlayışla verdiği bu hizmetten faydalanan, Tasarruf Sahibi olarak tanımladığı bireylerin, borçlanarak değil, küçük tasarruflarla konut, işyeri ve araç finansmanı ihtiyaçlarına ulaşmasını kolaylaştırır ve mümkün kılar. Bunu ‘’Sürdürülebilir Tasarruf Finansı’’ kapsamında Türkiye şartlarında olabilecek en kısa sürelerde, en düşük maliyetlerle, tasarruf sahiplerinin bütçelerine uygun koşullarla, tamamen kendilerinin belirledikleri tasarruf taksit tutarları ve tasarruf planlarıyla gerçekleştirir.
Birlikte Tasarruf Finansı nedir?
Bireysel tasarrufların bir araya getirilmesiyle oluşturulan kaynağın, insan merkezli bir anlayışla ve ortak fayda ilkesi doğrultusunda yönetilmesidir. Bireysel birikimlerin, diğer birikimlerle etkileşime girmesini sağlama yoluyla ekonomiye kazandırılmasıdır.
BİREVİM’den kimler faydalanabilir?
18 yaşından büyük tüm bireyler ve tüzel kişiler BİREVİM’in sunduğu avantajlı finans kaynağı oluşturma hizmetlerinden yararlanabilir.
Tasarruflarımın güvencesi nasıl sağlanıyor?
BİREVİM, insan merkezli finans yaklaşımı ile tasarruf sahiplerinin haklarını korumaya yönelik pek çok güvence sunar. Tasarruf sahiplerinin BİREVİM vesilesi ile yapmış oldukları tasarrufların hiçbir farklı amaçla kullanılmayacağının garantisi anlamına gelen ve teslimatın sürdürülebilirliği için sunulan güvence yöntemleri aşağıdaki gibidir: Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu’na göre tasarruf sahiplerinin birikimlerinin yer aldığı BİREVİM’in tasarruf fon havuzu BDDK denetimi altındadır. Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu kapsamında BİREVİM’in fon havuzu kendi operasyonel hesaplarından ayrıdır. Fon havuzundaki tasarruflar amacı dışında kullanılamaz ve haczedilemez. Tahsisat aşamasında müşterinin geri ödeme tutarının teminatını teşkil edecek şekilde göstermiş olduğu konut, çatılı iş yeri veya taşıt ve bunun üzerine işletilen rehin, ipotek ve sair satışı kısıtlayıcı şerhler henüz tahsisat aşamasına geçmemiş olan diğer tasarruf sahiplerinin yapmış oldukları ödemeler için güvence niteliğindedir. Ayrıca, tasarruf sahibi ile BİREVİM arasında yapılan sözleşme içeriğinde, tasarruf sahibinin tüm hakları belirtilir ve bu suretle tasarruf sahibinin hakları güvence altına alınmış olur.
Birevim Sıra Tespiti nedir, nasıl ve ne sıklıkta yapılır?
BİREVİM’de Sıra Tespitli Tasarruf Planlarımızdan birini tercih etmeniz halinde konutunuzu veya aracınızı teslim alacağınız tarih noter huzurunda yapılan sıra tespitiyle belirlenir. Tasarruf taksitinizin ve hizmet bedelinizin (eğer hizmet bedelini peşin ödemediyseniz) ilk taksitini ödediğinizde, noter huzurunda yapılan sıra tespitine girme hakkı elde edersiniz. Her 6 ayda bir gerçekleştirilen sıra tespitinde gelecek 6 aylık süreçte teslimat alacak 6 tasarruf sahibi belirlenir. Böylece, sıra tespitleri neticesinde her ay bir tasarruf sahibi faizsiz, ek maliyetsiz ve tamamen tasarruf ederek ev veya araba sahibi olur. Sıra tespitinde ismi okunan tasarruf sahibine tasarruf planı bedeli bir sonraki ay içerisinde teslim edilir. Bu sıralama tasarruf sahiplerinin evini teslim alacakları “kesin teslim tarihine” kadar her 6 ayda bir yenilenir. Katıldığı sıra tespitlerinin hiçbirinde ismi okunmayan tasarruf sahibine, kendisine taahhüt edilen tarih dolduğunda, tasarruf planı bedeli teslim edilir. Detaylı ve örnekli anlatıma “Sıra tespiti nedir, nasıl yapılır?” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz. Sıra tespiti canlı yayınlarını izlemek için: 444 23 53 numaralı BİREVİM İletişim Merkezi’ni arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.
Peşinat verme zorunluğu var mıdır?
BİREVİM’de peşinat ya da ara ödeme zorunluluğu bulunmaz. Ödeme planınız, koşullarınıza göre tamamen sizin tercihleriniz doğrultusunda oluşturulur. Ancak peşinat ödemek ya da ara ödeme yapmak, teslimatınızı daha erken almak ve ödemelerinizi olması gerekenden daha kısa sürede bitirmek gibi büyük avantajlar sağlar.
Tasarruf taksitlerimi ödeyemediğim durumda ne olur?
BİREVİM, insan merkezli yaklaşımı gereği, tasarruf sahiplerinin tüm beklenti ve ihtiyaçlarını her şeyin üzerinde tutar. Bu nedenle Tasarruf Finans Uzmanlarımız, tasarruf planınızı koşullarınıza en uygun olacak şekilde tasarlar. Bununla birlikte mücbir sebepler (işini kaybetme, yangın, deprem vb.) durumunda taksit atlatma talep edebilirsiniz. Talebiniz doğrultusunda teslim tarihiniz ödeme yapılmayan (taksit atlatılan) ilgili ay kadar ötelenir. Ancak bu tercih, Tasarruf Finansı’nda “kaynak fon” sadece ve sadece tasarruf sahiplerinden gelen aylık tasarruf taksit ödemeleri olduğundan dolayı, sadece zorunlu durumlarda kullanılmalıdır.
Hizmet Bedeli nedir?
BİREVİM, tüm hizmetlerini kişilerin haklarının sonuna kadar korunup güvence altına alındığı hukuksal prosedürlerle gerçekleştirir ve bu süreçte tasarruf sahiplerinden hiçbir koşulda “peşinat, faiz, ara ödeme, dosya masrafı, vade farkı vb.” isimler altında herhangi bir ek ödeme talep etmez. Sadece operasyonel giderlerin karşılanması ve hukuksal süreçlerin en iyi şekilde işlemesini sağlamak için tasarruf sahiplerinden bir kereye mahsus olmak üzere bir hizmet bedeli alınır. Bu ücret, tasarruf tutarına ve yöntemine göre %7 - %15 arasında değişir. Detaylı bilgi için dilerseniz BİREVİM Hizmet Bedeli yazımızı okuyabilir ya da Hizmet Bedeli YouTube videomuzu izleyebilirsiniz.
BİREVİM’in sunduğu avantajlar nelerdir?
  • Güçlü sermaye yapısı ve yasal düzenlemenin getirdiği kurallar çerçevesinde tasarruflarınız güvendedir.
  • İl ve ilçe merkezinde yer alan geniş şube ağıyla kolayca erişebilir ve bir tasarruf planı açabilirsiniz.
  • Konut, işyeri ve araç almak için hedeflediğiniz finans tutarına bireysel tasarruf yerine birlikte tasarruf yöntemiyle çok daha erken sahip olursunuz.
  • Uçtan uca; ortak fayda, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesiyle yürütülen süreçler nedeniyle sürpriz maliyetlerle karşılaşmazsınız. En başta belirtilen maliyetler dışında hiçbir ek ödeme yapmazsınız.
  • Tasarruflarınızı uzun vade seçeneği ile rahatça ödeme imkânına sahip olursunuz.
  • Geniş tasarruf planı seçeneklerinden kendinize en uygununu seçerek, erken teslim ya da uygun maliyet avantajlarından yararlanabilirsiniz.
  • Hedeflediğiniz tasarruf finansı tutarına, planladığınızdan çok daha kısa sürede ulaşırsınız.
  • Tasarruf Planı’nızın taksitlerini, bütçenize göre kendiniz belirlersiniz.
  • Teslim tarihinizi bilerek, planlı ve disiplinli bir sürece dahil olursunuz.
  • Esnek bir süreç yaşarsınız; Tasarruf Finansı hedefinizi, ihtiyaç duyduğunuz finansman tutarı doğrultusunda artırabilir veya azaltabilirsiniz.
BİREVİM’e hangi ihtiyaçlarım için başvurabilirim?
BİREVİM’e konut, iş yeri ve araç ihtiyaçlarınız için başvuru yapabilirsiniz.
Tasarruf Planları nelerdir?
BİREVİM’de 4 farklı tasarruf planı bulunur. Bunlar: Araç Finansmanı, Konut Finansmanı, İş Yeri Finansmanı ve Ticari Araç Finansmanı’dır. İster birlikte isterseniz de kişiye özel finansman modeliyle ile hayalinize ulaşmanız BİREVİM ile mümkün! Bu planların detaylarını Birevim.com adresinde Tasarruf Planları başlığı altında bulabilirsiniz.
Teslim tarihim nasıl belirlenir?
BİREVİM'de birçok farklı tasarruf planı bulunur. Teslimat tarihiniz, seçmiş olduğunuz tasarruf planı ve belirlediğiniz ödeme planına göre değişiklik gösterir. BİREVİM olarak prensiplerimiz çerçevesinde; bütün evraklarınızın tam olması, tasarruf taksit ödemelerinizde gecikme olmaması ve tüm teminat prosedürlerini yerine getirmeniz durumunda ilgili ayın 20’nci gününden sonra bulunduğunuz tasarruf grubunun programı dahilinde, teslimat tarihiniz belirlenir.
Aylık tasarruf taksitlerimi nasıl ödeyebilirim?
Peşinat, tasarruf taksiti vb. ödemelerinizi BİREVİM hesaplarının bulunduğu kamu, özel ve katılım bankalarından istediğinizi seçerek yapabilir veyahut BİREVİM Mobil Android ve BİREVİM Mobil IOS uygulamalarından hem kredi kartı ile kolay ve hızlı bir şekilde tasarruf taksitinizi ödeyebilir hem de ödeme geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz. BİREVİM’de hiçbir şekilde elden tahsilat yapılmamaktadır.