Konut Değer Endeksli Tasarruf Yöntemi | Birevim

KONUT DEĞER ENDEKSLİ TASARRUF YÖNTEMİ

Konuta Değer Endeksli Yöntemde de evinizi alacağınız tarih, noter huzurunda yapılacak olan sıra tespitiyle belirlenir. Bu yöntemde teslim tarihiniz geldiğinde evinizin değeri korumuş olur. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın her ay düzenli olarak yayınladığı konut fiyat endeksi esas alınarak alacağınız evin değeri de artar. Böylelikle teslim tarihinizde evinizi artan değer üzerinden alırsınız.

Her şeyden önce ne kadarlık bir ev almak istediğinize karar veriyorsunuz. Bu tutar tamamen size bağlıdır. Örneğin; 100 bin, 200 bin, 300 bin…

Konut Değer Endeksli Yöntemi seçenlerden hiç peşinat istenmez. Bu yöntemle ev sahibi olmak isteyenlerin tamamı peşinat vermeden ev sahibi olurlar.

Bu aşamada sıra aylık ödeyeceğiniz taksitlere gelir. Aylık ne kadar taksit ödemek istediğinizi siz belirleyebilirsiniz. Örneğin; 300 TL, 750 TL, 1000 TL, 2500 TL…

Aylık ödenecek taksitleri belirledikten sonra, kaç kişilik tasarruf programında yer alacağınız da belirlenmiş olur. Örneğin; 40, 60, 80, 100,120 kişilik tasarruf programları…

Almak istediğiniz eve dair belirlediğiniz bu hususları yazılı hale getirdikten sonra karşılıklı imzalayarak sözleşme sürecini tamamlarsınız.

Aylık ödeyeceğiniz taksitler, T.C. Merkez Bankası’nın her ay yayınlamış olduğu konut fiyat endeksi verilerine göre düzenlenir. Böylelikle eviniz değerini koru-muş olur. Teslim tarihinizde evinizi artan değer üzerinden alırsınız..

Sıra geldi evinizi ne zaman teslim alacağınıza; noter huzurunda yapılacak olan sıra tespitiyle evinizi teslim alacağınız tarih belirlenir.

Evini ilk sıralarda alanlar kiradan kurtulup kendi evine taşınmanın avantajını yaşarken, evini daha sonra alacak olanlar ise teslim tarihinde evini artan değer üzerinden alma fırsatı yakalarlar.

Yapılan sıra tespitinden sonra artık evinizi hangi ay alacağınız kesinleşmiştir. Belirlenen tarihte Birevim, istediğiniz yerden beğendiğiniz evi alarak size teslim eder.

Müşteriler, ödeyeceği peşinata ve taksite göre Birevim'e gayrimenkul değerinin % 6,9'u ila % 9,9'u arasında çalışma bedeli öder.

EVİNİZİN DEĞERİ ARTIYOR

  • Konut Değer Endeksli Tasarruf Yönteminde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın her ay düzenli olarak yayımladığı konut fiyat endeksi esas alınarak evinizin değeri artar. Başlangıçta belirtmiş olduğunuz evin değeri teslim tarihiniz geldiğinde artmış olur. Örneğin; başlangıçta 100 bin TL değerinde bir ev için başvurduğunuzu varsayalım. Teslim tarihinizde evinizin değeri 120 bin TL olmuşsa, siz de 120 bin TL değerinde bir ev alma fırsatı yakalarsınız.

TAKSİTLERİNİZİ KOLAY ÖDERSİNİZ

  • Bu yöntemde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın her ay yayımlamış olduğu konut fiyat endeksindeki artışlar toplam taksit sayınıza bölünerek sadece ödemediğiniz taksitlere eşit oranda yansıtılır. Ödediğiniz taksitlere yansıtılmaz. Örneğin; 100 ay taksit yaptırdığınızı varsayalım. 20. taksitinizde yayımlanan konut fiyat endeksinde evinizin değerinin 1.000 TL arttığını düşünelim. Bu artış önce toplam taksit sayınıza yani 100'e bölünür. Her taksitiniz 10 TL artmış olur; ancak siz ödediklerinizden muaf tutulursunuz. Sadece ödemediğiniz taksitleriniz 10 TL artar.

HERKES İÇİN KÂRLILIK

  • Evini ilk sırada alan kişi, kiradan kurtulup evini hemen taşınmanın avantajını yaşarken, evini daha sonra alacak olan kişiler ise teslim tarihinde evini artan değer üzerinden alma fırsatı yakalarlar. Örneğin; 100 bin TL değerinde bir ev almak isteyen kişi noter huzurunda yapılan sıra tespitinde evini ilk sırada alırsa artık kendi evine taşınıp kira ödemeyeceği için kalan taksitlerini kolaylıkla öder. Evini 100. ay alırsa, 100 bin TL değil, konut fiyat endeksinin aylık ortalama %1 olduğu varsayılırsa 220 bin TL değerinde bir ev almış olur.

TAMAMEN PEŞİNATSIZ

  • Konut Değer Endeksli Tasarruf Yönteminde peşinat istenmez. Tasarruf programında bulunan kişilerin tamamı peşinatsız olarak ev sahibi olurlar..

BAŞKASINA ÖDEME YOK

  • Bir tasarruf programında bulunan kişilerin her ay ödediği taksitlerin toplamıyla o ay ev alma sırası gelen kişiye ev alınır. Tasarruf programında bulunan diğer kişilere veya Birevim'e Fazla ödeme yapılmaz. Yapılan ödemelerin tamamı teslim sırası gelen kişilere ev almak için kullanılır. Bu yöntem de tasarruf programında bulunan herkes evini aldığında ödenen toplam taksitlerle, teslimat için yapılan toplam ödeme aynıdır.

HERKES İÇİN AYNI MALİYET

  • Konut Değer Endeksli Tasarruf Yönteminde oluşturulan tasarrruf programlarında evini ilk alan kişi de, son alan kişi de evini aynı tutara mal eder. Toplam maliyet tasarruf programında bulunan herkes için aynıdır.