990 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Zilliyet Nedir? Zilliyet Tapu Alınır Mı?

zilliyet

Emlak alanında karşımıza çıkan terimlerden olan zilliyet terimi özellikle tapularda kullanılır. Peki, zilliyet nedir, zilliyet ne demek, zilliyet hakkı ne demek ve zilliyet tapu ne demek? Kısaca taşınabilir ya da taşınamaz mallara kurulan hakimiyet olarak ifade edebileceğimiz zilliyeti şimdi daha detaylı inceleyelim…

Zilliyet Nedir?

Zilliyet kelimesi TDK sözlüğünde ‘’Sahibi kendisi olsun ya da olmasın bir malı kullanmakta olan, elinde tutan kimse, eldeci.’’ Olarak belirtilir. Zilliyet hakkına sahip olanlar ise ‘’Zilyet’’ olarak ifade edilirler. Zilliyet hakkı elde eden bireyler gayrimenkul üzerinde hakimiyet sahibi olurlar. Bir bireyin zilyet olma hakkının sona ermesi, kendisi tarafından bırakılması ya da başkası tarafından sonlandırılması ile mümkün olur.

Zilliyet aynı zamanda mülkiyet hakkıyla da sık sık karıştırılır. Zilliyet sadece bir eşyanın üzerindeki hakkı ifade etmektedir. Zilyet olan kişiler bir yeri satın almadan o yeri kullanma hakkına sahiptirler ve o yerin giderlerinin sorumluluklarını da üstlenmekle yükümlüdürler. Zilyete en iyi örnek olarak kiracı olmayı söyleyebiliriz. Bir mülkün kiracısı olan kişi o mülkü kullanırken aynı zaman da giderlerinden de sorumlu tutulur. Ev sahibi, evini başkasına kiraladığı an, kendisi o evin zilyetliğinden kopmuş olur. Evin zilyeti, evi kiralayan kişiye geçmiş olur. Zilliyet kavramı bu yönüyle de değişken bir durumdur.

Zilliyet durumunda söz konusu malın taşınır ya da taşınmaz oluşu önem taşımaz. Zilyet durumundaki kişiler bir gayrimenkulün ya da arsanın üzerinde hakimiyet sahibi olurlar. Örneğin arsa gibi taşınmaz mülklerin zilliyet tapusu ile kullanımı gösterilebilir ve bu durum, arsa üzerinde kimin hakimiyeti olduğunu ispatlar. Zilyetlik; aslen, devren, tesisen ve miras yoluyla da elde edilebilir. Bunun dışında dolaylı, tek başına, birlikte, hakka dayanan ve asli zilyet türleri de vardır.

Gayrimenkulde Zilliyet Hakkı Ne Demek?

Zilliyet hakkı mülkiyet hakkı ile sık sık birbirine karıştırılır. Zilliyet hakkının mülkiyet hakkından ayırt edilmesi önem arz etmektedir. Bir kimsenin eşya üzerindeki hakkını ifade etmek için mülkiyet kavramı kullanılır. Zilliyet hakkı mülkiyet sahibi olmaktan hariç bir tutulur. Zilliyet hakkı, kişinin mevcuttaki taşınır ya da taşınmaz mal üzerindeki kullanım hakkıdır. Zilliyet hakkı ile bireyler bir mal üzerinde yalnızca kullanım hakkına sahip olurlar. Tapuda zilliyet hakkı da sık sık merak edilenler arasındadır. Peki tapuda zilliyet hakkı ne demektir?

Tapuda Zilliyet Ne Demek?

Karşımıza zilliyet tapusu olarak çıkan bu tapu türü aslında resmi anlamda bir belge değildir. Zilliyet tapusu genelde tapusu olmayan gayrimenkullerin kullanım durumunu ifade eder. Zilliyet durumu olan bir mülkün son durumu ile ilgili bilgiler Kadastro Müdürlüğü’nden edinilebilir. Zilliyet tapusu olan bir mülkün satışı gündeme geldiğinde bu mülkle ilgili detaylı araştırma yapmak gerekir. Bu araştırmayı yapmak için Kadastro Müdürlüğü’ne gitmek gerekir.

Bu noktada akla zilliyet, tapu yerine geçer mi? sorusu gelebilir. Zilliyet, bir gayrimenkul üzerindeki kullanım hakkıdır, demiştik. Bu hak sayesinde kişiler bir gayrimenkul üzerinde hakimiyet sahibi olurlar. Kanuni bir bağlayıcılığı olmadığı için zilliyetin tapu yerine geçmesi de mümkün olamaz.

Zilliyet Tapu Alınır mı?

Zilliyet tapusu, bir mülk üzerindeki hakimiyeti göstermek amacıyla düzenlenirler, ancak bu tapuların kanuni bir bağlayıcılığı olmaz, yani resmi olarak tapu özelliği olan belgeler olmazlar. Zilliyet tapuları, tapusu olmayan gayrimenkullerin kullanım durumunu belirtirler. Bu tapunun alınması mümkündür fakar bu taşınmaz ile ilgili Kadastro müdürlüğüne giderek detaylı bir araştırma gerçekleştirilmelidir.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Gaziantep Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Kayseri Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Konya Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Çorlu Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 − one =