990 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Tapu Harcı Hesaplama 2021

Tapu Harcı Hesaplama

Konut alacak ve satacak olanların haberdar olmaları gereken konular arasında yer alan tapu harcı hesaplama, üzerinde önemle durulması gereken bir husustur. Hem alıcı hem de satıcı açısından büyük önem taşıyan tapu konusunda sorun yaşamamak için “Tapu harcı ne kadar?” ve “Tapu harcını kim öder?” “Tapu harcı ne kadara mal olacak?” gibi soruların cevabını bilmek gerekir. Bu soruların cevabından önce tapu harcı kavramı üzerinde duracağız.

Tapu Harcı Nedir?

Aynı zamanda tapu masrafı olarak da bilinen tapu harcı kısaca, bir mülk için belirlenmiş olan satış bedelinin yüzde 4’üne karşılık gelen miktarı ifade eder. Bir gayrimenkulün alımı ve satımı sırasında bir kereye mahsus ödenen bu miktara aynı zamanda döner sermaye ve hizmet bedeli de eklenerek bir toplam tutar çıkarılır. Peki tapu işlemlerinde döner sermaye bedeli ne kadardır?

Tapu İşlemlerinde Döner Sermaye Ne Kadardır?

2021 yılı tapu harcı döner sermaye bedeli 171,25 TL’ye 23,50 TL ek hizmet bedeli üzerinden belirlenmiştir. Yani döner sermaye ücreti toplamda 194,75 TL olarak yansıtılmaktadır. Döner sermaye bedelinin ödenmesi konusunda satıcı ile alıcı arasında daha önceden yapılmış bir anlaşma mevcut değilse bu tutarın ödemesi genelde alıcıya ait olmaktadır.

Tapu Harcını Kim Öder?

Tapu harcı ödemesi hem alıcı hem de satıcı tarafından gerçekleştirilir. Kanuna göre her iki taraf için de eşit olarak paylaştırılan harç, yüzde 4 olarak uygulanır ve yüzde 2’lik dilimler halinde hem alıcı hem de satıcı tarafından karşılanır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, tapu masrafından kaçınmak için mülkün satış fiyatının olması gerekenden daha az gösterilmesinin cezaya tabi olduğudur. Bu tür bir usulsüzlük Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, çekilen konut kredisi miktarı, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne belirtilen tutar ile karşılaştırılıp muhakkak tespit edilir ve para cezası ile cezalandırılır. Bu durumla karşı karşıya kalıp para cezasına çarptırılmamak için gayrimenkulün fiyatının tapuda doğru bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Şimdi tapu harcı hesaplaması nasıl yapılır?  sorusunu cevaplayalım…

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu harcında hesaplama işlemi için tapusu alınacak mülk için belirtilen alış ve satış miktarına ihtiyaç vardır.

Tapu Harcı Hesaplama Örneği:

Tapu harcı hesaplamasını örnek üzerinden yapalım. Örneğin, bir evi 600 bin TL’ye alacağınızı farz edelim. Bu durumda 600.000 TL x %4 = 24.000 TL hesaplamasından tapu harcı için 24 bin TL’lik bir ödeme söz konusu olur. Bu da hem alıcı hem de satıcı için iki eşit parçaya bölünerek 12’şer bin TL olarak karşılanır.

Tapu Harcı Ödeme Zamanı

Tapu Müdürlüğü’ne bir gayrimenkulü satın almak üzere gittiğinizde tapu masrafınız, tapu masrafı hesaplama ekranında görünür. Tapu harcınızı yatırmadan tapu işlemlerinizi sonlandırmanız söz konusu değildir.

Tapu Harcı Nereye Ödenir?

Tapu harcı ödeme sürecinizde ödeme bilginiz, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından anlaşmalı bankalar aracılığıyla tarafınıza SMS olarak ulaştırılır. Bu SMS ile ilgili bankaya giderek ödemenizi yapabilirsiniz. Bunun dışında online ortamda da tapu harcınızı ödeyebilirsiniz. Online tapu harcı ödemesi işlemi için size SMS ile gönderilen 12 veya 13 haneli seri numarasını Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesine veya Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tahsilat sayfasına girerek banka veya kredi kartınızla harç ödemenizi kolayca yapabilirsiniz.

Tapu Harcı Hangi Bankalara Ödenir?

2021 yılı itibariyle aşağıdaki bankalar aracılığıyla tapu harcı ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz;

  • Emlak Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası
  • PTT
  • Vakıflar Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Gaziantep Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Kayseri Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Konya Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Çorlu Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 − seven =