4.450 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Ehliyetsiz Kullanılabilen Motosikletler

ehliyetsiz kullanılan motorsikletler

Motosiklet kullanmak isteyenlerin en çok merak ettikleri konulardan biri, ehliyet olmadan motosiklet kullanılıp kullanılamayacağı konusudur. Hangi motosikletlerin ehliyetsiz kullanılabilir olduğu da araştırılan konular arasındadır. Peki, ehliyetsiz kullanılabilen motosikletler hangileridir? Ehliyet olmadan motor kullanmak mümkün mü? Motor ehliyeti olmadan hangi motosikletler kullanılabilir?

Sürücü adayları ehliyet sorulmayan motorlar hakkında sık sık araştırma yapsalar da ehliyetsiz kullanılacak olan motosikletler var mıdır? Sorusunun yanıtı net bir şekilde “hayır” olacaktır. Tüm motosiklet türlerini kullanmak için ehliyet sahibi olma zorunluluğu vardır. Ehliyetsiz, plakasız ve ruhsatsız hiçbir motorlu taşıt trafiğe çıkarılamaz. Ehliyetsiz olarak kullanılabilecek araçlar yalnızca elektrikli araçlardır. Elektrikli olan motosikletlerde ehliyet aranmaz. Bisikletler ve scooter elektrikli olan aletlerdir. Bu araçlar dışında kalan bütün araçlar için ehliyet sorulur, fakat bazı araçlar vardır ki motosiklet ehliyetine gerek kalmadan normal B sınıfı ehliyet ile kullanılabilir. Sonuç olarak bu araçları kullanmak için de muhakkak bir ehliyetiniz olması gerekmektedir.

Hangi Motosikletler İçin Ehliyet Gerekmez?

Ehliyet olmadan kullanılacak olan motosikletler, internet üzerinde sık sık aranan konulardan biridir. Ehliyetsiz olarak kullanılabilen motosikletler genelde elektrikli olan motosikletler kategorisindedir. Son yıllarda çıkan bazı düşük seviyeli motosikletler de kullanırken ehliyet zorunluluğu olmayan araçlar arasına girmişlerdir. Kanun çıkmadığı takdirde bazı markaların çıkardığı motorlar da şimdilik ehliyetsiz kullanılmaktadır. Yalnız bu modelleri kullanırken de B sınıfı ehliyetine sahip olmak gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Bir motosikleti ehliyetsiz olarak kullanmak cezaya tabi olmayı gerektirecek bir durumdur. Ehliyetsiz olarak bir motosikletle trafiğe çıktığınız zaman ceza ile karşı karşıya kalırsınız. Peki ehliyetsiz hangi motosikletleri kullanmak mümkündür? Ehliyetsiz olarak kullanacağınız motosikleti satın alırken çok dikkatli davranmalısınız. Bilmediğiniz ve duymadığınız bir markayı araştırmadan asla almamalısınız.

Ehliyetsiz Kullanılabilen Motosikletler Hangileri?

Motosiklet alarak şehrin kalabalıklı karşısında sorun yaşamak istemeyen kişiler ehliyetsiz kullanılan motor olup olmadığını merak etmektedirler. İnternette çoğu sitede ehliyetsiz olarak kullanılabilen motorlar başlığı altında yazılar olsa da bunlar bir miktar yanıltıcı olabilmektedir. Söz konusu ehliyetsizlikten kasıt, bazı model motorlarda, A2 sınıfı olarak nitelendirilen motosiklet ehliyetine ihtiyaç duyulmamasıdır.
Yani motor kullanabilmek için kişinin en az B sınıfı ehliyeti olması zorunluluğu mevcuttur. İlgili motosiklet elektrikli olsa bile kişinin B sınıfı ehliyeti olması bu motosikleti kullanabilmesi açısından zorunludur. Bu kapsamda B sınıfı ehliyet ile söz gelimi ehliyetsiz kullanılan araçlar kategorisine girebilen motorlar şunlardır;

  • Elektrikli motosikletler
  • 45 km hız üzerine çıkma kapasitesi olmayan motorlar
  • 250 watt altında olan motosikletler
  • 50 cc altında olan motosikletler
  • Motorlu bisikletler
  • Mopetler
  • Mobiletler
  • Elektrikli scooter ve kaykaylar

Ehliyetsiz kullanılacak olan motosikletler hakkında bilmeniz gereken şeylerin başında bu motosikletleri kullanabilmeniz için de B sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekmeniz gelmektedir. Sonuç olarak motosiklet kategorisine giren bir aracı trafikte aktif olarak kullanabilmeniz için yine de ehliyete sahip olma zorunluluğu vardır.

Ehliyetsiz motor kullanmak çok tehlikeli bir durumdur ve yakalanıldığı zaman sürücüler ciddi cezalarla karşı karşıya kalırlar. Motosiklet ile ilgilenen genç nesil, motor kullanmayı erken yaşlarda öğrendikleri için, ehliyet alım sürecini erteleyebiliyorlar. Bu durum, sürücünün trafiğe çıktığı zamanlarda oldukça risk taşıyan bir durumdur. Trafikte yaşanacak herhangi bir durum karşısında, sürücülerin ehliyet gösterebilmeleri gerekmektedir. Bunu yapamayan sürücülere ise ciddi oranda cezalar uygulanır.

Motosiklet hayaline ulaşmak isteyen ancak bunun için birikimi yetersiz kalan sürücü adayları için banka kredileri ilk seçenek gibi dursa da ödenecek dosya masrafları, ek masraflar ve yüksek faizler nedeniyle geri ödemelerde yoğun bir stres süreci yaşanmaktadır. Birevim motosiklet finansmanı fırsatından faydalanarak aradığınız motosiklet için ihtiyaç duyduğunuz finansmanı faizsiz olarak edinebilirsiniz. İhtiyacınız olan finansman desteğine, ister birlikte motosiklet finansmanı, isterseniz de kişiye özel motosiklet finansmanı seçeneğini tercih ederek kısa sürede ulaşabilir, motosiklet hayallerinizi kısa zamanda gerçeğe çevirebilirsiniz. Birlikte motosiklet finansmanını seçtiğinizde motosiklet sahibi olma hayalinize dahil olduğunuz tasarruf grubu ile ulaşırsınız. Kişiye özel motosiklet finansmanını seçtiğinizde ise istediğiniz motosiklet bireysel koşullarınıza uygun tasarruf planınız ile sizin olur.

Ehliyet Olmadan Araç Kullanmak Yasak Mı?

Trafiğe girecek olan her araç kapsamında alınması gereken ehliyet söz konusudur. Bu anlamda ehliyetsiz olarak araç kullanmaktan kasıt motor, otomobil, kamyon, tır gibi pek çok araç modelini içerisinde barındırmaktadır. Söz konusu olan sürücü belgesi bulunmadan araç kullanıldığı takdirde kanunlarca belirlenmiş yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu anlamda kullanılmak istenen araba, elektrikli motor ehliyetsiz kullanılamaz en az B sınıf ehliyet gerektirir.

Motosiklet Ehliyeti Alma Aşamaları

Motosiklet kullanmak isteyen herkesin en az bir açıdan ehliyet sahibi olması gerekmektedir. Bu ehliyet türleri motosikletin modeline göre değişmektedir. Bazıları M sınıfı ehliyet için yeterli ilen bazıları A sınıfı ehliyet gerektirebilmektedir.

Bu kapsamda motosiklet ehliyeti almak için yapılması gereken ilk şey öncelikle kullanılmak istenen motorun türünü belirlemek ve hemen akabinde bir sürücü kursuna kayıt yaptırmaktır. Sürücü kursu kapsamında derslerden sonra yazılı ve direksiyon sınavları uygulanacak başarılı olunursa motosiklet ehliyeti almaya hak kazanılacaktır. Bu belge yaklaşık olarak 1 ay gibi bir sürede alınabilmektedir.
Tüm bunlar göz önüne alındığında tekrar belirtilmelidir ki tüm motosikletler için en az B sınıfı ehliyet gerekmektedir. Bu kapsamda mopet, elektrikli motosiklert, 50 cc motor ehliyetsiz kullanılamamaktadır.

Benzer Yazılar
Bilgi BankasıBirevim

Araç Kiralamak İçin Gereken Belgeler

Bilgi BankasıBirevimKampanya

Birevim’den Senetle Araba Almanın Şartları Neler?

Bilgi BankasıBirevim

BMW Motosiklet Fiyat Listesi Eylül 2023

Bilgi BankasıBirevim

Suzuki Motosiklet Fiyat Listesi Eylül 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 − five =