2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Ehliyetsiz Kullanılabilen Motosikletler

ehliyetsiz kullanılan motorsikletler

Motosiklet kullanmak isteyenlerin en çok merak ettikleri konulardan biri, ehliyet olmadan motosiklet kullanılıp kullanılamayacağı konusudur. Hangi motosikletlerin ehliyetsiz kullanılabilir olduğu da araştırılan konular arasındadır. Peki, ehliyetsiz kullanılabilen motosikletler hangileridir? Ehliyet olmadan motor kullanmak mümkün mü? Motor ehliyeti olmadan hangi motosikletler kullanılabilir?

Sürücü adayları ehliyet sorulmayan motorlar hakkında sık sık araştırma yapsalar da ehliyetsiz kullanılacak olan motosikletler var mıdır? Sorusunun yanıtı net bir şekilde “hayır” olacaktır. Tüm motosiklet türlerini kullanmak için ehliyet sahibi olma zorunluluğu vardır. Ehliyetsiz, plakasız ve ruhsatsız hiçbir motorlu taşıt trafiğe çıkarılamaz. Ehliyetsiz olarak kullanılabilecek araçlar yalnızca elektrikli araçlardır. Elektrikli olan motosikletlerde ehliyet aranmaz. Bisikletler ve scooter elektrikli olan aletlerdir. Bu araçlar dışında kalan bütün araçlar için ehliyet sorulur, fakat bazı araçlar vardır ki motosiklet ehliyetine gerek kalmadan normal B sınıfı ehliyet ile kullanılabilir. Sonuç olarak bu araçları kullanmak için de muhakkak bir ehliyetiniz olması gerekmektedir.

Hangi Motosikletler İçin Ehliyet Gerekmez?

Ehliyet olmadan kullanılacak olan motosikletler, internet üzerinde sık sık aranan konulardan biridir. Ehliyetsiz olarak kullanılabilen motosikletler genelde elektrikli olan motosikletler kategorisindedir. Son yıllarda çıkan bazı düşük seviyeli motosikletler de kullanırken ehliyet zorunluluğu olmayan araçlar arasına girmişlerdir. Kanun çıkmadığı takdirde bazı markaların çıkardığı motorlar da şimdilik ehliyetsiz kullanılmaktadır. Yalnız bu modelleri kullanırken de B sınıfı ehliyetine sahip olmak gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Bir motosikleti ehliyetsiz olarak kullanmak cezaya tabi olmayı gerektirecek bir durumdur. Ehliyetsiz olarak bir motosikletle trafiğe çıktığınız zaman ceza ile karşı karşıya kalırsınız. Peki ehliyetsiz hangi motosikletleri kullanmak mümkündür? Ehliyetsiz olarak kullanacağınız motosikleti satın alırken çok dikkatli davranmalısınız. Bilmediğiniz ve duymadığınız bir markayı araştırmadan asla almamalısınız.

Ehliyet olmadan kullanılacak olan motosiklet sınıfları hangileridir?

Kullanmak için ehliyet alma zorunluluğu bulunmayan taşıtları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

  • Bisikletler
  • Elektrikli scooterler
  • Elektrikli kaykaylar
  • Mopetler
  • Mobiletler
  • Elektrikli motosikletler
  • 45 km hızın üstüne çıkmayan motorlar
  • 250 watt altında olan motorlar
  • 50 cc altında olan motorlar
  • Motor takılmış bisikletler

Ehliyetsiz kullanılacak olan motosikletler hakkında bilmeniz gereken şeylerin başında bu motosikletleri kullanabilmeniz için de B sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekmeniz gelmektedir. Sonuç olarak motosiklet kategorisine giren bir aracı trafikte aktif olarak kullanabilmeniz için yine de ehliyete sahip olma zorunluluğu vardır.

Ehliyetsiz motor kullanmak çok tehlikeli bir durumdur ve yakalanıldığı zaman sürücüler ciddi cezalarla karşı karşıya kalırlar. Motosiklet ile ilgilenen genç nesil, motor kullanmayı erken yaşlarda öğrendikleri için, ehliyet alım sürecini erteleyebiliyorlar. Bu durum, sürücünün trafiğe çıktığı zamanlarda oldukça risk taşıyan bir durumdur. Trafikte yaşanacak herhangi bir durum karşısında, sürücülerin ehliyet gösterebilmeleri gerekmektedir. Bunu yapamayan sürücülere ise ciddi oranda cezalar uygulanır.

Motosiklet hayaline ulaşmak isteyen ancak bunun için birikimi yetersiz kalan sürücü adayları için banka kredileri ilk seçenek gibi dursa da ödenecek dosya masrafları, ek masraflar ve yüksek faizler nedeniyle geri ödemelerde yoğun bir stres süreci yaşanmaktadır. Birevim motosiklet finansmanı fırsatından faydalanarak aradığınız motosiklet için ihtiyaç duyduğunuz finansmanı faizsiz olarak edinebilirsiniz. İhtiyacınız olan finansman desteğine, ister birlikte motosiklet finansmanı, isterseniz de kişiye özel motosiklet finansmanı seçeneğini tercih ederek kısa sürede ulaşabilir, motosiklet hayallerinizi kısa zamanda gerçeğe çevirebilirsiniz. Birlikte motosiklet finansmanını seçtiğinizde motosiklet sahibi olma hayalinize dahil olduğunuz tasarruf grubu ile ulaşırsınız. Kişiye özel motosiklet finansmanını seçtiğinizde ise istediğiniz motosiklet bireysel koşullarınıza uygun tasarruf planınız ile sizin olur.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır? Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bilgi Bankası

Su Aboneliği Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Bankası

Doğalgaz Aboneliği Nasıl Başlatılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Bankası

Devremülk Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × five =