4.450 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi BankasıBirevim

Tramer Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Araç sahibi olanların özellikle de ikinci el araba almak isteyenlerin yakından ilgilendiği  Tramer nedir? Araçla ilgili en doğru ve genel bilgileri vermekte olan tramer araç hakkında merak edilen birçok detayın öğrenilmesini sağlar. Aracın daha önceden kazaya karışıp karışmadığı sigorta işlemleri gibi bilgilerin yer aldığı oldukça önemli bir sistemdir. Aynı zamanda araç fiyatının belirlenmesinde de etkisi vardır.

Bilgilerin güvenilir ve doğru olması sayesinde kişiler sahip olmak istedikleri aracı alırken bu sistemden yararlanarak gönül rahatlığıyla araç alımı gerçekleştirebilir. Araca yaptırılmış olan tüm sigorta bilgilerinin yer aldığı bir veri deposu olarak bu sistemden bahsetmek mümkündür. Aynı zamanda ikinci el araç satın almadan önce aracın kazası, hasarı, karşılaştığı sorunlar ve geçmişi ile ilgili olarak detaylı bilgilere erişmek söz konusudur.

Tramer sisteminin sayesinde araca ait olan tüm sigorta bilgileri görüntülenebilmektedir. Aracın kaza yapıp yapmadığını öğrenmek, kazada ne gibi hasarlar aldığını öğrenmek ve en doğru şekilde araç satın almak için bu sisteme ihtiyaç duyulur. Araçların yapmakta olduğu kazalar sonucunda verilen ağır hasar kaydı bu sistem ile araştırılıp görülebilir. Ayrıca aracın kazalar sonucunda ki hasar oranı, arıza oranı ve de ne gibi parça değişikliklerinin yaşandığı gözlemlenir.

Tramer faydaları kişilerin araç alımı noktasında devreye girerek ikinci el araçlar hakkındaki tüm bilgilerin toplanmasında etkilidir. Aracın kusur oranı ve aracın sigorta poliçesinin bitiş tarihi gibi önemli bilgilere bu sistem ile pratik şekilde ulaşılır. İşlemin en önemli özelliklerinden biri de online olarak kullanılıp herkesin erişiminin kolaylıkla sağlanmasıdır. Bundan dolayı insanlar her nerde olursa olsun almak istedikleri araç için bu sistemi kullanarak tüm bilgileri elde edebilir.

Aracın tüm geçmiş kayıtlarının tutulduğu, aracın değişen parçalarının kaydedildiği, aracın hasar oranın, durumunun, kaydının yer aldığı tramer sistemi oldukça gerekli ve de kişilere yardımcı olan bir sistemdir. Araç ile ilgili olarak genel bilgileri ve detayları almak isteyen herkes bu sistemi kullanabilir.

Tramer Nasıl Sorgulanır?  

Tramer kaydını sorgulamak isteyenler ve araçlar hakkında tüm bilgileri elde etmek isteyenler için Tramer nasıl sorgulanır? Kişilerin bu sistemi kullanması için farklı yöntemler ve araçlar vardır. Bu yüzden de belirli olan yöntemlerin bilinmesi ile kişiler rahatlıkla sisteme giriş yapabilir. E – Devletten, SMS ile yapılabilecek olan işlemler sayesinde kişiler tramer hizmetinden yararlanabilir. Araçlar hemen herkes için son derece önem arz ettiğinden aracın sahibi olmadan önce tüm detaylarının bilinmesi gerekir.

  1. Plakadan Tramer Sorgulama

Araca ait olan tüm bilgilerin öğrenilmesi bu sayede daha bilinçli bir araba alışverişi yapılması adına son zamanlarda en çok tercih edilen tramer sisteminin bilinmesi gerekir. Araçların kullanımı ile alakalı olarak zaman zaman kazalarla, hasarlarla, sorunlarla karşılaşması muhtemel olabilir.

Dolayısıyla herhangi bir araca ait kaza, hasar, poliçe, değişen parçalar, tutanaklar, mağdur ya da araç detayları tramer ile en basit şekilde öğrenilir. Plaka ile tramer sorgulama yapmak için kişilerin araçlarının plaka numarasına ihtiyaç vardır. Bu sorgulamanın yapılabilmesi için plaka bilgilerinin en doğru ve eksiksiz şekilde bilinmesinde fayda vardır. Bu sorgulamanın yapılması için belirli ücretler dahil edilerek kişilerden belirli bir tutar alınır. Bu tutar SMS ile sorgulama yapılırken faturaya eklenerek ya da bakiyeden düşülerek tahsil edilir.

  1. SMS İle Tramer Sorgulama

Tramer kaydının sorgulamasını yapmak isteyen bireyler bunu SMS yöntemi ile yapmayı tercih ederlerse plaka numarasını kullanmalıdır. Sorgulama yapılacak olan araca ait plaka numarasını bilmek daha sonrasında ilgili alan olan 5664’e mesajın gönderilmesi gerekir. Mesajın doğru ve mantıklı şekilde gönderilmesini sağlamak için mesaj içeriğinin ve gönderme şeklinin doğru şekilde yapılması gerekir. SMS ile tramer kaydı nasıl sorgularım? Konusunda kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan birisi plaka numarasının arada boşluk olmayacak şekilde yazılmasıdır.

Arada boşluk olmadan yazılan mesajlar geçersiz sayılacağından kişilerin tramer kaydını düzgün şekilde sorgulatmasına engel olur. Tramer kaydı sorgulama ücreti olan ve hizmet karşılığında ve kişilerden belirli bir tutar alan sistemdir. Aslında aracın en iyi şekilde araştırılması ve öğrenilmesi adına kişilerin bu hizmeti kullanarak son derece basit ve pratik olan sorgulamayı yapması oldukça mantıklıdır.

Aracın plakasının değişmesi halinde kişilerin aynı sorgulamayı şase numarası ile yapması mümkündür. Bunun içinde yine SMS yöntemi kullanılarak detaylı bilgi alınmaktadır. Mesaj bölümüne HASAR yazıp boşluk bıraktıktan sonra S yazarak 5664’e mesajın gönderilmesi gerekir.

Tramer sorgulaması yapılırken dikkat edilmesi gerekenler mesajların, numaraların doğru şekilde yazılıp ilgili yerlere gönderilmesi gerekir. Kişilerin göndermekte oldukları bu mesajlar ile araç hakkındaki tüm detaylara hakim olması sağlanır. SMS gönderilmesinden hemen sonra sistem tarafından otomatik olarak kişilere bildirim gelir. Bu sayede ilgili plakaya sahip araç hakkında tüm hasar ve kaza kayıtları ortaya çıkar. Kişilerin hiç uğraşmadan tek tıkla nerde olursa olsun basit şekilde yapabilecekleri işlemlerdendir.

Plaka bilgisi üzerinden SMS sayesinde aracın geçmişinin öğrenilmesi oldukça mantıklı bir gelişmedir. Hatta plaka bilgisinin üzerinden araçtaki değişen parça durumunu da öğrenme şansı oldukça yüksektir. Bu bilgilerin sağlanması ile aracı alıp almama konusunda kişiler en sağlıklı kararı vermiş olur.

  1. E – Devlet İle Tramer Sorgulama

Araçlar için oldukça önemli olan ve araç alım satımlarının karar noktasında söz sahibi olan tramer kayıtları son derece önem taşır. E- Devlet ile tramer sorgulanır mı? Konusunda kişilere tramer kaydını veren diğer yöntemlerden biride E – Devlettir. Kişilerin belirli adımları takip ederek saniyeler içerisinde aracın geçmişini öğrenmesi mümkündür.

Bunun için bazı adımlar belirlenmekte olduğundan kişiler bu adımları takip ederek sistem sayesinde aracın bilgilerine ulaşabilir. Bu nedenle insanlar ilk olarak sisteme TC ve şifresi ile girmelidir. Bu şekilde hesaba giriş yaparak gerekli olan adımların izlenmesi sağlanır. Sistemde açılmakta olan ekranda arama kısmına trafik poliçe ve hasar bilgileri sorgulama yazılmalıdır. Daha sonrasında kişilerin karşısına çıkan plaka bölümünün doğru şekilde doldurulması gerekir.

Kişilerin karşısına çıkan plaka bölümüne plaka numarası eksiksiz ve doğru şekilde yazılır. Burada da SMS sisteminde olduğu gibi plaka numaralarında boşluk bırakmamak gerekir. Son işlem olarak ise tüm bilgilerin girilmesinden sonra sorgulama yapılır. E – Devlet ile tramer kaydı sorgulama nasıl yapılır? Konusunda kişiler bu adımları yerine getirmelidir.

Tramer Kaydı Güvenli Mi?

Kişiler için son derece önemli olan ve de araçların geçmişini göstermekte olan bu kayıt ile kişiler hasarları, kazaları, tüm sorunları görebilir. Aracın satın alınması için tüm gerekli bilgilerin öğrenilmesi ve en doğru şekilde araç alımının sağlanması için bu kayıtlar önem taşır.

Bilinçli olarak bir aracın alınması ve bilmeden bir araç almak yerine tüm detaylara hakim olarak araç almak için kişiler bu kaydı incelemelidir. Bilinçli araç alımları daha uzun ömürlü araçlar alınmasını sağlamakta olduğundan tramer kaydı güvenli mi? Konusunda kişilerin araç hakkında bilgileri ve detayları alabileceği doğru ve eksiksiz çalışan sistem güvencesidir.

Benzer Yazılar
Bilgi BankasıBirevim

Araç Kiralamak İçin Gereken Belgeler

Bilgi BankasıBirevimKampanya

Birevim’den Senetle Araba Almanın Şartları Neler?

Bilgi BankasıBirevim

BMW Motosiklet Fiyat Listesi Eylül 2023

Bilgi BankasıBirevim

Suzuki Motosiklet Fiyat Listesi Eylül 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ten − nine =