6.600 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi BankasıBirevim

Tahliye Taahhütnamesi Nedir, Nereden Alınır?

Bir işyeri ya da evde kalmakta olan kiracıların belirli tarihlerde çıkması gerektiğini belirten tahliye taahhütnamesi kiracı ve ev sahibi arasında oluşan durumdur. Bu belgenin kurallara ve de yasalara uygun olması koşuluyla en doğru anlamda yazılı olması gerekmektedir. Sözlü olarak taahhütname olması halinde bunun geçersiz olduğunu belirtmekte fayda vardı. Bundan dolayı ev sahibinin kiracıyı çıkarmak durumunda olduğu tarihi açık ve net şekilde bu taahhütnamede yazılı olarak vurgulaması gerekmektedir.

Belgenin düzenlenmesi hususunda gerekli olan tüm bilgilerin yer alması ve de kesinlikle bunun yazılı olması gerekir. Bu nedenle kişilerin sözlü olarak bunu belirtmesi ya da beyan etmesi herhangi şekilde bir anlam ifade etmemektedir. Yazılı şekilde şartlara göre hazırlanan bu belgenin tamamen kontrol edilip onaylanması halinde icra edilebilir bir özelliği vardır. Kiracı tarafından imzalanması gereken bu belge yazılı şekil şartına uygun olmadığı halde geçerli olarak kabul edilmemektedir.

Kiracının kiralayana taşınmazını belirli bir tarihte boşaltacağını ifade eden ve de gösteren bu belge yazılı beyan anlamındadır. Bu yazılı belgenin bizzat kiracı tarafından imzalanması son dere gerekli ve önemlidir. Kiracının yakınları ya da üçüncü şahısların bunu vermek ya da imzalamak gibi bir yetkisi bulunmamaktadır. Tahliye taahhütnamesi nedir? Mevcut şekilde oturulmakta ya da kiralanmakta olan işyeri, ev gibi mekanların kiracı tarafından belirtilen tarihte boşaltılacağını ifade eden bir yazılı beyandır.

Taşınmaza ait olan boşaltma tarihi de bu taahhütname içerisinde yer alarak bu tarihin aşılmaması ve zamanı dolmadan tahliyenin gerçekleşmesi gerekir. Boşanma tarihi spesifik olacak şekilde gün ay şeklinde ya da sadece ay olarak belirtilebilir. Taahhüdün düzenlenmekte olduğu tarih ise kira kontratı yapıldıktan sonra olmalıdır. Tüm bu detaylar göz önünde bulundurularak kişilerin en iyi anlamda doğru şekilde imzalaması gereken taahhüt her açıdan geçerliliği olması adına düzgün yapılmalıdır.

Tahliye Taahhütnamesi Ne İşe Yarar?

Kiracının kiralayana taşınmazı belirlenmekte olan tarihte boşaltıp vereceği yönündeki bir beyan olan tahliye taahhütnamesi ne işe yarar? Tam olarak yasal ve de düzenleme olarak kişilerin işlerinin daha düzgün ya da doğru şekilde ilerlemesini sağlamak adına oluşturulan bir beyannamedir. Bu beyan bizzat kiracı tarafından imzalanarak ev sahibi ya da mülk sahibinin de çıkmasını istediği kiracıyı daha ciddi anlamda evi boşaltmasını sağlayabilmektir.

Taahhütnamenin olması ile beraber kişilerin birbiri ile iletişimsel olarak sorun yaşamaması ve daha kanun, yasal anlamda da en hızlı şekilde süreci hızlandırması anlamını taşır. Kişilerin bunu yapması ve düzenlemesi ile birlikte bu beyannamede yer alan tarih geçerli olmakla beraber bu tarihte mekanın boşaltılması şarttır.

Tahliye Taahhütnamesi Nereden Alınır?

Kişilerin icra dairesine gitmesi ve de buraya müracaat etmesi ile doğru bir süreç başlar. Tahliye taahhütnamesi nereden alınır? İcra dairesine başvurmakta olan kiracılara icra dairesi tebligat göndermektedir. Bu belgede taşınmazın 15 gün içerisinde boşaltılması belirtilmekte olduğundan kiracı bu zamanı gözeterek en hızlı ve seri şekilde hareket edip evi ya da işyerini boşaltmak zorundadır. Bu nedenle belgenin alınması son derece kolay ve pratik anlamda gerçekleşmektedir.

Kiracının buna itiraz edebilme hakkı olsa da 7 gün içerisinde itiraz yapılmaması halinde evi ya da bulunduğu mülkü boşaltmak zorundadır. Hem daha yasal hem de sorunsuz şekilde halledilmesini sağlayabilmek adına kişiler tüm adımlara ayak uydurmalıdır.

Tahliye Taahhütnamesi Nasıl Alınır?

Kiracı tarafından yazılı olarak verilmesi gereken bu belge aynı zamanda diğer yöntemlerle de verilebilmektedir. Peki tahliye taahhütnamesi nasıl alınır? Kişilerin notere gitmesi ile bu belgeyi en iyi şekilde uğraşmadan alabilmesi söz konusudur. Yazılı olması gereken belgede her türlü gerekli bilgiler yer alarak kişilerin imzalayıp bunun tarihini de uyum sağlaması son derece gereklidir.

Tahliye tarihi ya da tanzim tarihi gibi detaylı bilgilerin de yer alması söz konusu olan her türlü unsurun da bu belgede yer alması ile daha profesyonel ve yasal olan adımlar atılmış olur. Bunun için kişiler notere başvurarak taahhütnameyi en kısa süre içerisinde alabilir.

Tahliye Taahhütnamesi Nasıl Geçersiz Olur?

Tek taraflı olarak düzenlenen belge kiracı tarafından imzalanmış şekilde olmalıdır. Tahliye taahhütnamesi nasıl geçersiz olur? Bu beşgenin geçersiz olması için kesinlikle kira sözleşmesi yapılmadan yazılmış olması gerekir. Yani kira sözleşmesinden sonra düzenlenmişse geçerlidir. Kira kontratı ile aynı anda yapılan bu taahhütname geçersizdir. Açık ve net şekilde hazırlanmayan ve tarihleri de açıkça belirtilmeyen taahhütname geçersiz olmaktadır.

Yazılı olarak şekil şartına uygun yazılmamışsa kesinlikle kabul edilmeyerek geçersiz olarak görülmektedir. Bizzat kiracı tarafından imzalanması gereken bu belgeyi kiracının yakınları imzalamışsa geçersizdir. Tüm bunlar dikkate alınarak hazırlanması gereken beşgede herhangi usulsüzlük olursa geçersizdir.

Tahliye Taahhütnamesi Yapılmışsa Kiracı Çıkarılır Mı?

Kanuna uygun şekilde tam olarak hazırlanan ve imzalanan bir belge varsa kişiler kesinlikle taşınmazı boşalmalıdır. Tahliye taahhütnamesi varsa kiracı çıkarılır mı? Her şeyin olması gerektiği yapılması ve de kiracı tarafından da imzalanması ile birlikte kiracılar evi boşaltmak ve de tam zamanında bunu yaşmak zorundadır. Kiracı tahliyeyi sağlamamaktaysa ise ev sahibinin hukuki yollarla başvurması söz konusudur.

Tahliye Taahhütnamesine Uyulmazsa Nereye Mahkeme Açılır?

Kiraya veren ve de kiracı arasında bu beşgenin düzenlenmesi ve de onaylanması söz konusu olmuşsa buna uyulmalıdır. Eğer kiracı tarihi de belirtilmekte olan bu taahhütnameye uymazsa kesinlikle hukuki yollar aranabilir. Taşınmazın belirtilmekte olan tarihte boşaltılmaması halinde tahliye taahhütnamesine uyulmazsa nereye başvurulur? Kişiler bunun için Sulh Hukuk Mahkemesine başvurarak çözüm arayabilmektedir. Bu durumda tüm bunların adım adım izlenmesinde fayda vardır.

Benzer Yazılar
Bilgi BankasıBirevim

Yeni Evliler Evlilik Kredisi Alabilir Mi?

Bilgi BankasıBirevim

Mernis Sistemi Ne İşe Yarar ve Neden Önemlidir?

Bilgi BankasıBirevim

Banka Kredisi ile Ev Alınır Mı?

Bilgi BankasıBirevim

Devlet Faizsiz Ev Kredisi Veriyor Mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × five =