2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

BirevimEkonomi & FinansGenel

Tasarruf Finansmanı Ekonomiye Nasıl Katkı Yapacak?

tasarruf finansmanı ekonomiye katkısı

BİREVİM Yönetim Kurulu Başkanı Murat ÇİFTÇİ ve Türkiye’nin önde gelen CEO’larından Renault Mais CEO’su Berk ÇAĞDAŞ, Oto.net CEO’su Yonca ULUSOY, NEF CEO’su Erden TİMUR ve GYODER Başkanı Mehmet KALYONCU, 10 Ağustos Salı günü Fast Company iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz Webinar’da bir araya geldi.

Fast Company iş birliğinde ve Fast Company Türkiye Dergisi Kurucusu ve Yayın Yönetmeni M. Rauf ATEŞ moderatörlüğünde gerçekleştirdiğimiz Webinar’da BİREVİM Yönetim Kurulu Başkanı Murat ÇİFTÇİ ve Türkiye’nin önde gelen CEO’larından Renault Mais CEO’su Berk ÇAĞDAŞ, Oto.net CEO’su Yonca ULUSOY, NEF CEO’su Erden TİMUR ve GYODER Başkanı Mehmet KALYONCU, “Tasarruf Finansmanının Türkiye ekonomisine nasıl katkı sağladığını ve Tasarruf Finans sektörünün ilerleyişini birlikte değerlendirdiler.

“Tasarruf Finansmanı Ekonomiye Nasıl Katkı Yapacak?” başlıklı Webinar’ımızın tamamını aşağıdaki YouTube videosu üzerinden izleyebilirsiniz.

Webinar’ımızın öne çıkan başlıklarını aşağıdaki YouTube videosu üzerinden izleyebilirsiniz.

Murat Çiftçi Kimdir?

BİREVİM Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi Elazığ’da doğdu. Araç ve konut finansmanı alanındaki çalışmalarıyla, alternatif finans kurumlarındaki üst düzey yöneticilikleriyle ve yenilikçi yaklaşımlarıyla, Tasarruf Finansı sektörüne kayda değer katkılar sunan Çiftçi, 2016’da kurduğu BİREVİM markası ile kısa sürede on binlerce ailenin, ev, araba, girişim, yatırım vb. ihtiyaçlara erişimine vesile oldu. Geliştirdiği Sürdürülebilir Tasarruf Finansı yöntemiyle konvansiyonel finansal kaynaklara ulaşmakta zorlanan insanlara çözümler üretti.

2018’de kurduğu TASARRUF AKADEMİ ile Tasarruf Finansı sektörünün, daha nitelikli işgücü ile daha kurumsal, daha yetkin bir yapıya dönüşmesine katkılarda bulundu. Bugüne dek 2 bini aşkın mezun veren Tasarruf Akademi ile sektör adaylarına: “Birlikte Tasarruf Finansı Sektörü Uzmanlık Programı”, “Mesleki Gelişim Programı”, “Geliştiren Yönetici Eğitim Programı” ve “İletişim Merkezi Oryantasyon ve Mesleki Gelişim Eğitim Programı” alanlarında yetkinlik kazandırıldı.

2019’da başlattığı, BİRGELECEK isimli kurumsal sosyal sorumluluk platformu ile on binlerce gence dokundu. Büyükşehirlerin olanaklarına erişemeyen bu gençleri, eğitim, spor, kültür, sanat ve teknoloji odaklı yüze yakın projeyle destekledi.

2019’da, daralan gayrimenkul sektörüne dinamizm getirme ve konut pazarını büyütme hedefiyle, BİRTEP adlı girişimi kurdu. Bu vesileyle, satıcıların değil, alıcıların koşullarına, beklentilerine ve ihtiyaçlarına göre kurgulanan (arza değil talebe göre şekillenen) özgün ve yenilikçi iş modelini başlatmış oldu.

“İnsan Merkezli Finans” uygulamalarının, Türkiye gibi köklü geçmişe sahip ülkelerde,  toplumsal kalkınmayı teşvik edeceği öngörüsüyle yola çıkan Murat Çiftçi şimdi de Birlikte Tasarruf Finansı yöntemini, milli bir kalkınma modeline dönüştürmek için çalışıyor.

Dar ve orta gelir grubunun, Birlikte Tasarruf yöntemiyle ev, araba vb. temel yaşamsal ihtiyaçlara sahip olmasının oluşturacağı ekonomik döngünün, sürdürülebilir büyümeyi destekleyeceğinin altını çizen Murat Çiftçi, 2020 yılında liderliğini üstlendiği TASARRUF FİNANS PLATFORMU ile insanı merkeze alan anlayış modelinin ürünü olan Sosyal Finans sektörünü, Birlikte Tasarruf Finansı yöntemiyle buluşturup yaygınlaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Erden Timur Kimdir?

NEF Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, 1982’de Mersin’de doğdu. Orta öğrenimini Tarsus Amerikan Koleji’nde tamamlayan Timur, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2005 yılında mezun oldu.  Ardından London School of Economics’te Ekonomi eğitimi alan Timur, Timur Gayrimenkul Geliştirme Yapı ve Yatırım A.Ş. bünyesinde profesyonel yaşama başladı. Nef markası ile 2010’dan itibaren gayrimenkul sektörüne, sektörün çalışma ve üretim anlayışını yönlendirecek ilkler kazandıran Timur, “Nefes”ten ilham alarak geliştirdiği Nef markasının temel çalışma ilkesi “Başkasının derdine dertlenmek” oldu. Tasarımı insanlar için lüks olmaktan çıkararak, bir yaşam biçimi haline getirme anlayışını misyon edinen Timur, 24 odalı ev konsepti Foldhome/Foldoffice ile Türkiye’de ve dünyada bir ilke imza atarak, 2011 yılında Nef markasını, dünyanın en önemli tasarım fuarlarından “%100 Design London”a katılan dünyadaki ilk gayrimenkul firması yaptı. İnsan beklenti ve ihtiyaçlarını çalışmalarının merkezine alan Erden Timur geliştirdiği 18 (patenti alınan veya alınmakta olan) keşifle ulusal ve uluslararası ölçekte farklılaştı. Nef markasıyla aralarında Wired’ın da bulunduğu dünyaca ünlü medya kanallarında projeleriyle yer alan Erden Timur’un yenilikçi vizyonu ile geliştirdiği projeleri, bugün Türkiye ve dünyanın farklı noktalarında uygulanıyor. Erden Timur Nef markasının yanı sıra NEF ve Kentsel Strateji şirketlerinin gönüllü işbirliği ile Büyük Marmara Depreminin 14. yılında kurulan Kentsel Vizyon platformunda yer aldı.

Mehmet Kalyoncu Kimdir?

Gaziantep doğumlu olan GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, ilkoul ve ortaokulu İstanbul’da okudu. Lise eğitimini Ümraniye Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında Oxford Üniversitesi St Hugh’s College tarafından düzenlenen akademik programa kabul edilen ilk Türk Öğrenci oldu. Bu dönemde Rönesans Mimarisi ile ilgili akademik araştırmalarda bulundu. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olan Mehmet Kalyoncu Architectural Association ve Illinois Institute of Technology üniversitelerinde ziyaretçi öğrenci olarak eğitim gördü. Üniversite yıllarından mimari ofislerde ve inşaat firmalarında staj yaptı aynı zamanda çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü çalışmalarda bulundu. Mezun olduktan sonra Kalyon Grubu’nun iştiraklerinde farklı kademelerde çalışan Mehmet Kalyoncu akademik gelişimini sürdürmek için Harvard Üniversitesi’nde Müzakere Babson College’da Girişimcilik ve Tuft Üniversitesi’nde Kurumsal Diplomasi programlarını tamamladı. Şu anda Kalyon Grubu’unda Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Yeni Havalimanı projesinde İcra Kurulu Üyeliği yapmaktadır, Erdem Kolejleri ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin kurucu vakfı olan Gaziantep Eğitim ve Hizmet Vakfı’nın da Mütevelli Heyeti Üyesidir.

Berk Çağdaş Kimdir?

Renault Mais CEO’su Berk ÇAĞDAŞ 1967 yılında İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Endüstri ve İşletme Mühendisi olarak mezun oldu. Lisans Üstü ve Doktora çalışmalarını sırasıyla; İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Chicago Üniversitesi Booth School of Business (ABD) gerçekleştiren Dr. Berk ÇAĞDAŞ, Harvard Business School’da İleri Seviye Yönetim programlarını da tamamlamıştır.

Finansal Risk Yönetim Modeli üzerine doktorası bulunan Sn. ÇAĞDAŞ Kurumsal Finansman, Hazine Yönetimi, Stratejik Risk Yönetimi, Otomotiv Sektörü ve bunlara bağlı yan alanlarda uzmanlıklara sahiptir.

Körfezbank’ta Bölüm Başkanlığı ve Genel Müdür Yardımcılığı, Doğuş Otomotiv’de Mali İşler’den Sorumlu Genel Müdür’lük (CFO) görevlerinde bulunan Dr. Berk ÇAĞDAŞ, 2016 Eylül ayından itibaren Oyak Grubuna bağlı, Renault MAİS A.Ş.’deki Genel Müdürlük görevini yürütmektedir.

Yonca Ulusoy Kimdir?

Oto.net CEO’su Yonca Ulusoy Zaimoğlu, 1993 yılında Robert Kolej’den mezun olduktan sonra Macalester College’da ekonomi ve psikoloji dallarında çift ihtisas yaptı. Daha sonra Amerika’nın teknoloji ve internet sektörlerinde önde gelen yatırım bankası Piper Jaffray’nin Silikon Vadisi ofisinde üç yıl yatırım bankacısı olarak çalıştı. İnternet sektörüne olan ilgisi sayısız internet ve teknoloji şirketinin halka arzına aracılık yapmasıyla başladı. Bu üç yıllık tecrübeden sonra Kellogg School of Management’da MBA yaptı. Kellogg’da özellikle girişimcilik, internet iş modelleri ve pazarlama üzerine dersler aldı. Mezun olduktan sonra Türkiye’ye dönen Zaimoğlu, yatırım bankacılığına Global Menkul Değerler’de devam etti. Ardından ABD menşeili Oliver Wyman’da altı yıl yönetim ve strateji danışmanlığı yaptı. 2011 yılında aile şirketi Projectz’de çalışmaya başlayan Zaimoğlu ardından Oto.net’i hayata geçirmiştir.

 

Benzer Yazılar
Birevim

Arabayı Getir Evi Al, 2023 Araba Takas Kampanyası

Birevim

Orta Gelirliye Müjde! Yeni Evim Konut Finansman Programı

Birevim

Birevim İle Ev Sahibi Olan Mutlu Ailelerimiz

Birevim

Yeni Evlenecekler İçin Ev Alma Tavsiyeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eight − six =