6.600 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi BankasıBirevim

Araç Klimalarında Pratik Bakım İpuçları

Araçlarda bulunan klimalar özellikle sıcak yaz aylarında ve soğuk kış günlerinde tercih edilen bir cankurtaran görevi görmektedir.

Araç klimaları araçlarda bulunan ve çok kullanılan bir özellik olarak tanınmaktadır. Araç klimaları aracın içini soğutma ve ısıtma işlemlerinde alan küçük olduğu için oldukça etkili olmakta ve sürücüler ile yolcuların rahat bir yolculuk geçirmesine olanak sağlamaktadır. Araç klimalarında arıza oluşması durumunda kullanıcılar bundan pek hoşnut olmamakta ve yaptırmak için bir usta arayışına girmektedirler.

Araç klimaları ile alakalı olarak bilinmesi gereken bazı araç kliması bakım ipuçları bulunmaktadır. Bu sayede klimalarınızın ömrünü uzatabilir ve olası bir arıza durumunda masraf çıkmasını engelleyerek keyifli yolculuk yapmaya devam edebilirsiniz. Siz de birçok koşulda size yardımcı olan ve yolculuklarınızı kolaylaştıran klimalarınıza nasıl iyi bakabilir ve nasıl bakım yapabilirsiniz diye merak ediyorsanız yazımızı sizler için hazırladık.

Araç Kliması Neden ve Ne Zaman Temizlenir?

Araç klimaları sadece aracınızın içini soğutmak ya da ısıtmakla kalmaz, bazı durumlarda aracınızın performansına dahi etki edebilir. Fakat bundan daha önemli bir durum ise klimaların sizin sağlığınız ile doğrudan etkili olduğudur. Araçta klima çalıştırdığınız durumlarda klimadan gelen soğuk ya da sıcak hava ile doğrudan etkileşime giriyorsunuz. Bu sebep ile de klimanın içinde biriken ya da birikebilecek bakteri ve tozlar sağlığınızı tehdit edebilmektedirler.

Bu sebep ile klimalarınızı temizletme konusunda hassas davranmalı ve klima içinde biriken tozları temizleme işlemini önemseyerek yapmanız gerekmektedir. Klimalarınızın sadece üst yüzeyindeki tozları silmeniz klimanızın temiz olduğu anlamına gelmez. Bu sadece kozmetik açıdan temiz bir görünüş sağlar fakat sağlığınızı tehdit edici faktörler ortadan kalkmaz. Bu nedenle klimalarınızın nasıl temizleneceği hakkında detaylı bilgi edinip klima temizleme işleminizi kendi imkanlarınız ile kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Araç klimalarınızın bakımlarını detaylı ve özenli bir şekilde kendiniz yaparsanız, sizlerin sağlığı ve araçlarınızın konforu açısından en iyi sonucu almanız mümkündür. Siz de en iyi şekilde klima performansı almak istiyor iseniz araç klima bakımı yapmak için kendiniz gereken işlemleri gerçekleştirerek, en iyi sonucu elde edebilmeniz mümkün olacaktır. Araç klima temizliği için gereken araç ve gereçleri edinerek kolay bir şekilde araçlarınızın klima bakımlarını yapabilmeniz mümkün olacaktır.

Araç Kliması Bakımı Nasıl Yapılır?

Araç klimaları ile alakalı titiz davranmak isteyen ve araç konforu ile kendi sağlığını korumak isteyen kişiler için ve de bunu yeni öğrenip araç klimalarının bakımını kendilerinin yapabileceğini fark eden kişiler araç kliması temizleme spreyi kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirler. Aracınız için en uygun olan temizlik işlemini bu sprey ile yapabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Aracınızın klimalarını temiz tutmanız ve en iyi performansı almanız bağlantılıdır. Aracınızın klimasını ilk olarak kalorifer moduna aldıktan sonra, 5 dakika kadar bu şekilde çalıştırın. Ardından, spreyi klima peteklerinden içeri doğru sıkıp klimanızı normal moda alarak spreyin tüm klima kanallarına yayılmasın sağlayın. Bu işlemin ardından klimalarınızı biraz daha çalıştırıp, kapatabilirsiniz. İşlem hakkında daha detaylı bilgileri bir yapan kişiden alarak sorunsuz bir şekilde işleminizi halledebilirsiniz.

Araç Kliması Bakımı Önemli Midir?

Araç klimaları zaman zaman aracınızın performansına bile etki eden bir aksamdır. Bu sebeple aracınız için klima bakımı önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra klima bakımını yapmanız sizin yolculuk konforu ve sağlığınız için de çok önemlidir. Bir mesafe ve filtreye sahip olmadan direkt olarak maruz kaldığınız klimanın soğuk veya sıcak havası, kanallarda biriken toz ve bakterileri direkt olarak solumanıza sebep olmaktadır. Bu nedenle klimanızın temiz olması sağlığınız ve aracınız için önemlidir.

Araçların klimaları arıza verdiği zaman teknik servise götürmek zorunda kalırsınız. Bu işlem sırasında yapacağınız ödemeyi daha geç bir vakte bırakmak ve teknik servisi ziyaret etmemek için aracınızın klima bakımını ve temizliğini kendiniz yapabilirsiniz. Bu sayede hem temiz kanallara sahip bir klimanız olur hem de performansında artış söz konusu olur. Otomobil kliması tamiri için klimalarınızın ömrünü uzatabilir ve bakımını yaparak onlara bakabilirsiniz.

Araç Klima Temizliği Süreci

Aracınızın klimasını temizlemeye başlamadan önce klimayı en az 5 dakika süre boyunca en yüksek hızda kalorifer modunda çalıştırmalısınız. Bu işlem klimalarınızın hava kanallarını açarak temizlemeye ve bakıma uygun bir hale getirmektedir. Bunun sonrasında da aracınızı ve klimanızı kapalı hale getirmeli ve kullanmakta olduğunuz klima spreyini aracınızın klimasının hava kanallarının içine doğru sıkmalısınız. Ardından klimanızı yavaş yavaş çalıştırmaya başlayabilir ve bakımını tamamlayabilirsiniz. Bu konu ile alakalı detaylı bilgileri danışacağınız ya da öğreneceğiniz videolar internette mevcuttur.

Araç klimalarınızı temizlemek ve bakımını yapmak hem araç performansını hem de yolculuk konforunuzu ileri düzeye taşıyacaktır. Araç içinde biriken partiküller bunların size zararının dokunmasına sebep olacak ve sağlığınızı tehdit etmenin yanı sıra araç performansını ve yolculuk kalitenizi etkileyecektir. Araça klima temizliğinin önemi burada açıkça görülmektedir. Siz de gerekli süreçler hakkında bilgi edinerek araçlarınızın klima bakımlarını kendiniz kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Araç Klima Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç klimalarınızın bakımını yapmak kolay ve hızlı bir şekilde yapabileceğiniz bir işlemdir. Ancak araç klimalarınızın bakımın yaparken klima bakımında dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bu konulara dikkat etmemeniz durumunda aracınızın klimasına bakım yapma niyeti ile başladığınız işte aracınıza ve klimanıza zarar verebilir ve teknik servis yolunu tutmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun için gerekli adımları özellikle de ilk kez uygulayacak olanlar titizlikle uygulamalıdırlar.

Siz de araç klimanızı temizlemeye ve bakım yapmaya karar verdiyseniz, ilk olarak kullanmak için seçtiğiniz temizleme spreyini iyi seçmeniz gerekmektedir. Çünkü aracınızın klimasında biriken toz ve bakteriyi temizlemek için aldığınız spreyler kalitesiz olması durumunda, aracınızı temizlemek yerine daha da çok zarar verebilir ve daha kirli bir klima kanalı bırakabilir. Bu sebep ile bilindik ve güvenilir markaları tercih etmeniz ucuz olması sebebi ile merdiven altı diye tabir edilen markaların spreylerini seçmemeniz gerekir.

Benzer Yazılar
Bilgi BankasıBirevim

Türkiye'de Satılan En Ucuz Sıfır Otomobiller

Bilgi BankasıBirevim

2024’te Yatırım Yapılacak En İyi Konut Projeleri

Bilgi BankasıKampanya

Birevim'den Faizsiz Ev Sahibi Olmak İçin Şartlar Neler?

Bilgi BankasıBirevim

2024 Araç Kredisi Faiz Oranları ve Şartları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 + 4 =