4.450 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Araç Satarken Noter İşlemleri Nasıl Yapılır?

Araç Satarken Noter İşlemleri

Ülkemizde aracınızı satmak istediğinizde işlemlerinizi resmî kurumlar olan noterler aracılığıyla gerçekleştirmelisiniz. Bu aşamada yasal prosedürler kimi alıcı ve satıcılara karmaşık gelebileceğinden dolayı noter süreci dikkatli olunması gereken bir süreçtir. Peki araç satın alırken noter işlemleri nasıl gerçekleştirilir?

Notere Gitmeden Önce Neler Yapılması Gerekenler

Satış işlemleri için notere gitmeden önce işlemlerinize kaparo ile başlayabilirsiniz. Kaparo sürecinden sonra satış işlemi için gereken evrakları temin edebilirsiniz. Bu aşamada evrakların çoğunluğunu aracın satıcısının tamamlaması gerekmektedir. Aracın satış işlemi için satıcının hazırlaması gereken belgeleri şöyle sıralamak mümkündür:

 • Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi resmî kurumlarca verilip nüfus cüzdanı yerine kullanılabilen resmî bir belge)
 • Ruhsat (Herhangi bir noktası okunamayacak kadar yıpranmış ya da yırtılmış olan ruhsatlar yenilenmelidir)
 • Trafik belgesi
 • Satış işleminizi başka biri sizin adınıza yapacaksa vekaletname

Bunların dışında tedbirli olunması adına dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

 • Satılacak olan aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ya da trafik cezası borcunun olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun sorgulaması ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden araç borç sorgulama işlemi kısmından yapılır.
 • Aracın satıcısı araca ait ödenmemiş trafik cezası ve vergi borçlarından sorumludur. Araç, vergi borcu ya da trafik cezası olması durumunda satılamaz.
 • Bunların dışında TÜVTÜRK’ün verdiği araç muayenesi hizmetinin sorgulanması ve muayene yapılmamış ise yaptırılması gerekmektedir. Araç muayene ücretini ise satıcı ödemelidir. Aracın muayene tarihini plaka üzerinde yazan muayene pulunu kontrol ederek öğrenmek mümkündür. Bu konuda bankalar oldukça dikkatli davranmaktadır.
 • Satıştan önce Zorunlu Trafik Sigortası poliçesini yeniletmek de satış öncesi yapılması gereken işlemler arasındadır. Zorunlu Trafik Sigortası olmayan araçların satışı yapılamaz.

Araç Satarken Noter İşlemleri Nasıl Yapılır?

Araç satış süreci sırasındaki noter işlemleri kısa sürede tamamlanan işlemlerdir. Bunun için gerekli belgeleri topladıktan sonra bir dosyaya yerleştirip yanınıza almanız gerekmektedir. Noterde araç satış işlemleri şu adımlarla gerçekleşir:

 • Noter görevlileri araç ruhsatı ile satıcı ve alıcının kimliklerini isterler. Araç satışı vekaletle gerçekleşecekse vekaletnamenin de verilmesi gerekir. Görevliler kimlik bilgilerini kontrol eder ve diğer belgeleri ister.
 • Notere herhangi bir belgenin yanlış ya da eksik verilmesi durumunda satış işlemi yapılamaz.
 • Araç satışına engel olacak vergi borcu, trafik cezası ya da ipotek gibi bir durum olup olmadığı kontrol edilir.
 • Satış işlemine engel bir durum yoksa noter görevlileri tarafından satış sözleşmesi hazırlanarak alıcı ve satıcıya verilir.
 • Alıcı ve satıcı tarafından sözleşmeye imza atıldıktan sonra tescil işlemine geçilir. Noter devri böylece yapılmış olur.
 • İşlemler tamamlandığında satıcı adına olan ruhsat iptal edilir ve yeni tescil belgesi hazırlanır.
 • Noter satış işlemleri bu adımlar sonrası gerçekleşmiş olur.

Noter Devir İşleminden Önce Ücret Nasıl Ödenir?

Araç alım-satım işlemlerinde sürecin güvenli bir şekilde ilerleyebilmesi için devir işleminden önce ücretin blokeli olarak ödenmesi tavsiye edilir. Noter işlemlerini ödemeyi blokeli havale gibi bir yöntem ile aldıktan sonra gerçekleştirerek sözleşmeyi imzalamanız yararınıza olacaktır. Sonrasında satış belgesini de yanınıza alarak blokeli olarak havale edilen bankaya gidip aracın ücretini teslim alabilirsiniz.

Ödeme işlemlerinde noter hizmetleriyle ilgili ödeme seçenekleri de çoğaltılmış durumda. Noterlerde sunulan kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz. Bunların yanında güvenli ödeme seçeneği de sunuluyor. Bu alternatifte para transferinin güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesi hedeflenir. Güvenli ödeme seçeneğinde ödenecek tutar, noterlerde açılan emanet hesaplara geçirilir ve noterde alım-satım işlemlerinin yapılmasının ardından aracın bedeli satıcının hesabına aktarılır.

Benzer Yazılar
Bilgi BankasıBirevim

Araç Kiralamak İçin Gereken Belgeler

Bilgi BankasıBirevimKampanya

Birevim’den Senetle Araba Almanın Şartları Neler?

Bilgi BankasıBirevim

BMW Motosiklet Fiyat Listesi Eylül 2023

Bilgi BankasıBirevim

Suzuki Motosiklet Fiyat Listesi Eylül 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 − one =