2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Genel

5 Maddede Kendinizi ve Evinizi Depreme Hazırlayın

deprem önlemleri

Doğa da tıpkı insan gibi yaşar, hareket eder ve bu yüzden de aynı kalmayarak, sürekli değişime uğrar. Doğanın bu hareket esnasında insan hayatını tehdit ediyor olması ise insanın doğa ile olan birlikteliğinde kaçınılmazdır. Kuşkusuz, doğanın bu hareketliliği konusunda bizleri en çok tedirgin eden şey ise depremler… Peki, depreme kendimizi ve evimizi nasıl hazırlamalıyız? Gelin, 5 maddede özetleyelim…

  1. Depremin Doğal Bir Sonuç Olduğunu Kabul Edin!

Türkiye, bulunduğu coğrafya gereği, yer kabuğunun henüz genç olduğu ve bu yüzden hareketliliğin sürdüğü bir yer. Yer kabuğunun hareketleri esnasında sıkışan kayaçların sonucunda da yer sarsıntıları meydana geliyor.

Bu, muhakkak temel düzeyde herkesin bilmesi gereken bir Türkiye gerçeği… Bu yüzden öncelikle depremin ne olduğunun bilinci ile hareket edin ve bu gerçeği kabullenin. Önlem almak ve bilinçli davranmak için depremin doğal bir sonuç olduğunun bilincinde olmalıyız ve endişeye kapılmadan harekete geçmeliyiz.

  1. Oturduğunuz Binayı İnceleyin

Bugün, olası bir depremde hasar görecek bir binanın taşıdığı özellikler yapılan pek çok araştırmada net biçimde ortaya koyulmuş durumda. Evinizin yapım yılı, bulunduğu toprak, altında dükkân vb. geniş alanların olup olmadığı, çeşitli çatlak ya da sızıntılar ve buna benzer belirli özellikler binanız hakkında size çok detaylı bilgiler verecektir. Bunları, resmi yönlendirmelere uyarak inceleyebilir ya da bulunduğunuz yerin belediyesinin ilgili birimleri ile görüşerek binanıza deprem denetimi yaptırabilirsiniz.

  1. Mobilyalarınızı Risk Olmaktan Çıkarın

Deprem anında en büyük risk faktörlerinden birini mobilyalar oluşturuyor. Özellikle yüksek dolaplar, gardıroplar, vitrinler, ayakkabılıklar gibi mobilyalara dikkat etmek gerekiyor. Evinizdeki bu tür mobilyaları gözden geçirin ve olası bir depremde devrilme ihtimali olanları belirleyerek önlem alın. Bunun için en iyi önlem bu tarz mobilyaları duvara sabitlemektir. Özellikle yatak odalarında ve çocuk odalarında, yatağın üzerinde denk gelen yüksek bir mobilya, olası bir tehlikede yatak üzerindeki kişi için çok büyük bir tehlikedir.

  1. Evinizde Deprem Tatbikatı Yapın

Deprem tatbikatları okullarda ve iş yerlerinde sıklıkla yapılsa da evlerimizde yapmak çoğunlukla aklımıza gelmez. Ancak günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz evlerimizde bir tatbikat yapmak deprem anında yaşanacak panik havasından sizi kurtarır ve hatta yaşamınızı kurtaracak bir bilgiye sahip olmanızı sağlar. Bunun için başta çocuklarınız olmak üzere tüm ailenin deprem anında nerede duracağını belirleyin. Sağlam bir mobilyanın önünde cenin pozisyonuna geçerek yaşam üçgeni oluşturmak için yerinizi saptayın. Tüm ailenin tek tek evin neresinde yaşam üçgenini kuracağı belli olmalı. Bunun yanı sıra, mutfak, banyo, merdivenler ve asansör gibi alanlardan uzak durması konusunda ailenizi bilinçlendirin. Özellikle fayans kaplı duvarların olduğu banyo, mutfak gibi alanlar deprem anında büyük tehlike oluşturmaktadır.

  1. Deprem Çantası Hazırlayın

Deprem anı geçtikten sonra evinizi seri şekilde terk edebilmek için mutlaka bir deprem çantası oluşturun. Deprem anı kadar sonrası da oldukça önemlidir. Yaşamın altüst olabileceğini ve hem kamu hizmetlerine hem gıdaya ulaşmak konusunda büyük imkansızlıkların ortaya çıkabileceğini unutmayın. Bu gibi bir durum için çantanızda temel eşyalar bulundurun. Yedek kıyafetler, varsa düzenli kullandığınız ilaçlar, ilk yardım çantası, su, yiyecek, yedek anahtarlar, bir miktar para, kâğıt peçete, fener gibi ihtiyaç duyulabilecek malzemeleri bu çantaya koyarak daima kapıya yakın bir yerde tutun.

 

 

Benzer Yazılar
BirevimGenel

BİREVİM’in BDDK Lisansı Onaylandı

Birlikte TasarrufGenel

Yaza ev veya araba sahibi olarak girmeniz mümkün!

Ekonomi & FinansGenel

Tasarruflarla Türkiye Nasıl Daha Güçlü Hala Gelir?

GenelMerak Edilenler

Geleceğinizi Planlamanın En Yeni Yolunu Açıklıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fourteen + four =