2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Emlak Beyannamesi Nedir?

tapu beyannamesi nedir

Emlak beyannamesi ya da emlak beyanı, kişi ve kuruluşların sahip oldukları taşınmazları, belediyelerin ilgili birimlerine bildirmesi işlemidir. Emlak beyannameleri, taşınmaz mallar üzerinden elde edilen kira vb. kazançlarla ilgili bildirileri ifade eder. İlgili birimler gerekli hesaplamaları yaparak kişi ya da kurumların ödemekle mükellef olduğu emlak vergisini hesaplayabilirler. Emlak beyannamesi için herhangi bir ücret ödemesi yapılmamaktadır. Emlak Kanunu kapsamında her türlü arsa, arazi, konut ve bina gibi gayrimenkullerin vergilendirilmesi için emlak beyannamesi verilmesi zorunlu tutulmaktadır. Peki gayrimenkul sahiplerinin tamamının devlete bildirmekle yükümlü olduğu emlak beyanı nereye verilir?

Emlak Beyannamesi Nereye Verilir?

Emlak beyannamesi, gayrimenkul ya da gayrimenkullerin bağlı olduğu belediyelerin emlak birimlerine verilir. Gerekli bilgiler taşınmaz mal bilgileri ile taşınmazın bağlı olduğu belediyelere giderek Emlak Servisi biriminden öğrenilebilir. Emlak beyannamesi aynı zamanda internetten de verilebilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sayfasına göz atarak emlak beyannamesini internetten verebilirsiniz.

Emlak Beyannamesi İçin Hangi Evraklar Gerekir?

Emlak beyannamesini elden verecek olan vatandaşlar bazı belgeleri hazır etmelidir. Emlak beyannamesi belgeleri şu şekildir:

 • Mal sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Yapı ruhsatı
 • Mülke ait iskân fotokopisi
 • Tapu kayıtlarına göre doldurulmuş emlak bildirim formu
 • Tapu fotokopisi
 • Adres ve telefon numarası

Emlak Beyannamesi Ne Zaman Verilir?

Emlak beyannameleri yasalara göre, yılın son gününe kadar verilebilir. Örnekle açıklamak gerekirse 2018 yılına ait emlak beyanı, 31 Aralık 2018 tarihine kadar; 2019 yılı için emlak beyanı ise 31 Aralık 2019 tarihine kadar yapılabilir. Emlak beyannamesi yıl sonuna kadar yapılmazsa mülk sahibi çeşitli cezalara maruz kalabilir. Konutunu yeni alanlar, evlerini aldıkları yılın sonuna kadar emlak beyannamelerini vermek zorundadırlar.

Emlak Beyannamesi Cezası Ne Kadar?

Emlak beyannamesi verilmediği ya da geç beyan edildiği takdirde mevcut olan gelir tutarı üzerinden ceza hesaplaması yapılır. Ayrıca bu cezaya aylık %1,4 oranlı gecikme faizi de eklenir. Mülkün değeri satış işlemi esnasında vergi düşük çıksın ya da hiç vergi çıkmasın diye düşük gösterilirse, bu durum emlak beyannamesinde usulsüzlük anlamına gelir. Böyle bir işlemde konutun değeri düşük görüneceğinden, gelir vergisi de düşük çıkacaktır, fakat bu durum fark edildiğinde ciddi cezalar gündeme gelebilmektedir. Bu cezaya maruz kalmamak için beyannamenin zamanında teslim edilmesi ve usullere uygun bir şekilde hazırlaması gerekmektedir. Emlak beyanı 1 kereye mahsus verilmektedir. Satış durumunda ise yeni alıcı tarafından tekrar emlak beyanı verilmesi gerekmektedir. Emlak beyannamesi verilmesinin amacı, mülkün o kişiye ait olduğunu kanıtlamaktır.

Emlak beyanı verilmezse:

 • Kişinin vergiden kaçtığı düşünüldüğü için ceza uygulaması yapılır.
 • Kaçak yapı olarak malın satış ve alım işlemlerinde dava açılabilir.
 • Mal sahibi ağır ceza yaptırımlarıyla karşı karşıya kalır.
 • Geç verilen beyanlarda ceza bedeli ödenmektedir.
 • Mülke aylık olarak %14 oranında beyan edilmeyen gecikme faizi uygulanmaktadır.

Emlak beyannamesinin vermenin en kolay yolu dijital platformları kullanmaktır. Bunun için e-Devlet uygulamasını kullanmanız gerekmektedir. Tapu taşınmaz mal beyanını e-Devlet üzerinden yapmak için sisteme giriş yaparak, devlet şifresinin girilmesi gerekir. Daha sonra tapu taşınmaz beyanı ile ilgili arama yapmanız ve karşınıza çıkan direktiflerle, malın tapu bilgilerini eksiksiz doldurmanız yeterlidir. Bu bilgiler arasında gayrimenkul sahibi ve tapu bilgileri de bulunmaktadır. Beyannameyi elden yapacaksanız beyan yapacak kişinin adres ve telefon bilgilerini, tapu aslını ve fotokopisini yanında götürmesi gerekmektedir. Bunun yanında yapı ruhsatı ve mülk sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi ile emlak bildiri formu da belediyeye iletilmelidir.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Yapı Kullanma İzin Belgesi Nedir?

Bilgi Bankası

İskan Nedir? İskân Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

6 Adımda Ev Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nineteen + 14 =