990 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama

En Uygun Konut Kredisi

Kredi çekerek ev almak, kira ödemekten yorulmuş olan ve de bütçesi peşin olarak ev almaya izin vermeyenler için akla gelen ilk yöntemdir. Bankaların sunduğu konut kredisi ürünleri ile, taksit ödeyerek ev sahibi olmak isteyenler için büyük kolaylık sunulmaktadır. Bu kredi türleri ev alırken ihtiyaç duyduğunuz finansmanı sağlar ancak ev tutarının tamamını karşılamazlar. Bunun yanında ciddi bir faiz yükü oluşturdukları için geri ödemede bireyleri zor durumda bırakma riskleri yüksektir.

Daha önceden uygulanan kriterler çerçevesinde almak istediğiniz ev bedelinin en fazla %80’ine kadar kredi kullanabilirdiniz, ancak Mart 2020’de gelen güncelleme sonrası 500.000 TL’ye kadar olan konutlar için %90’a kadar kredi kullanabilirsiniz. Bir evin değerinin ne kadarına kadar kredi kullanabileceğinizi konutun değeri ve sınıfı belirlemektedir. Konut kredilerine dair bilinmesi gereken noktalardan biri de bankaların, aldığınız kredinin geri ödenmesinde sorun yaşanması ihtimaline karşın borcunuz bitene kadar evi ipotek edecekleri konusudur. Söz konusu ipotek ancak evinizin borcu tamamen bittiğinde kaldırılacaktır.

Konut kredisi her durumda ve herkese verilmemektedir. Bu krediden faydalanabilmek için belli şartları taşımak gereklidir. Konut kredisi kullanabilmek için taşımanız gereken şartları şöyle sıralayabiliriz;

Konut Kredisi Kullanma Şartları:

 • Konut kredisi kullanabilmek için aranan ilk şart kişinin 18 yaşını tamamlamış olmasıdır. Kredi kullanımında üst sınır ise 70 yaş olarak belirtiliyor.
 • Kredi aşamasında bankanın sizden istediği belgeleri eksiksiz şekilde hazırlamalısınız.
 • Ev kredisi kullanmanızda kredi notunuz belirleyici olacağı için, bu konuda yeterli olmanız gerekiyor. Kredi notunuzu etkileyen faktörler ise önceden aldığınız kredileri düzenli ödemiş olmanız, kredi kartınızın borç durumu ve kredi kullanma sıklığınız gibi durumlardan meydana geliyor.
 • Ortak hane gelirinizin, rutin harcamalar düşüldüğünde aylık taksitler halinde konut kredisini ödeyebilecek durumda olması da gerekiyor.
 • İskansız bir ev için konut kredisi kullanmanız imkânsız. İnşası devam eden bir evi satın almak istediğinizde ise kat irtifakı sunmanız gerekiyor ancak en az %80’i tamamlanmış projeler için bankalar çoğunlukla kredi kullandırıyor.
 • Başvurunuz sonrasında bir ekspertiz raporu hazırlanıyor ve kredi başvurunuzun sonucunu etkileyen önemli faktörlerden biri de bu rapor oluyor.

Konut Kredisi İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

Bir bankadan konut kredisi kullanarak ev satın almak istediğinizde banka sizden birtakım evraklar isteyecektir. Kredi işleminizin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için bu evrakları eksiksiz olarak teslim etmeniz büyük önem taşıyor. Bu evrak listesi sizin çalışma durumunuza ve bankadan bankaya göre değişiklik gösteriyor. Örneğin, emekliyseniz maaş cüzdanı fotokopisini, çalışansanız maaş bordrosunu bankaya sunmanız gerekiyor. Genel olarak bankalar konut kredisi kullanmak isteyenlerden şu belgeleri istiyor;

 • İkamet belgesi
 • Gelir belgesi (maaş bordrosu ya da serbest meslek sahipleri için vergi levhası)
 • Konutun tapu fotokopisi ya da kat mülkiyeti tapusu ve iskân belgesi
 • Başvuru formu (Banka şubesinde doldurulacak)
 • Nüfus cüzdanı (Ehliyet ya da pasaport da kabul edilir)

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Konut kredisinde faiz hesaplamasını bireysel olarak yapmak zorlayıcıdır. Bu yüzden kendiniz için en doğru olan konut kredisine karar verdikten sonra bankaların internet sitelerinde bulunan konut kredisi hesaplama araçlarını kullanmanız size zaman kazandıracaktır. Konut kredinizin taksitlerini belirleyebilmenin yolu konut kredisi faizini hesaplamanızdan geçer. Konut kredisi hesaplamasında şu aşamaları uygulamalısınız:

 • Bankadan alınan kredi miktarı ile kredi için belirlenmiş olan faiz oranı çarpılır,
 • Daha önce ödenen tutarlar düşülerek ana para üzerinden her ay bu işlem tekrarlanır,
 • Faizli olarak ödenecek tutar, belirtilen vade sayısına bölünerek eşit taksitler belirlenir.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Esenler Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

İzmir Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Arabam Ne Kadar? Araba Değeri Hesaplama

Bilgi Bankası

En Uygun Hangi Kredi, Konut ve Taşıt Kredisi Hesaplama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four + 11 =