2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

GenelSesli Makaleler

En Yalın Anlatımı ile Sürdürülebilirlik Nedir?

En Yalın Anlatımı ile Sürdürülebilirlik Nedir?

Son yılların en önemli ve en çok konuşulan kavramı kuşkusuz sürdürülebilirlik! Bu kavram, pek çok farklı alanda karşımıza çıkıyor; sürdürülebilir moda, sürdürülebilir turizm, sürdürülebilir mimari… Dünyanın hızlı gelişimi, bu kavramın önemini daha da artıracak gibi görünüyor çünkü dünyamız bu denli büyük bir tüketimi taşıyabilecek kaynaklara sahip değil! Bu da mevcut kaynakların doğru kullanımı düşüncesini doğuruyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KISACA NEDİR?

Peki, hemen her alanda karşımıza çıkan sürdürülebilirlik kavramı bize neler anlatıyor ve neler vadediyor?  Bu soruları yanıtlamadan önce, Sürdürülebilirliğin ne olduğunu anlamak gerek. Sürdürülebilirlik kavramı, ilk kez Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışan Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu’nun 1987 yılında yayımlamış olduğu “Ortak Geleceğimiz” adlı rapor ile tanınmıştır. Genel kabul gören tanıma göre sürdürülebilirlik; gelecek nesillerin, ihtiyaçlarını karşılayabilme yeteneklerini tehlikeye sokmaksızın bugünkü neslin ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Sürdürülebilirlik temelde 3 ana konuya odaklanır;

    1. Ekolojik
    2. Sosyal
    3. Ekonomik

Ekonomik olarak sürdürülebilir bir sistem, bugün yaşamınızın devamını sağlayan tarımsal ve endüstriyel üretimin yok edilmesinin ve sonunun gelmesinin önüne geçmek anlamına gelir.

  1. EKOLOJİK SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Doğal çevrenin korunması, sürdürülebilirlik kapsamında pek çok ekolojik ve çevre dostu uygulamayı gündeme getiriyor. Yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm gibi konuları sık sık duymaya başlamamızın nedeni de budur. Özellikle; salınımların azaltılması, atıkların azaltılması, enerji verimliliği ve doğal kaynakların korunması konuları gelecekteki nesillerin de yaşama hakkına sahip olması için üzerinde durulması gereken konuların başında geliyor.

  1. SOSYAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Sürdürülebilirlik konusunda belki de en az konuşulan konu sosyal sürdürülebilirlik! Bu kavram, tüm kategorileri kapsayarak; gelecek kuşakların daha adil, daha eşitlikçi, daha demokratik, daha doğal bir dünyada yaşayabilmeleri için bugünden sorumluluk almamız gerektiğini anlatıyor.

  1. EKONOMİK SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Ekonomik sürdürülebilirlik, ekonomik kaynakların uzun süre kullanılabilmesi için önlem almak ve mevcut kaynakların tüketimini azaltmak anlamına gelir. Ekonomik olarak sürdürülebilir bir sistem, bugün yaşamınızın devamını sağlayan tarımsal ve endüstriyel üretimin yok edilmesinin ve sonunun gelmesinin önüne geçmek anlamına gelir. Böyle bir sistem, bir ülkenin ekonomisinin gücünü belirler ve o gücün devam etmesini sağlar. Bunu sağlamak için yöneticilere pek çok görev düşmektedir elbette! Ancak, önce toplumdaki tek tek tüm bireylerin bu bilinçte olması gerekir. Aksi takdirde çabaların hiçbiri bizleri amacımıza ulaştıramaz.

Sürdürülebilir bir yaşam için bireysel olarak neler yapabileceğinizi anlattığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

Benzer Yazılar
BirevimGenel

BİREVİM’in BDDK Lisansı Onaylandı

Birlikte TasarrufGenel

Yaza ev veya araba sahibi olarak girmeniz mümkün!

Ekonomi & FinansGenel

Tasarruflarla Türkiye Nasıl Daha Güçlü Hala Gelir?

GenelMerak Edilenler

Geleceğinizi Planlamanın En Yeni Yolunu Açıklıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 − 1 =

Worth reading...
6-12 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası: Nasıl Tasarruf Yapılır?