6.600 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

GenelSesli Makaleler

6 Maddede Sürdürülebilirliğe İlk Adım

6 Maddede Sürdürülebilirliğe İlk Adım

Artan tüketim eğilimi ile hemen herkes aynı soruyu sormaya başladı: “Kaynaklarımız bu tüketimi ne kadar süre karşılayabilecek?” Bu konuda pek çok araştırma yapılıyor ve çıkan sonuçlar oldukça sarsıcı! Su, enerji, tarım ve hayvansal kaynaklar başta olmak üzere dünyanın bize sunduğu nimetleri sanki bir fabrikada üretiliyormuşçasına plansız şekilde tüketiyoruz. Peki ya çocuklarımız? Onlara nasıl bir dünya bırakacağız?

Tam bu noktada sürdürülebilirlik kavramı karşımıza çıkıyor. Bireysel olarak her birimiz üzerimize düşen görevi yapmalı ve sürdürülebilirlik için ilk adımları atmalıyız. Bunun başında da tüketimi planlamak geliyor. Gelin, kendimizden başlayarak sürdürülebilirliğe ilk adımı nasıl atacağımızı inceleyelim!

1. Gelir ve Giderlerinizi İnceleyin!

Kendimizden başlayarak sürdürülebilir bir bütçe planlaması yapmak asla zor değildir! Doğru bir planlama ile bunu gerçekleştirilebilirsiniz. Bunun için öncelikle kaynaklarınızı ve tüketiminizi gözden geçirin. Geliriniz ve gideriniz arasında bir denge kurmak bu işin başlangıcını oluşturur.

2. Tüketimde Lazım-Elzem Dengesi Kurun

Sürdürülebilirliğin ortaya çıkmasını ve bu denli önemli olmasını sağlayan şey tüketimin ta kendisidir. Başta da belirttiğimiz gibi kaynaklarımız sonsuz bir tüketimi karşılayabilecek güçte değil! Bu yüzden tüketiminizi gözden geçirin. Lazım yani gerekli ihtiyaçlarınız ile vazgeçilmez yani elzem ihtiyaçlarınızı belirleyin. Bu şekilde tüketiminizde bir öncelik sıralaması oluşturun ve gereksiz harcamalarınızı minimize edin.

3. Mutlaka Tasarruf Edin!

Sürdürülebilir bir bütçe için yalnızca gelirlerin giderleri karşılıyor olması yetmez. Bu yalnızca günü kurtarmak anlamına gelir. Oysa sürdürülebilirlik, bir gelecek planıdır. Bunun için mutlaka bir tasarruf miktarı belirleyin. Unutmayın bugün küçük görünen tasarruflar zamanla önemli miktarlara dönüşecektir. Tasarruf ederek, gelecekte bütçenizi daha verimli olarak kullanmak adına bugünden yatırım yaparsınız. Bu da sürdürülebilirliğin ta kendisidir.

4. Çöp Kutunuza Göz Atın

Günde ne kadar çöp üretiyorsunuz? Pek çoğumuz üretmediğimizden fazlasını tüketiyor üstelik büyük bir kısmını da ekstra bir külfet olarak çöp kutumuza atıyoruz. Oysa biraz çaba ile atıklarımızı azaltmak mümkün! Özellikle plastik poşet ve ürün paketleri konusunda daha özenli olmaya çalışarak sürdürülebilir ekolojiye büyük bir katkı sunabilirsiniz.

5. Geri Dönüşümü Daha Fazla Önemseyin

Bir ürünü bir kez kullanıp atmak ve bir dahaki sefere yeniden yeni bir ürün tüketmek mi! Bugün geleceğimizi en fazla riske atan alışkanlığımız belki de bu! Oysa, her ürünü dikkatli kullanıp daha uzun süre bizimle olmasını sağlamak geleceğimize büyük bir katkı olacaktır. Bunun için geri dönüşümü daha fazla önemseyin. Evinizde geri dönüşüm projelerine kafa yorun. Ayrıca atıklarınızı ayrıştırmayı unutmayın! Bu sayede, atıkların ilgili yerlerce tekrar tekrar kullanılabilir hale getirilmesi sağlanıyor. Siz de bu sürece sadece ufak bir hareketle büyük bir katkı sunabilirsiniz.

6. Sürdürülebilirliği Sürdürün!

Sizi tüketime yönlendiren dış etmenlere karşı dirençli olun. Sizi, sürdürülebilirlik fikrini uygulamaya yönlendiren koşulları sık sık hatırlayın! Unutmayın, çocuklarımız da yaşanılabilir bir dünyada yaşamayı hak ediyor!

Benzer Yazılar
Genel

Bahçeye İmar Nasıl Alınır?

GenelMerak Edilenler

Birevim'den Evimi Hemen Teslim Alabilir Miyim?

GenelMerak Edilenler

Birevim'de Ara Ödeme Var Mı?

GenelMerak Edilenler

Birevim İle Faiz Ödemeden Neler Alınabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 − 19 =

Worth reading...