6.600 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi BankasıBirevim

2024’te Konut Fiyatları Düşecek Mi?

Konut Fiyatları

Hemen her insan tarafından önem arz eden ve ilgilenilen alanlardan biri olarak konut fiyatları yeni yılların gelmesiyle birlikte gelişen zam oranlarıyla artış gösterebilmektedir. Bundan dolayı insanların istedikleri ve almayı hayal ettikleri evlerle ilgili olarak en iyi şekilde kullanım sunabilmek kendi bütçelerine göre eve sahip olabilir. Hem daha uygun olması istenen hem de maddi anlamda kişileri zorlamamakta olan konut fiyatlarının güncellendiği her yılda kişilerin konut fiyatlarına olan ilgisi daha da artmaktadır.

Ülkeye bakıldığı zaman son yıllarda sıklıkla artmakta olan konut fiyatlarının kişileri zorlaması ile beraber konut almak da zorlaşmaya başlar. Bu nedenle insanlar en iyi şekilde zorlanmadan ev alabilmek için de diğer yılları bekleyerek fiyatların düşmesini istemektedir. Hemen her ilde ya da büyükşehirde neresi olursa olsun fark etmeksizin enflasyonun sağlamakta olduğu artışlar ile beraber kişilerin almak istedikleri evlerin fiyatın da artışlar görülür.

Ürünlerde, alışverişlerde, piyasalarda değişik anlamda artışlar ve de zamlar olması nedeniyle insanların çoğu zaman konut alma hayalinden vazgeçtiği dahi görülmektedir. Bu nedenle 2024 yılında bari kişilerin ev alma hayalini gerçekleştirmesi adına fiyatlarda düşüşler olması beklenmektedir. 2024 konut fiyatları da inşaat sektörünün maliyetine ve de burada kullanılan malzemelerin de fiyatlarının artışına göre değişiklik gösterir.

Bakıldığı zaman konut fiyatlarındaki artışı temele yani inşaat sektörüne indirgemek doğru olur. Bu nedende insanların almak istedikleri evlerin daha uygun fiyatlı olması için ilk olarak inşaat sektörünün de fiyatlar anlamında daha az ya da daha uygun malzeme tutarları bulundurması önemlidir. 2024 yılında ise kişilerin de daha rahat ev sahibi olabilmesi adına parasal sıkılaştırma politikasının fiyatlar üzerindeki baskıyı azaltacağını açıklanmaktadır.

Daha rahat ve maddi anlamda kolaylıkla ev sahibi olunması adına konut fiyatları düşecek mi 2024? Tam olarak ciddi anlamda düşüşler yaşanmasa da parasal sıkılaştırma politikası ile insanların daha rahat nefes alması istedikleri evi satın alması söz konusudur. Faiz oranlarının yükselmesi ile beraber konut fiyatlarında düşüş olmakla beraber bu da altın, devlet tahvili ve hisse senedi gibi durumları etkileyebilir.

Konut Fiyatlarının Artma Nedenleri Nelerdir?

Ekonominin getirisi olduğu söylenebilecek olan durumlardan biri de elbette ki konut fiyatlarındaki artıştır. Bu durumda inşaat maliyet endeksi, dolar kuru, enflasyon gibi etkenlere bakarak konutların fiyatlarındaki artılı görmek söz konusudur. 2024 yılında ise daha mantıklı ve ekonomik anlamda kişilere iyi gelen politikalar uygulanırsa kişilerin almak istedikleri evlerin fiyatlarında düşüşler olması mümkün olur. Maliyetlerdeki fiyatlar artmaya devam ederse konut fiyatları da zamlanmaya devam edebilir.

Konut sahibi olmak için yeni yılı bekleyen kişiler için 2024 yılında konut fiyatları ne durumda? İnşaat sektöründeki artışların ev maliyetlerin düşmesi ile birlikte kişilerin bu yılda almak istedikleri evler daha uygun fiyatları olarak karşılarına çıkar. Daha uygun ve düşük fiyatlara ev sahibi olmak isteyenler de bu yıl içindeki inşaat sektörü maliyetlerinin düşmesini bekleyerek hareket edebilir.

İnşaatlarda kullanılmakta olan çimento, cam, ahşap malzeme, seramik gibi malzemelerin fiyatlarında artışlar oldukça insanların almak istedikleri konutun fiyatında da artışlar olur. Bu durumda kişiler için aslında önemli olan inşaat sektöründeki maliyetler ve kullanılan malzemelerin ne kadar pahalı, yüksek fiyatlı olduğudur. Konut fiyatlarının artış sebebi nedir? Kişiler bunun için pek çok unsuru bilmelidir ki buna göre tercih yapacakları dönemi ve konut almak için bekleyecekleri zamanı bilmelidir. Bu unsurlar ise şunlardır:

1.    İnşaat Maliyetlerinin Artması

Bir yapının konutun yapılması noktasında kullanılmakta olan malzemelerin oldukça yüksek fiyatlı olması ile beraber kişilerin almak istedikleri ev hakkında yüksek fiyatların olduğunu bilmesi gerekir. Yani yapılan bir evin inşaatında kullanılan malzeme ne kadar pahalı ise bir o kadar konut fiyatı da yüksek olur. Bunun yanında kişilerin almak istedikleri evin aslında özellikleri ve içeriği de fiyat konusunda direkt etkileyici olmaktadır.

2.    Gelirdeki Azalma

Enflasyonun yükselmesi karşısında kişilerin maddi anlamda olumsuz şekilde etkilendiğini belirtmek doğrudur. Sabit gelirlerinin büyük bir kayıp yaşaması ile birlikte konut fiyatlarında son durum olumsuz şekilde seyreder. Bundan dolayı orta sınıftaki maddi açıdan daralma yani gelirin daralma göstermesi ile evlerinde fiyatlarının artması söz konusu olur. Çünkü konut alma talebi azalmaya başladıkça kişiler için konut fiyatları da bir o kadar artış gösterebilmektedir.

3.    Finansmana Erişim Zorluğu

Özellikle bankaların zorlaşmakta olan ekonomi ile birlikte kredi vermek istememesi kişilerin ev alma hayallerini de engeller. Aynı zamanda bankaların ev alınamayacak kadar kredi fiyatlarını da düşük tutması insanların konut almasını zorlaştırır. Konut almak isteyenler için kredi son derece gerekli olduğundan bu sağlanamadığında ev fiyatları artış gösterir. 2024’te konut fiyatları nasıl olur? Kişilerin almak istedikleri konut için enflasyon her yıl olduğu gibi 2024 yılında da etkisini göstermektedir.

4.    Döviz ve Enflasyon Artışı

Doların her ay ya da gün olara düzenli şekilde artış göstermesi kişilerin ekonomik anlamda istemedikleri şekilde olumsuz olarak etkilenmesine yol açar. Bu nedenle dövizdeki artış enflasyonu da olumsuz olarak etkileyerek paranın da değerinin azalmasını sağladığından ev fiyatları otomatik şekilde artış gösterir. Hem daha pahalı olan konutlar hem de hayatın zorlaşması ile beraber kişiler istedikleri konuta sahip olamayabilir.

Aynı zamanda insanların çözümler araması ancak banka, kredi ya da diğer yolların da artış zorlaşması ile konut fiyatlarına erişecek kadar olan kredileri almak imkansız hale gelir. Konut fiyatları hakkında bilinmesi gerekenler içerisinde kesinlikle 2024 yılında fiyatların enflasyona daha da yaklaşan bit temele oturması beklentiler içerisinde yer alır.

Benzer Yazılar
Bilgi BankasıBirevim

Türkiye'de Satılan En Ucuz Sıfır Otomobiller

Bilgi BankasıBirevim

2024’te Yatırım Yapılacak En İyi Konut Projeleri

Bilgi BankasıKampanya

Birevim'den Faizsiz Ev Sahibi Olmak İçin Şartlar Neler?

Bilgi BankasıBirevim

2024 Araç Kredisi Faiz Oranları ve Şartları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 + ten =