4.450 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi BankasıBirevim

Ahzu Kabza Nedir? Ahzu Kabz Yetkisi

ahzu kabza

Hukuk dalında karşımıza çıkan terimlerden biri ahzu kabza olurken ne anlama geldiği de sık sık araştırılan bir konu haline gelmektedir. Ahzu kabza nedir diye ele aldığımız mevcut kararın avukat uhdesinde bulundurulmasını ifade eder. Bir kararın yetki sınıfına geçmesi, yaşanan bir şeyin eyleme geçilmesini sağlar. Fakat yetki söz konusu değilse o zaman her ne kadar karar verilmiş olsa bile eyleme geçme aşamasında sınırlandırılma durumu söz konusudur.

Ahzu kabzaya dair daha geniş bir ifadeyle örnek vermemiz gerekirse bir icra takibinde avukat, ödenen meblağın kendi hesabına gönderilmesini beyan edebilmektedir. Tabi burada önemli olacak konulardan biri de ahzu kabza yetkisi olması olacaktır. Eğer ki bu yetkiye sahip değilse o zaman izlenmesi gereken çözüm  yollarından biri de İcra Müdürlüğüne gidilmesi olacak. Kişinin mutlaka kimlik bilgileriyle dilekçesini hazırlaması gerekiyor. Banka bilgisi dahilinde müdürlüğe giderek talepte bulunduktan sonra işlemlerin de sürekli olarak takip altına alınması gerekmektedir.

Ahzu Kabza Yetkisi Ne Demektir?

Avukatların ahzu kabza yetkisi olması halinde, İcra müdürlüklerinin yolunu tutarak sorunsuz bir şekilde ödeme ve tahsil işlemlerinin yapılmasıdır. Resmi kurumlardaki paranın tahsis etme yetkisine sahip olma anlamına gelmektedir. Böylelikle avukat mahkemeden gelecek meblağı kendi hesabına çekerek, tahsis etme konusunda yetki sahibi olur. Bu eylemlerinin gerçekleşmesi için avukatın ahzu kabza yetkisine sahip olması gerekmektedir.

Avukat ile ilgili olarak böyle bir durumda dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de ileri de olası çıkabilecek durumlara karşı işlem takibi yapması olacaktır. Eğer ki bir avukat bu yetkiye sahip ise ödemeyi kendi hesabına aktarılmasını sağladıktan sonra ödemenin müvekkiline gönderilmesini sağlayabilir. Ahzu kabza yetkisine sahip bir avukat olması, doğal  olarak işlemin hem hızlı hem de sorunsuz şekilde sürdürebilir olması açısından önemlidir. Bu sayede öhukuki işlemlerin çok gecikmeden tam aksine daha da hızlı şekilde yerine getirilmesi sağlanmış olur.

Ahzu Kabza Yetkisinin Olması Riskli Mi?

Hukuk dünyasında pek çok yetkilendirilmiş olan bazı durumlar olabilir. Öyle ki avukatları da kapsayan bazı yetki durumları da söz konusu olabiliyor. Bunlar nelerdir diye ele almaya başladığımız zaman avukatları yakından ilgilendiren yetki sınıflarından biri ahzu kabza olduğunu söylemek mümkün.  Son zamanda ahzu kabza nedir veya herhangi bir risk durumu var mıdır şeklinde çok fazla soru sorulabilmektedir. Doğal olarak bir avukatın müvekkiline ait olan parayı kendi hesabında tutması ve ona göndermesinin herhangi bir sakıncalı durumu olup olmadığı da merak edilmektedir. Bu nedenle avukatlar açısından da risk barındıran bir şey yaratır mı diye mutlaka bilinmesi önem arz eden bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ahzu kabza riskli midir diye araştırıldığı zaman kesinlikle herhangi bir riske yer vermez. Tam aksine avukatlar açısından bakıldığı zaman son derece önemli bir yetki işlemlerinden biri olarak bilinmektedir.

Avukatlık mesleğine göz atıldığı zaman hem önemli hem de birçok sorumluluğu da barındırdığı bir gerçek. Burada önemli olan avukatların kendilerine verilen sorumlulukları en doğru şekilde yerine getirmeleri olacaktır. Eğer bu yetkiyi en doğru şekilde yerine getirmezse o zaman cezai işlemlerin uygulanması ile karşı karşıya kalmak zorunda olacaktır. Tahsilatları devralan avukat, ödemeyi müvekkiline yapması ve hemen ardından da bilgilendirmeyi geçmesi gerekmektedir. Bu sayede avukatın sorumluluğunu yerine getirmesini sağlamış olacak ve doğru bir hamle de bulunduğundan dolayı cezai işleme maruz kalınmamış olacaktır.

Ahzu Kabza Yetkisine Gerek Var Mı?

Avukatlık mesleğinin görev ve sorumluluklarının mutlaka doğru şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Ahzu kabza avukatları ilgilendiren bir yetki olarak karşımıza çıkmaktadır. Ahzu kabza yetkisine gerek var mı? diye inceleme yapmaya başladığımız zaman zorunluluk teşkil etmemektedir. Bu tamamen avukat ile müvekkili ilgilendiren bir durum olurken, gereklilik söz konusu olmayacaktır.

Hukuksal alanda bu tür kavramların günümüzde çok sık şekilde karşımıza çıkma gibi bir durumu söz konusu olmaktadır.  Doğal olarak böyle bir kavramları duyduğumuz zaman anlamlarının  ne olduğunu daha da sık şekilde duyma ihtiyacı içerisinde olmaktayız. Hukuk dili olarak ifade edilecek olan bu kavramın, günlük yaşantımızda da karşımıza çıkma durumu söz konusu olabilir.

Ahzu Kabza Hukuktaki Anlamı

Ahzu Kabza hukuk dünyasında kullanılan yetki kavramlarından biri olarak öne çıkmaktadır. Özellikle bir avukatın böyle bir yetkiye sahip olması da son derece önemli olarak ifade edeceğimiz bir durum olarak ön plana çıkmaktadır. Müvekkilin avukatı yönlü işlem yapmasını ifade etmektedir. Ahzu kabza hukuktaki anlamı avukatları ve müvekkil arasında geçen işlemleri ele almaktadır.

Avukat müvekkili adına hak ve aynı zamanda her türlü alacakları kapsayan bir yetki sınıfı içerisinde olmasını ifade eder. Eğer ki müvekkilin hakkı olan alacakları her ne varsa doğal olarak avukat tarafından bu haklara el koyma durumudur. Müvekkilin tüm alacaklarını alarak müvekkiline ödemektedir. Lakin burada en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında avukat tarafından müvekkil alacakları aldığı zaman mutlaka geriye iade işlemlerinin yapılması gerekir. Avukat böyle bir yola başvurmazsa o zaman sorumluluğu dışına çıkmış ve suç işlemiş olur. Yapmış olduğu bu durum kabul edilebilir bir hareket olmayacağından dolayı cezai işleme çarptırılmasına neden olacaktır.

Avukatın Ahzu Kabza Yetkisine Sahip Olması Ne Demek?

Hukukta pek çok kavramlar bulunur ve bu kavramlarında ne anlam ifade etmiş olduğu da merak edilen konulardan biri haline gelir. Onlardan biri de avukatın ahzu kabza yetkisi olması denebilir. Müvekkilleri yakından ilgilendiren bir kavram olarakta öne çıkıyor denmesinde bir yanlışlık olmaz. Çünkü eğer ki bir avukatınız var ve tüm alacaklarınızı kendi üzerine alarak size gönderiyorsa o zaman ahzu kabza yetkisine sahip olduğunuzun göstergesidir. Fakat bu durum kesinlikle zorunluk kapsamamaktadır. Avukat tercihinde bulunacak kişiler eğer ki işlemlerin daha da hızlı şekilde yapılmasını istiyorsa o halde bu tür yetki sınıfında yer alan avukatları tercih edebilir. Bu tamamen sizin kararınıza bağlı bir durum olduğunu söylemeliyiz.

Bu yetki sınıfında yer alan avukatlar müvekkili adına ilgili kalemlerde tahsilat yapma yetkisine sahip olacaktır. Tahsilat yapma yetkisine sahip olduğundan dolayı izleyecek olduğu böyle bir yolda herhangi bir kural dışı bir hareket olmayacaktır. Avukatın müvekkili adına tahsil yapması için bu yetkiye sahip olması gerekmektedir. Böyle bir yetkiye sahip olmazsa o zaman tahsilat yapamaz. İşlemlerin daha çabuk şekilde yapılması ve zaman kaybı yaşanmasının istenmediği durumlarda tüm işlemlerin avukat tarafından ele alınarak bir an önce yerine getirilmesi son derece önemlidir. Çünkü avukat gitmesi gereken tüm kalemlere giderek bir an önce hukuki süreçleri halleder. Aynı zamanda kendisine dair sorumluluğu olan müvekkilin hak sahibi olduğu her türlü alacaklarının da en kısa süre içerisinde tahsil edilmesini sağlar.

Hukukta ahzu kabza ne demek diye baktığınız zaman avukat tarafından müvekkil alacaklarının tahsil edilmesi olduğunu da artık bileceksiniz. Bu kavramın baktığımız zaman hukukta çok fazla kullanılma özelliğine sahip olduğunu belirtmeliyiz.

Benzer Yazılar
Bilgi BankasıBirevim

Araç Kiralamak İçin Gereken Belgeler

Bilgi BankasıBirevimKampanya

Birevim’den Senetle Araba Almanın Şartları Neler?

Bilgi BankasıBirevim

BMW Motosiklet Fiyat Listesi Eylül 2023

Bilgi BankasıBirevim

Suzuki Motosiklet Fiyat Listesi Eylül 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one + twenty =