2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

BirevimBirlikte TasarrufGenelMerak Edilenler

Aile Bütçesi Nasıl Hazırlanır?

aile bütçesi nasıl hazırlanır

Aile bütçesi hazırlamak, gelir giderlerinizi doğru hesaplayabilmenizin yanı sıra parayı doğru kullanabilmeniz ve para biriktirmeniz açısından da büyük bir önem taşır. Aile bütçesi hazırlayarak ev kirası gibi büyük ve neredeyse değiştirilemez ödemelerin yanı sıra diğer tüm giderlerinizi de kontrol altına alarak aylık harcamalarınızda büyük farklar yaratabilirsiniz. Eğer siz de aile bütçesi hazırlamak istiyor fakat nasıl yapacağınızı ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki adımları takip ederek aile bütçenizi kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Giderlerinizi Not Edin

Öncelikle bir aile bütçesi hazırlamak için giderlerinizi düzenli olarak not etmeli ve harcamalarınız için ayırdığınız bütçeye sadık kalmalısınız. Giderlerinizi düzenli olarak not etmeye ev kiranız gibi büyük giderlerinizden ve elektrik, su, doğalgaz faturanız gibi daha küçük ama düzenli giderlerinizden başlayabilirsiniz. Ardından temel ihtiyaçlarınız ve alışveriş harcamalarınız için ayırmanız gereken bütçeyi belirlemeli ve ay içerisinde belirlediğiniz bütçeyi aşmadan harcamalarınızı yapmalısınız.

Gelirlerinizi Not Edin

Bir önceki adımda not aldığınız harcamalarınızın toplamı ile ailenizin aylık gelirini kıyaslayabilirsiniz. Böylece diğer aylar için de tahmini bir hesaplamada bulunabilirsiniz. Bu kıyaslamayı her ay düzenli bir şekilde sürdürerek aile bütçenizi düzenli bir tablo haline getirebilirsiniz.

Ailenizle Birlikte Hareket Edin

Bu süreçte en önemli adımlardan birisi de ailenizi aylık bütçe konusunda bilinçlendirmeniz ve bilgilendirmenizdir. Aile içinde para konularında ne kadar şeffaf olursanız aile bütçenizi de doğru yapma şansınız o kadar artar. Bu nedenle de onlara aile bütçesi hazırlamanın faydalarından bahsetmeniz, destek olmalarını istemeniz ve en önemlisi de ailenizle birlikte hareket etmeniz çok önemlidir.

Aylık Hedef Belirleyin

Temel ihtiyaçlarınız ve düzenli giderleriniz için gereken miktarı ayırdıktan sonra geri kalan miktar üzerinden bir plan yapabilirsiniz. Ailenizle motivasyonunuzu korumak için aylık hedefleriniz üzerine sohbet edebilir ve belirlediğiniz bütçeyi aşmamak için birbirinize destek olabilirsiniz. Böylece, ortak bütçeye sadık kalmanız hatta tasarruf yapmanız mümkün olur.

Ailenizin Geleceği İçin Tasarruf Yapın

Özellikle aylık giderleriniz gelirlerinizi aşıyorsa hiç vakit kaybetmeden yapmaya başlamanız gereken ilk şey “tasarruf”tur. Temel ihtiyaçlarınız ve zorunlu giderleriniz haricinde yaptığınız kontrolsüz harcamalarınızı tasarruf yaparak kontrol altına alabilirsiniz. Üstelik tasarruf yaparak aylık bütçenize sadık kalmanız kolaylaşır, giderleriniz gelirlerinizi aşmaz ve gelecek için yatırım yapmaya başlarsınız. Böylece belirlediğiniz hedefler için ihtiyacınız olan miktara zorlanmadan ulaşabilirsiniz.

Şimdi, tasarruf yapmaya başlama sırası sizde!

Benzer Yazılar
Birevim

Yeni Evlenecekler İçin Ev Alma Tavsiyeleri

BirevimGenel

BİREVİM’in BDDK Lisansı Onaylandı

BirevimBirlikte Tasarruf

Planlı Bir Şekilde Tasarruf Yapmanın Önemi Nedir?

Birevim

Tasarrufun Dijitali BİREVİM’de!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four × three =