990 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Arabam Ne Kadar? Araba Değeri Hesaplama

Araba Fiyatları

Arabasını satışa çıkarmak isteyen herkesin aklına gelen Arabam ne kadar eder? Sorusunu cevaplamak için bir arabayı satın alırken ya da araba satarken geçerli olan güncel piyasa değerini bilmemiz gerekir. Arabanızı satmak istiyor ancak ne kadara satacağınız konusunda kararsız kalıyorsanız, aracınızın güncel değerini, aracınızın marka, model, km gibi bilgileri ile sorgulama yaparak kolayca çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte 2. el satılık araç fiyatları konusunda da araba sitelerinden benzer araçları inceleyip aradaki fiyatları kıyaslayarak kafanızda bir profil oluşturabilirsiniz. Şimdi araç fiyatları hesaplama konusunda detaylı bilgi verelim…

Araç Fiyatları Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir arabayı alırken ya da sahip olunan aracı satarken taşıt değerini hesaplamayı bilmek gerekir. Araba değeri hesaplama işlemi belli standartlara göre yapılmaktadır. Bu standartlar her araçta farklılaşsa da kısaca aracın kullandığı yakıt tipi, hasar bilgileri, temizliği, kilometresi, vites tipi, gövde tipi, aracın markası, modeli ve yaşı gibi unsurlar olarak sıralanabilir.

Arabalarda ortalama piyasa fiyatı belirleme sürecinde “ortalama fiyat ve hızlı satış”, “satış ve tam satıcı fiyatı” olmak üzere birbirinden farklı fiyat aralıkları ortaya çıkar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu fiyat aralıklarının tamamen tavsiye edilen fiyatlar olduğudur. Genel olarak araç fiyatları benzer araçların güncel alım değerinden ve piyasa verilerinden etkilenmektedir. Güncel alım değeri ve piyasa verileri sayesinde olması gerekenden çok düşük ya da çok yüksek fiyatların önüne geçilir ve piyasa fiyatlarının sabit değerde kalması sağlanır. Araç satışında birkaç farklı fiyat politikasından bahsetmek mümkündür. Aracını hemen satmak isteyen araç sahipleri “hızlı satış” fiyatını, biraz daha bekleyerek satmak istediklerinde ise “ortalama piyasa” fiyatını uygulayabilirler. Satış konusunda hiç acelesi olmayanlar ise “tam satıcı” fiyatını belirleyerek beklemeyi tercih edebilirler.

Arabam Kaç Para?

Sahip olduğu aracını satmak isteyen herkesin aklına gelen ilk soru “Arabamın değeri ne kadar?” sorusudur. Nakit paraya acil ihtiyacınızın olduğu durumlarda aracınız için belirlediğiniz son fiyatın satış planlamanızda önemli bir yeri vardır. Buna ek olarak aracınızı satarken karşı karşıya kalacağınız pazarlık payını da göz önüne almalısınız. Peki bir aracın değerini hangi faktörler etkiler?

Bir Aracın Değerini Etkileyen Faktörler

Her aracın değeri kendi modeline, yaşına, kilometresine ve çeşitli teknik özelliklerine göre değişmektedir. Bir aracın değerine pozitif ve negatif katkı yapan unsurları şu şekilde sıralayabiliriz;

Aracın Değerini Artıran Faktörler:

Aracın hasar oranı: Bir aracın hasar oranı o aracın fiyatına direkt olarak etki eden faktörler arasındadır. İkinci el araçlarda bir yıpranma payı söz konusu olması yüksek ihtimaldir. Hasar oranı açısından aracın kıymetinde de doğrusal olarak bir değişim meydana gelir.

Arabanın Hizmet geçmişi: Bir aracın tüm hizmetlerinin eksiksiz bir kaydına sahip olması da değerini etkiler.

Renk: Bazı renkler diğerlerinden daha revaçta olabilir. Bu yüzden aranan rengi karşılayan bir araba diğerlerine göre fiyatta daha pahalı olur.

Araca Ekstra Özellik Eklemek: Arabaya fabrika çıkışı sonrası özellik (örneğin, alaşımlı jant ya da çeşitli multimedya sistemleri gibi) eklemek arabanın değerini yükseltebilir.

Aracın Değerini Düşüren Faktörler

Yıpranma ve Aşınma Durumu: İkinci el araçlarda kullanıma bağlı olarak hasar meydana gelmesi oldukça muhtemeldir. Örneğin, koltukta çıkmayan bir leke olması ya da tampon kısmında bir çizik olması arabanın hasar aldığına dair işarettir ve bu hasarların boyutu ölçüsünde arabanın değeri de değişir.

Aracın Çok El Değiştirmesi: Araç ne kadar çok el değiştirdiyse değeri de o kadar düşer.

Servis Geçmişi: Bir aracın servis geçmişinde gayri resmî bir durum olmaması o aracın güvenilir olduğunu gösterir. Geçmişinde boşluklar olan aracın değeri düşer.

Parçaların Çalışmaması: Arabada yer alan ancak bozuk olan parçalar aracın değerini aşağı çeker. Çalışmayan bir elektrikli cam ya da koltuk ısıtıcısı arabanın değerini düşürür.

Arabanın Düşen Değeri Nasıl Yükseltilir?

Aracınızın değeri yukarıda yer alan faktörlere bağlı olarak düşmüş olabilir ancak yapacağınız birkaç değişiklikle tekrar hak ettiği değeri kazandırabilirsiniz. Bunun için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Örneğin, aracınızı düzenli olarak kontrol ederek çalışmayan bir parça kalmamasını sağlamak için küçük onarımlar yapabilir ya da aracınızı kirlenmeye karşı koruyabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Kurye Motosikleti Nasıl Alabilirsiniz?

Bilgi Bankası

Kurye Şirketi Nasıl Açılır?

Bilgi Bankası

En İyi Touring Motosiklet Markaları ve Modelleri

Bilgi Bankası

En İyi Street Motosiklet Markaları ve Modelleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight − 1 =