2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Birlikte Tasarruf

‘Birlikte Tasarruf’ alternatif değil, zorunluluk oldu

'Birlikte Tasarruf' alternatif değil, zorunluluk oldu

Bundan birkaç yıl önce ev sahibi olmak isteyenlerin karşısına çeşitli seçenekler çıkıyordu.

Neydi bu seçenekler?

Peşin parası olanlar evini peşin alabiliyordu. Kredi kullanarak ev sahibi olma yolunu seçenler vardı. Müteahhit firmalardan borçlanarak da ev alınabiliyordu.

Geçtiğimiz aylarda kredi faizlerinin son 10 yılın en yüksek seviyelerine çıkmasıyla birlikte bu seçenekler kullanılamaz hale geldi.

Peşin parası olanlar için bir değişiklik olmadı belki; ancak borçlanmak suretiyle ev almak isteyenler için kredi kullanmak ya da müteahhit firmalara borçlanmak artık mümkün değil. Müşteri istese dahi bankalar kredi vermiyor desek yerinde olur.

Ev almak istiyorum, kredi kullanayım demek yetmiyor artık. Kısacası isteyen herkesin kredi kullanamadığı bir dönem yaşıyoruz.

Orta ve alt gelir grubunda bulunanların konut kredisi talepleri genellikle bankalar tarafından geri çevriliyor. Talebi onaylanan çok az sayıda kişi ise 2018 Aralık ayı hesaplamalarına göre en iyi şartlarda aldığı evin değerinin iki katını, hatta üç katını ödemek zorunda kalıyor. Çok yüksek taksitler ödeyecek olmaları da cabası…

2018 Ekim ayı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri de bunu destekler nitelikte.

TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %79,1 oranında azalış göstererek 8.065 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %5,5 olarak gerçekleşti.

Geçtiğimiz yıllarla birlikte değerlendirdiğimizde; karşımızda şu verileri görüyoruz. Ekim 2016’da ipotekli konut satışlarının toplam konut satışına oranı %37, Ekim 2017 ise %32.

Kısacası iki yıl gibi kısa bir sürede kredili satışlar %37‘den %5’e sert bir düşüş yaşamış.

Bu sert düşüş bir gerçeği gözler önüne seriyor.

Artık borçlanarak ev sahibi olmak mümkün değil, üst gelir grubunda bulunan az sayıda kişi için mümkün olsa bile onlar için de maliyet açısından pek mantıklı değil.

Orta gelir grubu, orta üstü ve alt gelir grubu için durum tam olarak hayallerin bir başka bahara ertelenmesi anlamına geliyor.

Peki gerçekten böyle mi? Artık ev sahibi olmak büyük çoğunluk için bir hayal mi?

Tabi ki değil!

Öyle bir seçenek daha var ki, bugün adeta kurtarıcı durumunda… Hani filmlerde insanların en zor anında süper kahramanımız çıkagelir ve insanları o zor durumdan kurtarır ya işte bu yöntem tam olarak öyle.

Birlikte tasarrufun muhteşem gücünü kullanarak en kolay, hızlı ve en uygun maliyetle ev sahibi olunabilir.

Öyle ki bugün ev sahibi olmak isteyenler için “birlikte tasarruf” bir alternatif değil, zorunluluktur.

Ev sahibi olmak isteyenler Birevim’in sunduğu yöntemleri kullanarak birlikte tasarruf yaptıklarında, ev hayallerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar. Bu eskiden de böyleydi; ancak bugün diğer seçeneklerin ortadan kalkmasıyla beraber “birlikte tasarruf” zorunluluk haline geldi.

Şöyle düşünelim; İstanbul’dan çıktınız ve memleketinize gitmek istiyorsunuz. Karşınızda seçebileceğiniz yollar var. Bu yollardan bazısı ücretli yol, bazısı ücretsiz. Her birinin avantajları ve dezavantajları var. İstediğinizi seçip hedefinize ulaşabilirsiniz.

Bir de şöyle düşünelim. Çıktığınız bu yolda bütün alternatif yollar kapanmış ve geriye sadece bir yol kalmış. Aynı zamanda bu yol sizi kolay, hızlı ve ekonomik şekilde hedefinize ulaştırıyor.

Bugün sizi ev sahibi olma hedefinize ulaştıracak tek yol var. Birlikte tasarruf!

O halde hedeflerinize ulaşmak için yolların tekrar açılmasını beklemek yerine, açık olan yoldan gidip birlikte tasarrufun muhteşem gücünü kullanmaya ne dersiniz?

 

 

Benzer Yazılar
BirevimBirlikte Tasarruf

Planlı Bir Şekilde Tasarruf Yapmanın Önemi Nedir?

Birlikte TasarrufGenel

Yaza ev veya araba sahibi olarak girmeniz mümkün!

BirevimBirlikte TasarrufMerak Edilenler

İyi Bir Tasarrufa Nasıl Başlanacağını Açıklıyoruz!

BirevimBirlikte TasarrufKampanya

Planı Yaptım, Sağlığım da Tamam!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eighteen + four =