4.450 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

En İyi Elektrikli Motosiklet Markaları ve Modelleri

elektrikli motosiklet

Motosikletler özellikle özgür ruhlu bireylerin tercihi olan ulaşım araçlarıdır. Meraklıları için adeta bir tutkuya dönüşmüş durumda olan motosikletler kullanılış amacına göre çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Motor firmaları da bu anlamda tüm tutkunların aradığı özelliklere sahip motor türleri ile geniş alternatifler sunmaktadırlar.

Motosiklet kullanıcılarının tercihlerine göre belli başlı motor türlerini şöyle sıralamak mümkün:

  1. Commuter – Ulaşım Motosikleti
  2. Racing – Yarış Motosikleti
  3. Street – Cadde Motosikleti
  4. Scooter – Küçük Tekerlekli Ulaşım Motosikleti
  5. Touring – Uzun Yol ve Tur Motosikleti
  6. Enduro – Arazi ve Asfalt Motosikleti
  7. Cruiser – Amerikan Uzun Yol Motosikleti

Motor gücü ve yapısına göre mobilet (motorlu bisiklet) ve motosiklet olarak iki ana tipte motosiklet üretilir. Mobilet veya motorlu bisiklet, bisiklete düşük güçlü bir motor takılmasıyla elde edilen taşıttır. Mobiletlerin motor hacimleri 50-60 cm3 ve maksimum hızları saatte 50-60 km arasındadır. Mobiletlerin ilgi görmelerinin sebebi düşük maliyetleri ve hafif olmalarıdır.

Motor modelleri ise motor markaları tarafından üretilirler ve hem motor hem de konstrüksiyon bakımından güçlü yapıda tasarlanırlar. Motosikletler şehir içi ve şehir dışı olarak kullanım amaçlarına göre çeşitli türlere ayrılırlar. 80-400 cm3 hacminde, tek silindirli, hafif yapılı olarak üretilen motosikletler şehir içi ulaşıma uygundur. Maksimum hızları saatte 140 km’ye ulaşır. Ulaşım amaçlı kullanılan motosikletler ise 400-1000 cm3 hacminde güçlü araçlardır. Bunların ortalama güçlü olanları 400-500 cm3 hacminde, 2-3 silindirli, saatte 150-160 km hız yapabilen, 200-250 kg ağırlıkta araçlardır. Profesyonel amaçlar için üretilen motosikletler ise, otomobillerden bile daha hızlı ve hareket kabiliyeti yüksek, 500-1.200 cm3 hacminde, 4-6 silindirli, saatte 200-220 km hız yapabilen vasıtalardır.

Elektrikli Motosiklet Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şehir içi kullanımda tercih edilen motosiklet türleri arasında yer alan modellerden biri de elektrikli motosikletlerdir. Benzin fiyatlarının artışı ve hava kirliliği gibi etkenler son yıllarda elektrikli motosiklet ve elektrikli bisiklet tercih edenlerin sayısı git gide artırdı. Elektrikli motosiklet modelleri görsel olarak scooter modelleri ile benzerlik taşıyan araçlardır. Bir elektrikli motosiklet satın alırken şarj süresinden akü modeline, motor gücünden menzil meselesine, güvenlik detaylarından garanti ve servis konusuna kadar birçok ayrıntıya dikkat edilmelidir.

Motor Gücü: 250 Watt gücünün aşağısındaki elektrikli motosikletler, A sınıfı ehliyetinizim olmadığı durumlarda tercih etmeniz gereken araçlardır. Motor gücü aynı zamanda menzili de etkilemektedir. İhtiyacınıza uygun seçimi yaparken bu unsuru göz önünde bulundurmalısınız.

Menzil Seçimi: Menzil, gideceğimiz yollarda mesafelere göre seçimlerimizi etkileyen bir unsurdur. En düşük menzilli elektrikli bisikletleri bir kez şarj ederek 5 km’lik bir mesafeyi ortalama 4 gün yapabilirsiniz.

Akü ve şarj: Elektrikli motosikletlerin aküleri elektrikli motosiklet satın alırken dikkat etmeniz gereken detaylardan biridir. Gömülü akü modelleri tercih ederek akü hırsızlığının önüne geçebilirsiniz. Aracınızı evde şarj edecekseniz taşınabilir ve kilitlenebilir akü modellerini tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Elektrikli motosikletlerin şarj süreleri ortalama yarım saat ile 8 saat arasında değişiklik gösterir. Yüksek voltlu aküler daha fazla elektrik sarf eder ve daha kısa sürede şarj olurlar.

Garanti, bakım ve güvenlik: Alarm, pedallar, ışıklandırma düzeneği gibi detayların yanı sıra garanti ve servis şartları da elektrikli motosiklet seçerken değerlendirmeniz gereken ayrıntılardır.

İhtiyacınız olan motosiklete ulaşmanız kredisiz ve faizsiz yolu için Birevim’in sunduğu Motosiklet Finansmanına hemen başvurun! Birlikte Motosiklet Finansmanı ya da Kişiye Özel Motosiklet Finansmanı alternatiflerinizden bütçenize uygun olanı seçerek siz de hayaliniz kurduğunuz motosiklete kolayca kavuşun!

Benzer Yazılar
Bilgi BankasıBirevim

Airbnb İzni Nasıl Alınır, Turizm Konutu İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Bilgi BankasıBirevim

Yeni Ev Sahibi Kiracıyı Evden Çıkarabilir Mi?

Bilgi BankasıBirevim

Net m2 ve Brüt m2 Farkları Neler? Nasıl Hesaplanır?

Bilgi BankasıBirevim

Motosiklette ABS mi CBS Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 − 1 =