2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Kat İrtifakı Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Kat İrtifakı Konusu

Kat irtifakı, yapımı devam eden binanın üzerine tekrar bir kat yapma iznine denir. Bir binada size ait olan yerlere kat yapma imkanının olması kat irtifakı konusuna girer. Bu kat irtifakında olması gereken konut alışveriş merkezi, daire sayısı ve daha birçok bilginin bir arada bulunduğu bilgiye kat irtifakı denir. Herkes tarafından bilinen bu kat irtifakı daire işleri, tapu işleri ve inşaat işleri ile alakalı bir konudur. Kat irtifakı alınması için bazı evrakların tam olması gerekir. Kart irtifakı konusunda kişiye düzenlenen başvuru arsa sahiplerince yapılır. Paydaş ve arsa sahipleri arasında düzenlenen bu anlaşmada bu kişilerin de ellerinde senet olması gerekir. Bu yüzden de yapılan işlemler kesin bir şekilde hukuk çerçevesinde yapılır.

Kat İrtifakı nedir?

Kat irtifakı, yapımı devam eden binalarda hisse sahiplerinin mülkiyet haklarını ayırmak için kullanılmaktadır. Kat irtifakı, tapu niteliğidir. Kat irtifakı, yapımı devam eden binadaki bağımsız bölümlerin satışını mümkün kılmaktadır. Kat irtifakı için hissedarların kendi aralarında anlaşması gerekmektedir.

Kat Mülkiyeti Nedir?

Kat mülkiyeti, yapımı tamamlanmış binalarda bağımsız mülkiyet ve kullanım hakkı veren ispat belgesidir. Kat mülkiyeti, oturum izin belgesi alınmasıyla oluşturulan tapu niteliğidir. Kat Mülkiyeti ile daire, ofis, işyeri, mağaza, depo gibi bağımsız birimleri tapu niteliği kazanmış olmaktadır.

Kat İrtifakı Nasıl Kurulur?

Kat irtifakı kurulması için inşaatın başlamış veya devam ediyor olması gerekmektedir. Kat irtifak tesisi için, tapu müdürlüğünün resmi senet düzenlenmesi gerekmektedir. Kat irtifak tesisi için ayrıca bu resmi senetin de tapu kütüğüne tescil edilmesi gerekmektedir. Kat irtifakı kurmak için belli bir paya bağlı bulunulmalı ve bağımsız bölümler belirtilmelidir. Ayrıca 2814 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa göre de kat irtifakı kurulabilmektedir.

Kat İrtifakı Nasıl Alınır?

Kat irtifakı almak için belirli şartlar ve kurallar bulunmaktadır. Kat irtifakı almak için ilk önce tapu ve kadastro müdürlüğüne başvuru yapmak gerekmektedir. Bu başvuru sayesinde de kişi arsa sahibi olan kişiler ve bunların paydaşları arasında senet imzalamaları gerekmektedir. Kat irtifakı işleminde irtifak tek kişiye ait olacaksa bu bağlamda iskan belgesi almak yeterli bir durum olacaktır.

Kat İrtifakı Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler Nelerdir?

Kat irtifakı için ilk inşaatın henüz tamamlanmamış olması gerekmektedir. Çünkü kat irtifakı, arsa üzerinde inşaatı devam eden mülkiyet için kullanılmaktadır. Bu nedenle kat irtifakı, oldukça önemlidir. Eğer kişi bu konuya dikkat etmez ve inşaat bitimine denk gelirse bu kat irtifakı konusunda daha sonra hiçbir şekilde alamaz. Kat irtifakı alınacak yerin bağımsız olması ve her katında kat irtifakının bulunması gerekmektedir. Kat ittifakı için kişilerin istedikleri göz önüne tutularak onların bu alanda isteklerinin hepsinin yerine getirilmesi gerekir. Burada herkes tarafından  fazla istek meydana gelirse senet ve anlaşma ile bu alana el konularak işlem tamamlanmış olur.

Kat İrtifaklı Daire Alınır Mı?

Kat irtifaklı daire almak mümkündür. Kat irtifaklı daire alınırken dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Kat irtifaklı daire almak için inşaatın bitmeden alınmış olması gerekmektedir. Ayrıca kat irtifakı ve iskan belgesinin bulunması gerekmektedir. İskan belgesi olmayan Kat irtifaklı dairelerin teknik arıza olması nedeni ile evlerinizde büyük masrafa uğrayabilirsiniz. Bu nedenle Kat irtifaklı daire alırken iskan belgesinin de alımı çok önemlidir. Kat irtifakı daire almadan önce kişinin kapsamlı bir şekilde araştırma yapması gerekmektedir.

Kat İrtifakı Önemli Bir İşlem Midir?

Tüm kat sahiplerinin kat irtifakı alması oldukça önemlidir. Kat irtifakı alan kişilerin tapu niteliği taşıyan bu belgeyi inşaat bitmeden önce alması ve iskan belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Bu nedenle kat irtifakı için iskan belgesi oldukça önemlidir. Kat irtifakı iskan belgesi ile değişikliği yapabilme imkanına sahip olabilirsiniz. Bu da sizin yararınıza olan bir durumdur. Her zaman kat irtifaklı tapunun olması size avantaj sağlayacaktır.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Yapı Kullanma İzin Belgesi Nedir?

Bilgi Bankası

İskan Nedir? İskân Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

6 Adımda Ev Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 − twelve =