990 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Kat İrtifakı Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Kat İrtifakı Konusu

Kat irtifakı bir binanın üzerine tekrar bir kat yapma iznine denir. Bir binada size ait olan yerlere kat yapma imkanınızın olması kat irtifakı konusuna girer. Bu kat irtifakında olması gereken konut alışveriş merkezi, daire sayısı ve daha birçok bilginin bir arada bulunduğu bilgiye kat irtifakı denir. Herkes tarafından bilinen bu kat irtifakı daire işleri, tapu işleri ve inşaat işleri ile alakalı bir konudur. Kat irtifakı alınması için bazı evrakların tam olması gerekir. Kart irtifakı konusunda kişiye düzenlenen başvuru arsa sahiplerince yapılır. Paydaş ve arsa sahipleri arasında düzenlenen bu anlaşmada bu kişilerin de ellerinde senet olması gerekir. Bu yüzden de yapılan işlemler kesin bir şekilde hukuk çerçevesinde yapılır.

Kat İrtifakı Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler Nelerdir?

Kat irtifakı konusunda dikkat edilmesi gereken birçok özellik vardır. Bu özellikleri şu şekilde sıralamak gerekirse; bu kat irtifakının alınması için ilk ana özellik inşaatın henüz tamamlanmamış olması gerekir. Bu ana hususa dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Eğer kişi bu konuya dikkat etmez ve inşaat bitimine denk gelirse bu kat irtifakını daha sonra hiçbir şekilde alamaz. Kat irtifakı alınacak yerin bağımsız olması ve her katında kat irtifakının bulunması gerekir. Bu iş yapılırken bireylerin istedikleri göz önüne tutularak onların bu alanda istediklerinin hepsinin yerine getirilmesi gerekir. Burada herkes tarafından  fazla istek meydana gelirse senet ve anlaşma ile bu alana el konularak işlem tamamlanmış olur.

Kat İrtifaklı Daire Alınır Mı?

Kat irtifaklı daire almak istediğiniz zaman bu oldukça mümkün bir durumdur. Bu yüzden de kişiler kat irtifaklı daire alabilme imkanına sahiptir. Bu daireler alınırken dikkat edilmesi gereken birçok özellik vardır. Kişi bu özelliklere dikkat etmediği sürece başına gelebilecek birden çok olumsuz durumlar vardır. Kişi bu daireyi aldıktan sorma inşaat bitmeden alınmış olması gereken kat irtifakı ve iskan belgesinin bulunması gerekmektedir. Bu belge bulunmadığı durumlarda ilerleyen zamanlarda inşaat durumunda sizlere farklı olumsuzluklar açabilmektedir. Bu bağlamda iskan belgesi olmayan evlerin teknik arıza olması nedeni ile evlerinizde büyük masrafa uğrayabilirsiniz. Bu yüzden de iskan belgesinin alımı çok önemlidir. Bu yüzden kat irtifakı daire almadan önce kişinin kapsamlı bir şekilde araştırma yapması ve bu bağlamda işlemlerini risk almadan güzel bir biçimde halletmesi oldukça önemlidir.

Kat İrtifakı Önemli Bir İşlem Midir?

Kat irtifakı oldukça önemli bir durum olup tüm kat sahibi kimselerin bu irtifakı alması büyük önem arz etmektedir. Kat irtifakı alan kişilerin bu belgeyi inşaat bitmeden önce alıp iskan belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Bu yüzden de bu belgenin amacı oldukça fazladır. Bu belge ile sahip olduğunuz alanlarda cins değişikliği yapabilme imkanına sahip olabilirsiniz. Bu da sizin yararınıza olan bir durumdur. Her zaman kat irtifaklı tapunuzun olması size avantaj sağlayarak yararınıza olan işlemlerin yapılması alanında oldukça önemlidir.

Kat İrtifakı Nasıl Alınır?

Kat irtifakı almak için belirli şartlar ve kurallar vardır. Bu kurallara uyulup belge her şekilde alınabilir. Kat irtifakı almak için ilk önce tapu ve kadastro müdürlüğüne başvuru yapmak gerekir. Bu başvuru sayesinde de kişi arsa sahibi olan kişiler ve bunların paydaşları arasında senet imzalamaları gerekmektedir. Bu kat irtifakı işleminde irtifak tek kişiye ait olacaksa bu bağlamda iskan belgesi almak yeterli bir durum olacaktır.  Redwoork firması da kar irtifakı konusu hakkında size dileğiniz noktada yardımcı olacaktır.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama

Bilgi Bankası

En Uygun Taşıt Kredisi Hesaplama

Bilgi Bankası

Konut Değeri Nasıl Belirleniyor?

Bilgi Bankası

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Yapılacak İşlemler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × three =