4.450 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Kentsel Dönüşüm İçin Şartlar Nelerdir?

Kentsel Dönüşüm Şartları

Riskli yapıların olduğu alanlarda kentsel dönüşüm şartları olmaktadır. Eğer yaşadığınız bina çok eski ve riskli ise bu bina kentsel dönüşüme alınabilir. Bunun yapılması da oldukça önemlidir. Tabii bu noktada binaların nasıl bir kalite ile yapıldığı da oldukça önemlidir. Eski binaların yıkılıp yerine yeni evlerin yapılması kısacası kentsel dönüşümdür. Birçok kişinin yeni evlerde oturmasını sağlayan bu proje oldukça kişi içinde iyi olmaktadır. Siz de eski evlerinizi bu proje ile daha sağlam yapılara dönüştürebilirsiniz.

Bu proje kapsamında ülkemizin her yerinde 6 – 7 milyona yakın konut yıkılıp yerine yenisi inşa edilmiştir. Bu proje hala devam etmekte ve yeni yapılar yapılmaktadır. Yapılacak olan konutlar öncesinde incelenip daha sonra yerine yeni konutların yapılmasının kararı alınıyor. Yaklaşık 14 milyon konut incelenip bunlarda risk altında olanlar dönüşüme alınmıştır. Bu proje birçok insanı yeni evine kavuştururken aynı zamanda depreme dayanıklı binalarda oturmalarına da yardımcı oluyor. Kentsel dönüşüm kira yardımı da alarak binanız yenilenirken başka bir yerde konaklama imkânı buluyorsunuz. Bu durumun sağladığı kolaylıklar insanların konforu için de oldukça önem arz ediyor.

Kentsel Dönüşüm İçin Gerekenler

  • Binanın kentsel dönüşüme uygun olduğuna dair bir belge ile başvuru yapılmaktadır.
  • Eve ait güncel tapu belgesi gereklidir.
  • Nüfus kimlik belgenizle başvuru yapabilirsiniz.
  • Kentsel dönüşüm kredisi alarak da süreci sizin için daha rahat hale getirebilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı İçin Gerekli Evraklar

  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • Nüfus müdürlüğünden alınacak olan ıslak imzalı nüfus kayıt belgesi
  • Vadesiz bir hesap açılmalıdır. Bu hesap da Halk bankası ya da Ziraat Bankası olmalıdır.
  • Kira yardımı isteyen kişinin son 3 aya ait elektrik, doğalgaz ya da su yardımı yapılmalıdır.

Kentsel Dönüşümde Riskli Yapı Nasıl Tespit Edilir?

Burada riskli olan yapılar bakanlık onaylı lisans almış yapılar tarafından yaptırılmaktadır. Binanızın incelemesi yapılır ve hasar olup olmadığı anlaşılır. Evinizin risk haritasını kontrol eden profesyonel ekip size bir rapor hazırlar. Eğer ev risk barındırıyorsa bu durumda kentsel dönüşüm kanunu gereği dönüşüm başlatılır. Tüm bu süreç resmi prosedürlere bağlı olarak gerçekleştirilir.

Bu tespit ev sahibi tarafından istenebileceği gibi bakanlık tarafından da istenebilmektedir. Bu durumda bakanlık devreye girer ve risk tespiti yaptırır. Bundan da süreç daha sonra aynı şekilde işler.

Kentsel Dönüşümde Kat Maliklerinde Üçte İkilik Çoğunluk Sağlanmalıdır

Bu konuda kentsel dönüşüme yanaşmayanlar olursa bunlar için açık arttırma başlatılır. Süreç noter huzurunda gerçekleştirilir. Belli bir oran üzerinde çoğunluğun sağlanması şart olup kentsel dönüşüm içinde gereklidir. Kentsel dönüşüm nedir sorusuna cevap olarak da riskli yapıların tekrar inşa edilmesi diyebiliriz. En kısa ve en özet tanımı bu şekilde yapılabilir.

Dönüşümde çoğunluk ve oy çoğunluğu aranmaktadır. Çoğunluğun bu duruma hem fikir olması ve onay vermesi dönüşümün başlatılması açısından oldukça önemlidir.

Kentsel Dönüşümde Öncelik Nerelerde?

Bu noktada çalışmalar sürdürülmeye başlanmakla beraber en çok öncelik verilen kısım risk oranının yüksek olduğu ve çok fazla yıpranmış binalardır. Bu binaların hasar oranına bakılarak hasar oranı yüksek olanlara öncelik tanınmaktadır. Kentsel dönüşüm kredisi almak istiyorsanız evinizin hasar durumu ve bunun incelenmesi oldukça önemlidir. Özellikle burada öncelik taşıyan bölgeler deprem riskinin fazla olduğu yerlerdir. Birinci derece ve ikinci derece deprem alanlarına dönüşümde öncelik tanınmaktadır.

Ülkemizin birçok yerinde fay hattı bulunmakta ve birçok yerde de eski binalar olmaktadır. Bu noktalarda da öncelik fay hatlarının bulunduğu ve hasarlı binalardadır. Böylece deprem açısından riskli olan bölgeler ilk önce dönüşüme alınır.

Kentsel Dönüşüm Avantajları Nelerdir?

Kentsel dönüşüm yaptırmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Öncelikle depreme dayanıksız olan binaların yıkılıp yerine yenilerinin yapılması önlem alma açısından çok önemlidir. Dönüşümde yapılan binaların kaliteli olması ve depreme dayanıklı yapılması da oldukça önemlidir.

Aynı zamanda birçok kişinin yeni evlere sahip olmasını ve eski evlerdense yeni evlerine kavuşmalarını da sağlamaktadır. Kentsel dönüşüm ülkemizin her alanında faaliyete geçen önemli projelerden biridir. Kentsel dönüşüm kanunu kapsamında siz de bu şartlara uyan evinizi ya da binalarınızı kentsel dönüşüme alabilirsiniz. Dönüşüm şartlarını sağladığınız takdirde siz de kısa sürede evinizi dönüşüme başlatabilirsiniz.

Yerinde Dönüşüm ile Olduğunuz Yerde Kalın

Dönüşüm yıkılan yere yapılabileceği gibi eğer zemin yapısı uygun değilse başka bir alan da yapılabilmektedir. Bu nedenle de zemin yapısının nasıl olduğu dönüşümde dikkat edilen noktalar arasındadır. Ülkenin yaklaşık yarısını etkileyen bu dönüşümler birçok aile için de umut ışığı olmaktadır. Kaliteli ve yeni yapılar birçok kişi tarafından beğenilmekte ve kentsel dönüşüm kanunu da halk tarafından desteklenmektedir.

Evlerin yeni olmasından daha çok dayanıklı olması insanların birinci tercihleri arasında yer almaktadır. Deprem çemberinde olan ülkemiz riskli olduğu için bu dönüşümler desteklenmeye devam etmektedir. Her geçen gün daha da fazla eve ulaşılmakta ve devlet desteği ile yeni binalar da inşa edilmektedir. Kentsel dönüşüm kredisi alarak siz de bu alanda devletin size sunduğu avantajları kullanıp bu süreçte ekonomik olarak destek sağlayabilirsiniz.

Bu Alanda Kamulaştırma Da Yapılabilir

Kentsel dönüşüm için gerekli olan oy çokluğu sağlanamazsa devlet bu alanda kamulaştırma yoluna gidebilir. Buna bağlı olarak devlet kendi istediği bir binayı ya da başka bir şeyi bu alana inşa edebilir. Burada önemli olan oy çokluğunun sağlanabilmesidir. Gerekli oy çokluğu sağlanırsa böyle bir duruma ihtiyaç duyulmaz. Kentsel dönüşüm şartlarını araştırarak ve bu şartlara bağlı kalarak siz de gerekli yerlere başvuru yapıp bina için rapor alabiliri izin aldıktan sonra süreci başlatabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Bilgi BankasıBirevim

Araç Kiralamak İçin Gereken Belgeler

Bilgi BankasıBirevimKampanya

Birevim’den Senetle Araba Almanın Şartları Neler?

Bilgi BankasıBirevim

BMW Motosiklet Fiyat Listesi Eylül 2023

Bilgi BankasıBirevim

Suzuki Motosiklet Fiyat Listesi Eylül 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 + three =