2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Motosiklet Türleri ve Çeşitleri

scooter motor

Piyasada birbirinden farklı birçok motosiklet türü vardır. Motor isimleri de motosiklet türlerine göre göre farklılaşmaktadır. Motor çeşitleri ilk bakışta kolayca anlaşılmasa da oturma ve duruş şekilleri ile kategorize etmek motor tiplerini ayırt etmede kolaylık sağlayacaktır. Örneğin yarış motorları ile seyahat motorunun duruş ve oturma şekli farklıdır. Oturuş şeklimiz, ayaklarımızın konumu, belimizin dikliği, diz açımız ve kollarımızın dirseklerden ne kadar büküldüğü gibi durumlara göre belirlenir. Motor türlerini ayırt ederken bakmamız gereken diğer nokta ise motosikletin yerden olan yüksekliğidir, motor çeşitlerine göre yerden olan yükseklik değişkenlik gösterir. Şimdi belli başlı motor türlerini inceleyelim…

Scooter (Şehir İçi Ulaşım Motoru)

Scooter motor şehir içinde yüksek manevra kabiliyetli, düşük hızlı, iki nokta arasında en kolay ulaşım yolu olarak yaygınlaşmıştır. Oturuş şekli chooper motorlara benzeyen scooter motorlarda, kullanan kişi taburede oturma hissi yaşamaktadır. Bu motorda vites kavramı yoktur, sadece gaz ve fren vardır. Kollar ise oldukça rahattır.

En İyi Scooter Motosiklet Markaları

Enduro (Arazi ve Asfalt Motoru)

Asfaltta ya da asfaltsız yolda kullanılmak üzere tasarlanan bu motorlar dayanıklı araçlardır. En rahat yol görüşü sunan Enduro motorlar yerden yüksektir. Bu motoru kullanırken dizler belli bir açıda kırılır, ayaklar tam olarak bel ve kalça hizasında konumlandırılarak bel dik veya hafif eğri konumda, dirsekler kollardan bükülmüş şekildedir.

Touring (Uzun Yol ve Tur Motoru)

Asfalt yolculukları için yapılan bu motosiklette dizler belli bir açıda kırılır, ayaklar tam olarak bel ve kalça hizasında konumlanır, bel dik veya hafif eğri konumda, dirsekler kollardan bükülmüş ve rahattır. Uzun yollar için doğru bir tercih olacak touring motorlarda yüksek bir tur camı, oyuk bir sele, artçı için konforlu bir sırt dayama gibi konfor arttırıcı birçok eleman yer alır.

Racing (Yarış Motoru)

Pist ve hız yarışları için geliştirilmiş olan ancak daha sonra günlük kullanım için uygun hale getirilen bu motosiklet türü, oturuş pozisyonu açısından en rahatsız olan motordur. Bu motosiklette bütün vücut ileriye doğru büyük bir açıyla eğilir, diz açısı düşüktür ve ayakların konumu oldukça geride ve hatta kalçanın gerisindedir. Vücudun ön kısmının ağırlığını çektiği için dirsekler serbest değildir.

Cruiser (Amerikan Uzun Yol Motoru)

Amerika’da ortaya çıkmış ve oradan tüm dünyaya yayılmış olan bu motosiklette dizler belli bir açıda ileriye doğru kırılır, ayaklar tam olarak el hizasında ve ileride konumlanır, bel dik veya hafif eğri, dirsekler kollardan bükülmüş olarak eller dirseklerden yukarıda yer alır. Yüksek yakıt tüketimi ile ünlü olan bu motorun oturuş şekli genelde yorucudur.

Street (Cadde Motoru)

Asfaltta ve şehir içi kullanım için geliştirilmiş olan bu motosiklette oturuş pozisyonu, yarış motoruna yakın ama biraz daha diktir. Dirsekler daha rahat bir konumda ve kollar daha dik olmaktan ötürü çok fazla ağırlık çekmemektedir. Kısa mesafelerde kullanıldıkları için çıplak şase üzerinde olurlar ve rüzgâr önleyici etkileri yüksek değildir.

Hayallerinizi süsleyen motosiklete giden en kısa yol ise Birevim motosiklet finansmanından geçiyor! Birevim motosiklet finansmanı ile finansman konusunda problem yaşayan bireyler hayallerindeki araca kolayca kavuşuyorlar. Motosiklet sahibi olma hayalinize koşullarınıza uygun tasarruf planı ve dahil olduğunuz tasarruf grubu ile ulaşmanız için Birevim tarafından Birlikte Motosiklet Finansmanı ve Kişiye Özel Motosiklet Finansmanı alternatifleri sunuluyor.

Birlikte Motosiklet Finansmanı seçeneğinde ihtiyacınız olan finansman için teslim tarihiniz, dahil olduğunuz tasarruf grubunuzun noter huzurunda yapılan sıra tespitiyle belirleniyor. Bu şekilde hayallerinize birlikteliğin gücüyle erkenden ulaşıyorsunuz. Kişiye Özel Motosiklet Finansmanı alternatifinde ise taksit miktarınızı ve teslim tarihinizi kendiniz belirleyebildiğiniz için bireysel tercihlerinizin konforunu yaşıyorsunuz.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Arsa Tapulu Daire Nedir? Arsa Tapulu Ev Almak Mantıklı Mı?

Bilgi Bankası

Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır? Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bilgi Bankası

Su Aboneliği Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Bankası

Doğalgaz Aboneliği Nasıl Başlatılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 − 19 =