990 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Parsel Sorgulama, TKGM Parsel Sorgu Nasıl Yapılır?

Parsel Sorgulama, TKGM Parsel Sorgu Nasıl Yapılır?

Arsa ya da arazi gibi bir gayrimenkul satın almak istediğinizde gerekli araştırmaları önceden yapmanız gerekiyor. Bu kapsamda yapmanız gereken işlemlerden biri de parsel sorgulama yapmaktır. Peki parsel sorgulama nedir ve parsel sorgulama nasıl yapılır? Parsel sorgulama işleminden önce inşaat sektöründe en çok kullanılan kelimelerden olan parsel, ada ve pafta kelimelerinin anlamlarını aktaralım…

Parsel Nedir?

Türk Dil Kurumuna göre parsel kelimesinin anlamı, tapu ve imar yasalarına göre üzerinde tek bir yapı kurulabilecek biçimde bölümlenmiş toprak parçasıdır.

Ada Nedir?

Cadde, sokak, akarsu ve demiryolu gibi sınırları doğal ya da yapay engellerle çevrilen parseller topluluğuna ada denir.

Pafta Nedir?

Büyük bir haritayı, planı ya da modeli oluşturan ayrı parçalardan her biri pafta olarak ifade edilir.

Parsel Sorgulama Nedir?

Parsel sorgulama ile ilgili tanım yapmadan önce parsel hakkında bilgi verelim. Parsel, imar yasalarına göre ayrılıp sınırlandırılmış arazi parçalarına verilen addır. Parseller hem kişilere hem de kurumlara ait olabiliyor. Parsel sorgulama ise, sorgulamak istediğiniz parselle ilgili Tapu ve Kadastro Müdürlüğü (TKGM) vasıtasıyla internet üzerinden bilgi edinme sürecinizi kapsar. Parsel sorgulama işlemi ile pafta bilgilerine, alan konumuna ve tapu bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bunun dışında harita üzerinden parseli görme imkânınız da vardır.

Parsel Sorgulama Nereden Yapılır?

Parsel sorgulama işlemi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) Parsel Sorgulama Uygulaması üzerinden gerçekleştirilir. Gayrimenkullerin yerinin tespit edilmesi için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden yapılan ilk işlem parsel sorgulama işlemidir.

TKGM Parsel Sorgu Nasıl Yapılır?

Arazi sahipleri için tapu parsel sorgu işlemi geçmiş yıllarda yeterince gelişmemiş teknoloji dolayısıyla zor bir durumdu. Tapu parsel sorgu işlemlerini yaptırmak isteyen arsa ve arazi sahiplerinin bu işlem için bulundukları il ve ilçede yer alan Tapu Dairesi binalarına bizzat gitmeleri gerekiyordu.

Günümüzde İnternet üzerinden online parsel ve tapu sorgulama işlemi Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından şifresiz olarak hizmete açıldığı için parselsorgu.tkgm.gov.tr adresi üzerinden kolayca yapılabilmektedir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) Parsel Sorgulama Uygulamasını aşağıdaki linkten ziyaret edebilirsiniz.

TKGM | Parsel Sorgulama Uygulaması için tıklayın

Parsel sorgu işlemini e-devlet uygulaması ve TKGM parsel sorgulama uygulaması üzerinden il, ilçe, mahalle ve ada parsel bilgilerini doğrulayarak yapıp harita üzerinden parselinizi görüntüleyebilirsiniz.

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü (TKGM) tapu parsel sorgulama için ada parsel sorgu ekranında bulunan lokasyon kısımlarını girip sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Sorgu ekranına parsel ve pafta bilgilerini de girdiğinizde arsanızın detaylı bilgilerini edinebilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden Parsel Sorgu Nasıl Yapılır?

e-Devlet ekranından parsel sorgulama yapmak için e-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Eğer bir e-Devlet şifreniz yoksa PTT’ye giderek şifrenizi öğrenebilirsiniz. Şifrenizi edindikten sonra e-Devlet platformuna girerek T.C. numaranız ile tapu sorgulama ve parsel sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Parsel Sorgulama Nasıl Kullanılır?

TKGM parsel sorgulama uygulamasında yapabileceğiniz işlemleri şöyle sıralayabiliriz;

  • İsme göre tapu sorgulama
  • Tapu başvuru sorgulama
  • Başkasına ait tapu sorgulama
  • Ada parsel sorgulama
  • 3D Parsel sorgulama
  • Detaylı parsel sorgulama

Parsel Sorgulama İşlemi Başarısız Olursa Ne Olur?

TKGM üzerinden gerçekleştirdiğiniz parsel sorgulamada işlemin başarısız olması durumunda bu Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) kaydınızın olmadığı anlamına gelir.

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) Nedir?

Bir e-Devlet projesi olan Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) Türkiye genelinde mülkiyet bilgilerinin online ortamda görüntülenmesini sağlayan bir sistemdir. Ada ve parsel sorgulama işlemi için özel hizmet veren siteler ile bilgi paylaşımı yapan TKGM, TAKBİS kaydı yapılmasına kişisel verilerin güvenliği açısından önem gösterir.

Ada parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir gayrimenkul sahibi olmak isteyenler, Tapu Dairesi veya TKGM ada parsel sorgulama ve parsel sorgu ekranı üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler.

İmar Nedir?

İnşaat alanında parsel ile birlikte merak edilen bir diğer kavram da imar kavramıdır. İmar nedir? sorusunun yanıtını kısaca yerin bayındırlaşması, yani bayındır hale gelmesi olarak verebiliriz. Peki bir yerin bayındır hale helmesi ne demek? Bir yeri bayındır hale getirmek o toprak parçası üzerinde insanların yaşayabileceği bir alan oluşturmaktır. Bu kavramı bayındırlaşma, imar etme, yapılaşma veya bir diğer ifadeyle şehirleşme olarak da tanımlayabiliriz.

Bir alanı insanların yaşaması için uygun hale getirmek için belli başlı niteliklerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Ülkemizde sınırları kanun maddeleriyle belirlenen imar etme kriterleri, yapılaşmayı kontrol altına almayı amaçlamaktadır. Bu şekilde hazırlanan kanunlarla şehirleşme süreçleri yönetilmekte ve imar edilecek yerlerin belli standartları taşıyıp taşımadığı rahatça kontrol edilmektedir.

İmarlı Alan Ne Demektir?

Bir bölgenin imarlı olması o bölgede bir yapılaşma meydana getirilebileceği anlamını taşır. Bu yapılaşmanın ise mevcut şartlara ve fonksiyonlara uygun olarak oluşturulması gerekmektedir.

İmar Planı Nedir?

İmar planı en geniş ifadeyle, insanların yaşamasına uygun hale getirilecek bölgenin çevre, fen ve sağlık şartlarına uygunluğunu sağlama amacıyla düzenlenen planlamayı içeren belgedir. Bu belge imar edilecek yer hakkında detaylı bilgiler içerir ve oluşturulacak yaşam alanı için bir kılavuz niteliği taşır.

İmar planı düzenlenmesi yapmak nüfusu 10 bini geçen yerleşim birimlerinde zorunlu tutulmaktadır. Ancak nüfusu bu rakamın altında olduğu halde il merkezi olan belediyeler ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca imar planına ihtiyaç duyulabileceği tespit edilen belediyeler de imar planı yaptırmakla yükümlü olur.

Bir diğer kavram olan imar durumu muhtelif ifadesi ise tapudaki gayrimenkulün çeşitliliğini belirtmek için kullanılır. Muhtelif imar durumu taşınmaz varlığın tapusunda arsa bilgisi bulunmadığında söz konusu olur. Bu şekilde gayrimenkulün tapusunda arsa bilgisi yoksa tarla, bahçe, bağ gibi muhtelif olabileceği belirtilir. Yapılacak  bir düzenleme ile bu taşınmaz varlık, daha sonradan arsaya dönüştürülüp yapılaşmaya uygun hale getirilebilir.

İmar Durumu Nasıl Öğrenilir?

İmar durumunu öğrenmek için imar durumu belgesine ihtiyacınız vardır. İmar durumu belgesini ise arsanın bağlı olduğu belediyenin imar ve şehircilik birimine başvurarak elde edebilirsiniz. İmar belgesini çıkarabilmek için ihtiyacınız olan evrakları dilekçe, nüfus cüzdanı, tapu aslı ve çap aslı gibi evraklar olarak sıralayabiliriz.

Gelişen teknoloji ile birlikte yaşadığımız dijital çağda belediyeler de dahil olmak üzere pek çok kamu kuruluşu internet üzerinden hizmet veriyor. Bu sayede imar durumuna dair internet üzerinden sorgulama yaparak da bilgi edinebilirsiniz. Online olarak sorgulama işlemi için arsanın bağlı olduğu belediyenin resmî web sayfası üzerinden ilgili bilgileri girerek de imar durumunu sorgulama işleminizi kolayca yapabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Gaziantep Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Kayseri Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Konya Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Çorlu Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four × 3 =