2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Muvafakatname Nedir? Muvafakat Belgesi Ne İşe Yarar?

muvafakatname nedir

Muvafakatname, emlak alanında sık sık karşılaşılan bir kavramdır. Arapça kökenli bir kelime olan Muvafakatname, uzlaşma, onay verme, razı olma anlamlarına gelmektedir. Muvafakatname, farklı şekilde kullanımları da bulunmaktadır. Muvafakatname, emlak terimi olarak, Türk Medeni Kanunu’na göre bir kişinin yaşadığı evi satmak istediğinde eşinden kesinlikle alınması gereken, iznin alınmaması durumunda taşınmaz satışını geçersiz kılan önemli bir belgedir. Muvafakatname, noterlerden alınabilmektedir.

Muvafakatname Nedir?

Muvafakatname, uzlaşma, onay verme ve izin için istenen resmi açıdan geçerli yazılı belgedir. Arapça kökenli bir kelime olan muvafakatname, bir kişinin şahsı dışında üzerindeki haklar ve izinler konusunda başka bir özel veya tüzel kişiyi yetkilendirilmesini sağlayan, söz konusu şahsın özel bir kabul, yetki ya da izin belgesini ifade eder. İzin belgesi anlamı taşıyan muvafakatname, birçok farklı konu için düzenlenebilmektedir. Muvafakat kelimesinden türetilen muvafakatname, hukuki işlemler sırasında karşımıza çıkmaktadır.

Muvafakatname Ne İşe Yarar?

Muvafakatname, birçok bazı işlemlerin yapılabilmesi için kurumlar tarafından istenmektedir. Muvafakatname, emlak alanında sıkça kullanılmaktadır. Muvafakat belgesi, ev, arazi, işyeri gibi taşınmaz gibi malların tapuda alım- satım işlemlerinin yapılması için yetki sunmaktadır. Ayrıca muvafakatname, boşanan çiftlerin 18 yaş altı çocuklarının pasaport işlemleri için de gerekli olan resmî belgedir. Muvafakatname olmadan yapılan işlerde kişiler doğrudan suç işlemiş sayılmaktadır.

Muvafakatname Nereden Alınır?

Muvafakatname, Gayrimenkul alım-satım, 18 yaş altı çocukların yurtdışı seyahatleri, işyeri işlemleri, öğrenci işlemleri ve abonelik işlemlerinde gerekli belgedir. Muvafakatname, işlem yapmaya izin veren makamlar tarafından verilebilmektedir. Muvafakatname, ayrıca noterlerden alınabilmektedir. Bunun yanında halihazırda var olan bir muvafakatname de yine noterlerde düzenlenebilir.

Muvafakatnamenin Hangi Durumlarda İstenir?

Muvafakat Belgesi, noter aracılığı ile temin edilebilen ve genel olarak aşağıda yer alan durumlar karşısında kurumlar tarafından talep edilebilir:

  • Evli olan tüm bireyler yaşadıkları evi satmak istediğinde mutlaka eşlerinden muvafakatname almaları gerekir.
  • 18 yaşını doldurmamış olan bireylerden herhangi bir spor kulübünde, ilgili spor faaliyetlerini icra edebilmeleri için aile iznini içeren muvafakatname istenir.
  • Meskûn mahallerde aynı parsel içerisinde ya da apartman altındaki gayri sıhhi müessese açılışlarında ya da müzikli, içkili mekân açılışlarında da ilgili belediyelerce muvafakatname istenir.
  • Miras yoluyla bir taşınmazın ya da taşıtın devir teslim işleminde bunları devralan kişi, 18 yaşını doldurmamış ise bu kişiye dair muvafakatname istenir.
  • Ebeveynlerin boşanmış olduğu durumlarda çocukları için pasaport almak istenirse çocuğun velayetinin kimde olduğuna bakılmadan muvafakatname şartı söz konusu olur.
  • Konut kredisi kullanıldığı durumlarda bazı bankalar, krediyi kullanan müşterilerinin eşlerinden kredi muvafakatnamesi talep edebilirler. Bankalar kredi muvafakatnamesini almadan kredi ödemesini gerçekleştirmemektedirler.

Muvafakatname İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Muvafakat belgesi noterde hazırlanabileceği gibi zaten var olan bir muvafakatname de noterde düzenlenerek onaylatılabilir. Muvafakatname birden çok işlem için gerekli olacağından dolayı, ilgili muvafakat belgesini alabilmek için de farklı belgeler gerekmektedir. Alınacak muvafakatname için gereken belgeleri kimliğiniz ile notere başvuruda bulunmanız halinde öğrenebilirsiniz.

Muvafakatname Örneği

 

Belge Tipi (Tapu/Keşif): …………..

Arazinin Bulunduğu Yer (İl-İlçe-Bucak-Köy): …………..

Mevkisi: …………..

Ada No: …………..

Parsel No: …………..

Toplam Alan (m2): …………..

Hissedarı olduğum yukarıda özellikleri yazılı arazimi …./…./…. tarihinden …./…./…. tarihine kadar tarımsal amaçlı olarak kullanmak üzere aşağıda bilgileri bulunan hissedarımıza/müştereğimize muvafakat veriyorum. …. /…./….

Muvafakat Veren Hissedarların

Adı Soyadı: …………..

T.C. Kimlik No: …………..

Baba Adı: ………….

Doğum Tarihi: ………….

Hisse Oranı: ………….

Hisse Miktarı (m2): ………….

İmza:

Muvafakat Alan Hissedarın

Adı Soyadı:

TC Kimlik No:

Kendi Hisse Oranı:

Kendi Hisse Miktarı (m2):

Parselde Kullanacağı Toplam Hisse Miktarı (m2):

İmza:

Yukarıdaki bilgilerin doğruluğu tasdik olunur. ……/……/……

…………… …………… Köy/Mahalle Muhtarı                                           …………… …………… Aza

Adı Soyadı:                                                                                                     Adı Soyadı:

İmza/Mühür:                                                                                                 İmza/Mühür:

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır? Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bilgi Bankası

Su Aboneliği Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Bankası

Doğalgaz Aboneliği Nasıl Başlatılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Bankası

Devremülk Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 − 3 =