990 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Muvafakatname Nedir? Muvafakat Belgesi Ne İşe Yarar?

muvafakatname nedir

Genel itibariyle izin belgesi olarak lanse edilen muvafakatname, vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki muvafakatname nedir, muvakafatname ne anlama gelmektedir? Muvafakatname belgesi ne gibi koşullarda gerekli olur? Muvafakatname nasıl hazırlanır?

İlgili merciler tarafından gerekli durumlarda vatandaştan istenen bir izin belgesi olan muvafakatname, sözlükte ”Herhangi bir konuda izin alınması gerekilen kişiden izin verildiğine dair üzerinde gereken bilgilerin yazılı olarak bulunduğu belge” olarak tanımlanmaktadır. Başka bir tanımla muvafakatname, bir kişinin şahsı dışında üzerindeki haklar ve izinler konusunda başka bir özel veya tüzel kişiyi yetkilendirilmesini sağlayan, söz konusu şahsın özel bir kabul, yetki ya da izin belgesini ifade eder.

Muvafakatname, emlak alanında da sık sık karşılaşılan bir kavramdır. Muvafakatname, emlak terimi olarak, Türk Medeni Kanunu’na göre bir kişinin yaşadığı evi satmak istediğinde eşinden kesinlikle alınması gereken, iznin alınmaması durumunda taşınmaz satışını geçersiz kılan önemli bir belgedir.

Muvafakatname Nereden Alınır?

Muvafakatnameler noterlerden alınabilir. Bunun yanında halihazırda var olan bir muvafakatname de yine noterlerde düzenlenebilir.

Muvafakatnamenin Hangi Durumlarda İstenir?

Noterler aracılığıyla temin edilebilen muvafakatnameler genel olarak aşağıda yer alan durumlar karşısında kurumlar tarafından talep edilebilir:

  • Evli olan tüm bireyler yaşadıkları evi satmak istediğinde mutlaka eşlerinden muvafakatname almaları gerekir.
  • 18 yaşını doldurmamış olan bireylerden herhangi bir spor kulübünde, ilgili spor faaliyetlerini icra edebilmeleri için aile iznini içeren muvafakatname istenir.
  • Meskûn mahallerde aynı parsel içerisinde ya da apartman altındaki gayri sıhhi müessese açılışlarında ya da müzikli, içkili mekân açılışlarında da ilgili belediyelerce muvafakatname istenir.
  • Miras yoluyla bir taşınmazın ya da taşıtın devir teslim işleminde bunları devralan kişi, 18 yaşını doldurmamış ise bu kişiye dair muvafakatname istenir.
  • Ebeveynlerin boşanmış olduğu durumlarda çocukları için pasaport almak istenirse çocuğun velayetinin kimde olduğuna bakılmadan muvafakatname şartı söz konusu olur.
  • Konut kredisi kullanıldığı durumlarda bazı bankalar, krediyi kullanan müşterilerinin eşlerinden kredi muvafakatnamesi talep edebilirler. Bankalar kredi muvafakatnamesini almadan kredi ödemesini gerçekleştirmemektedirler.

Muvafakatname İçin Hangi Evraklar Gerekir?

Bir muvafakatname noterde hazırlanabileceği gibi zaten var olan bir muvafakatname de noterde düzenlenerek onaylatılabilir. Muvafakatnameler birden çok işlem için gerekli olabildiğinden dolayı, ilgili muvafakatnameyi alabilmek için de farklı belgeler gerekmektedir. Alınacak muvakafakname için gereken belgeleri kimliğiniz ile notere başvuruda bulunmanız halinde öğrenebilirsiniz.

Muvafakatname Nasıl Yazılır?

Muvafakatnameler birden çok resmî işlem için istenen belgelerdir.  Muvafakatname örnekleri tek başlık altında aşağıdaki gibi verilebilir. Örneğin, arazisini bir başkasının kullanımına izin veren bir mülk sahibinin düzenleyeceği muvafakatnameye, muvafakatname 1 belgesi denir.

Muvafakatname Belgesi Örneği

Belge Tipi (Tapu/Keşif): …………..

Arazinin Bulunduğu Yer (İl-İlçe-Bucak-Köy): …………..

Mevkisi: …………..

Ada No: …………..

Parsel No: …………..

Toplam Alan (m2): …………..

Hissedarı olduğum yukarıda özellikleri yazılı arazimi …./…./…. tarihinden …./…./…. tarihine kadar tarımsal amaçlı olarak kullanmak üzere aşağıda bilgileri bulunan hissedarımıza/müştereğimize muvafakat veriyorum. …. /…./….

Muvafakat Veren Hissedarların

Adı Soyadı: …………..

T.C. Kimlik No: …………..

Baba Adı: ………….

Doğum Tarihi: ………….

Hisse Oranı: ………….

Hisse Miktarı (m2): ………….

İmza:

Muvafakat Alan Hissedarın

Adı Soyadı:

TC Kimlik No:

Kendi Hisse Oranı:

Kendi Hisse Miktarı (m2):

Parselde Kullanacağı Toplam Hisse Miktarı (m2):

İmza:

Yukarıdaki bilgilerin doğruluğu tasdik olunur. ……/……/……

…………… …………… Köy/Mahalle Muhtarı

Adı Soyadı

İmza/Mühür

…………… …………… Aza

Adı Soyadı

İmza/Mühür

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Gaziantep Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Kayseri Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Konya Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Çorlu Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × two =