990 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Ada Parsel Sorgulama

Ada parsel sorgulama

Bir arazi ya da arsa satın almaya karar veren herkesin gerekli araştırmayı önceden yapmasında fayda vardır. Satın alınacak arsa ya da arazi hakkında ada parsel sorgulama ve ada parsel bulma işlemleri de bu ön araştırma kapsamına girmesi gereken işlemlerdendir. Satın alınacak mülk hakkında ada ve parsel sorgulama yapılmadığı takdirde birtakım problemlerle karşılaşılabilir. Peki ada parsel no sorgulama nasıl yapılır? Ada parsel görüntüleme, ada parsel konum bulma ve ada parsel öğrenme işlemlerinden önce ada parsel pafta hakkında biraz daha detaylı bilgi verelim.

Ada Nedir?

Kamuya ait olan, yol, cadde, deniz, göl, orman gibi çevresi doğal ve yapay sınırlarla sarılı parseller topluluğuna kısaca ada denir. Bir toprak parçasına ada denmesi için gereken en basit ifade doğal ya da yapay yollarla dört tarafının sınırlarla çevrilmiş olmasıdır. Ada ile ilgili en çok duyulan terimlerden biri de imar adasıdır. İmar planında yer alan kurallara göre ortaya çıkmış yapay sınırlarla çevrili alana imar adası denir.

Parsel Nedir?

İmar Kanunu’nun maddelerine göre sınırları belirlendikten sonra ayrılmış ve sınırları belirlenmiş arazi parçalarına parsel denir. Parsellerin imar planında birleşmesi ile adalar oluşur. Adalar, parsellerin imar planında birleşmesiyle meydana gelir. Parseller kadastro parseli ve imar parseli olarak adlandırılan iki türe ayrılırlar. Parsel kişi ya da kişilere ait olabileceği gibi kurum, kuruluş gibi oluşumlara da ait olabilirler.

Pafta nedir?

Belirli bir ölçekteki büyük bir haritanın, planını ve modelini oluşturan küçük parçalara pafta denir. Paftanın bir şehir ya da ilçe haritasının üzerinde çalışılması için büyük ölçekte hazırlanması gerekir. Pafta üzerinde eksik çizim yapılmaması için paftada bulunması gereken önemli birkaç bilgi vardır. Arsa alanı, arsaya ait tapu kaydı, arsa alanının kullanım amacı, ada ve parsel numaraları, kat adedi, yapı sahibi ve müteahhidi gibi bilgiler paftada yer alması gereken bilgiler arasındadır.

Ada Parsel Pafta Sorgulama Ne Demek?

Ada parsel pafta sorgulama işlemi ile arama yapmak istediğiniz parsel ile ilgili, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü (TKGM) aracılığıyla edinebileceğiniz bilgilere internet üzerinden pratik bir şekilde erişebilirsiniz. Şimdi ada parsel arama ile ilgili detaylara değinelim.

Ada Parsel Kime Ait Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ada parsel kime ait? Sorusunun cevabını bulmak için tapu parsel sorgulama işlemini yapmanız gerekir. Bu işlemi bilgisayar, akıllı cep telefonu, tablet gibi bir mobil cihaz aracılığıyla ve farklı platformlardan gerçekleştirebilirsiniz. Ada parsel sorgulama yapmak için TAKBİS (Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi) ve e-Devlet platformlarını kullanabilirsiniz.

TAKBİS Üzerinden Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

TAKBİS, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’nin kısaltılmış hali olan ve parsel sorgulama da dâhil pek çok konuda online olarak bilgi sahibi olmanızı sağlayan bir platformdur. TAKBİS üzerinden ada parsel sorgulaması yapmak için öncelikle “TKGM Parsel Sorgulama” sayfasına girdikten sonra şartları kabul etmeniz gerekiyor. Kabul ettikten sonra açılan sayfada, sol kısımda bulunan lokasyon bilgilerini girerek sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra taşınmaz no ile de sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ada parsel sorgulamanızı e-Devlet sistemini kullanarak da yapmanız mümkün. e-Devlet platformunu kullanarak sorgulama yapabilmeniz için öncelikle e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. Eğer bir e-Devlet şifreniz yoksa PTT’ye giderek şifre edinebilirsiniz. e-Devlet şifreniz mevcutsa platform üzerinden “Tapu Bilgileri Sorgulama” sayfasına gidip gerekli bilgileri girerek sorgulama işleminizi yapabilir, isterseniz harita üzerinden de arsa ile ilgili tüm bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Gaziantep Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Kayseri Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Konya Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Çorlu Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 + 7 =