990 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Takyidatlı Tapu Kaydı Nedir?

Takyidatlı Tapu

Takyidat kelimesi özellikle tapu ile ilgili durumlarda sık sık gündeme gelir. Takyidat, Türk Dil Kurumu’na göre sınırlama anlamına gelir. Takyidat belgesi ise tapunun ayrıntısını gösteren bir belge türüdür.

Bir yapının üzerinde şerh, ipotek, haciz, intifa hakkı, irtifak hakkı, şufa hakkı, vefa hakları, serbest dereceden istifade hakları gibi durumlar söz konusu olabilir. Takyidat belgesi ise bunları gösterebilen veya bunların olmadığını gösteren belgeye verilen isimdir. Bir yapı adına takyidat belgesi alabilmek için belli bir miktar harç yatırma zorunluluğu vardır. Bu harç yatırıldıktan sonra takyidat belgesi almak mümkündür. Takyidat belgesini almak için gereken harcı Ziraat Bankası’na, Halkbank’a, İş Bankası’na, Vakıfbank gibi bankalara yatırmak gerekir.

Takyidat belgesi ile tapuda yazan hususlar birbiri ile paralel oldukları için akla aralarında nasıl bir fark olduğu konusu gelebilir. Peki tapu ile takyidat belgesi arasında nasıl bir fark vardır? Tapu senedinde yazan bilgiler ile takyidat belgesinde yazılı bilgiler benzer, fakat birbirinden farklı olmaktadır. Takyidat belgesi, taşınmaz hakkında çok daha fazla hukuki bilgi içerir. Bu nedenle bir gayrimenkulü satın alacak olan kişinin gayrimenkulün sahibinden takyidat belgesini çıkarmasını istemesi ve bunu detaylı olarak incelemesi o kişinin yararına olacaktır. Takyidat belgesinin üçüncü kişilerce talep edilmesi mümkün değildir ancak söz konusu olan taşınmazın bilgileri isteyen herkes tarafından sorgulanabilir. Bu sorgulama işlemi çok detaylı bilgi içermeyeceği için takyidat belgesinin bizzat taşınmazın sahibinden temin edilerek incelenmesinde fayda vardır.

Takyidat Belgesi Neden Önemlidir?

Bir gayrimenkul almaya karar verdiğinizde araştırmanızı detaylı bir şekilde yapmanız, sonrasında oluşacak sorunların önüne geçecektir. Örneğin alacağınız gayrimenkulün herhangi bir sorunu var mı, üzerine şerh konulmuş mu? Bu gibi problemleri önceden görülebilmesi adına önceden detaylı bir araştırma yapmalısınız.

Bir mülkün tapu sicil kütüğündeki tapusu üzerinde şerh, beyan veya irtifak hakları bulunuyorsa bu sizin o mülkü kullanmanıza engel olabilmektedir. Mülkün üzerinde şerh, ipotek, haciz, intifa hakkı, irtifak hakkı, şufa hakkı, vefa hakkı, serbest dereceden istifade hakkını gösteren belgeye takyidat belgesi denir. Bu nedenle bir gayrimenkul satın almadan önce takyidat belgesini görmeniz faydanıza olacaktır. Takyidat belgesi bizzat malik ya da maliklerin kanuni vekilleri tarafından alınabilmektedir. Bu bilgilerin başka kişilere verilmesi yasaktır bu nedenle kanuni olarak tapu ile ilişkisi olmayanlar takyidat belgesini edinemezler.

Takyidat Belgesi Nasıl Alınır?

Takyidat belgesi nasıl alınır? sorusu, alacağı gayrimenkul ile ilgili araştırma yapan herkesin aklına gelen sorulardan biridir. Takyidat belgesi almak için birden fazla yol vardır. Hem Tapu Müdürlüğü’nden hem de e-Devlet yolunu kullanarak online olarak takyidat belgesi alınabilir. Tapudan takyidat almak için Tapu Müdürlüğü’ne bizzat müracaat etmek gerekir. Bu belgeyi almak için öncelikle anlaşmalı olunan bankalara takyidat harcı yatırılması gerekmektedir. Takyidat belgesi iskân çıkarmak için alınacaksa söz konusu apartmanda bulunan her daire, bağımsız olarak harç ücretlerini bankaya yatırmalıdır. Takyidat belgesini e-devlet üzerinden de almak mümkündür. Bunun için TKGM servisleri sayfasına başvurarak e-devlet üzerinden takyidat belgesini alabilirsiniz.

Kimler Takyidat Belgesi Alabilir?

Takyidat belgesi almak için ya malik sahibi ya da bu malikten hak sahibi olmak gerekir. Bu ikisi dışında 3. şahısların takyidat belgesi alması yasal değildir. Takyidat belgesi tapu tarafından verilen bir belgedir. Harç bedeli yatırıldıktan sonra makbuz ile gidilip tapu çalışanlarından talep edilerek alınabilir.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Gaziantep Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Kayseri Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Konya Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Çorlu Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five × 5 =