2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Takyidat Nedir? Takyidat Belgesi Nasıl Alınır?

Takyidatlı Tapu

Osmanlıca bir kelime olan  Takyidat, bir mülk üzerinde şerh, ipotek, haciz, intifa hakkı, irtifak hakkı, şufa hakkı, vefa hakları, serbest dereceden istifade hakları gibi bilgi veya belgedir. Şerh veya borç gibi mülk üzerindeki sınırlamalar için kullanılan Takyidat, tapudan alınmaktadır. Takyidat belgesi ise tapunun ayrıntısını gösteren bir belge türüdür.

Takyidat belgesi ile mülk üzerindeki sınırlama olup olmadığını gösteren belgeye verilen isimdir. Takyidat belgesi alabilmek için harç yatırılmalıdır. Takyidat harcı yatırıldıktan sonra takyidat belgesi almak mümkündür. Takyidat belgesini almak için Ziraat Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank gibi bankalara harç yatırmak gerekmektedir.

Takyidat belgesi ile tapu arasında çeşitli farklar bulunmaktadır. Takyidat belgesi, taşınmaz hakkında çok daha fazla hukuki bilgi içermektedir. Gayrimenkulü satın alacak olan kişinin gayrimenkulün sahibinden takyidat belgesini çıkarmasını istemesi ve bunu detaylı olarak incelemesi gerekmektedir. Takyidat belgesi, 3. kişilerce talep edilmez. Takyidat belgesi, bizzat taşınmazın sahibinden temin edilmelidir.

Takyidat Nedir?

Takyidat, Osmanlıca bir kelimedir. Takyidat, tapudan alınan bir bilgi veya belgedir. Takyidat, ile bir mülk üzerinde şerh veya borç olup olmadığı gösterilmektedir.Takyidat, gayrimenkul üzerinde mülkiyet hakkını çeşitli şekillerde sınırlamaktadır. Takyidat, üçüncü kişilere haklar sağlamaktadır.

Takyidat Belgesi Neden Önemlidir?

Takyidat belgesi, gayrimenkul alımı sırasında oluşacak sorunların önüne geçmek içindir. Takyidat belgesi, alınmak istenen gayrimenkulün üzerinde şerh veya borç gibi problemlerin önceden görülebilmesi için önemlidir.

Herhangi bir mülkün tapu sicil kütüğündeki tapusu üzerinde şerh, beyan veya irtifak hakları gibi sınırlamalar mülk kullanımını engelleyebilir. Mülkün üzerinde şerh, ipotek, haciz, intifa hakkı, irtifak hakkı, şufa hakkı, vefa hakkı, serbest dereceden istifade hakkı gibi sınırlamaları gösteren belgeye takyidat belgesi denilmektedir. Gayrimenkul satın almadan önce takyidat belgesi alınması önemlidir. Takyidat belgesi, bizzat malik ya da maliklerin kanuni vekilleri tarafından alınabilmektedir. Takyidat belgesi ile ilgili bilgilerin başka kişilere verilmesi yasaktır. Takyidat belgesi, tapu ile ilişkisi olmayanlara verilmez.

Takyidat Belgesi Nasıl Alınmaktadır?

Takyidat belgesi almak için birden fazla yol bulunmaktadır. Tapu Müdürlüğü, e-Devlet üzerinden takyidat belgesi alınabilmektedir. Tapudan takyidat almak için Tapu Müdürlüğü’ne bizzat müracaat etmek gerekmektedir. Takyidat belgesi almak için anlaşmalı bankalara takyidat harcı yatırılması gerekmektedir. Takyidat belgesi iskân çıkarmak için alınacaksa söz konusu apartmanda bulunan her daire sahibi, bağımsız olarak harç ücretlerini bankaya yatırmalıdır. Takyidat belgesi e-devlet üzerinden de almak mümkündür. Bunun için TKGM servisleri sayfasına başvurarak e-devlet üzerinden takyidat belgesi almak mümkündür.

Tapu Takyidat Belgesi Harcı Ne Kadar?

Takyidat belgesi almak için ilgili apartmanda bulunan her daire (bağımsız) başına 7.60 TL harç yatırılması gerekmektedir.

Kimler Takyidat Belgesi Alabilir?

Takyidat belgesi almak için malik sahibi ya da bu malikten hak sahibi olmak gerekmektedir. Bu ikisi dışında 3. şahısların takyidat belgesi alması yasal değildir. Takyidat belgesi tapu tarafından verilen bir belgedir. Harç bedeli yatırıldıktan sonra makbuz ile gidilip tapu çalışanlarından talep edilerek alınabilir.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Yapı Kullanma İzin Belgesi Nedir?

Bilgi Bankası

İskan Nedir? İskân Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

6 Adımda Ev Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 + eighteen =