6.600 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi BankasıKampanya

Vadeli Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir ev almak herkesin hayâlıdır. Ancak büyük bir yatırım ile ev sahibi olunacağından dolayı bu aşamada titiz davranmanız gerekir. Özellikle de vadeli ev alırken çok dikkatli davranmalı ve bu süreci yakından takip etmelisiniz. Aksi takdirde yapacağınız bu alım satım işinde oluşan dikkatsizlikler gelecekte sorunlara yol açabilir.

Ev alırken dikkat edilmesi gereken bir çok husus bulunmaktadır. Vadeli ev satın alma gibi uzun süreçler, bu konuda özellikle göz önünde bulundurulmalıdır. Bu konuda ilk olarak dikkat edilmesi gereken ise maliyet hesaplamasıdır. Bununla birlikte vadeli olarak ev satın alınılacaksa bu konuda daha detaylı bir inceleme yapılmalıdır.

Vadeli ev satın alırken dikkat edeceğiniz bu ince detaylardan biri de tüm hesaplamalardır. Bu aşamada borçlanma koşulları, özellikle incelenmelidir. Ayrıca noter masrafları, sigorta ve vergi ödemelerine de detaylıca bakılmalıdır. Kısacası, tüm ödemeler geniş bir perspektif üzerinden hesaplanmalı ve incelenmelidir.

Vadeli Ev Alırken En Önemli Hususlar

Ev satın almak, bir çok kişinin isteğidir ve bu süreçte tabi ki dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bunlardan biri de bulunduğu lokasyondur. Vadeli ev satın alma konusunda da dikkat edilmesi gereken bu durum oldukça önemlidir. Çünkü, evin bulunduğu konumdaki çevresel faktörlere dikkat edilmelidir. Bununla birlikte evin konumunun iş yerinize olan uzaklığı da çok önemlidir ve önceden bakılmalıdır.

Vadeli Ev Satın Alırken Bilmeniz Gerekenler

Vatandaşlar, bir ev satın alırken, bir çok hususu göz önünde bulundurmalıdır. Bununla birlikte akla gelecek her soruya da yanıt bulmalıdır. Özellikle de vadeli ev alma söz konusu ise bu uzun bir süreç olduğundan daha da dikkat edilmelidir. Bu konuda öncellikle bilinmesi gereken müteahhit ve inşaat firmalarının konut satış alternatifidir. Müteahhitler, ev satın almak isteyenlere peşinatsız veya pesinatli olarak uzun vade seçeneği sunabilmektedir.

Bir ev satın alırken dikkat etmeniz gereken daha bir çok husus bulunuyor. Bunlardan biri de projenin sağlam ve güvenilirliğidir. Vadeli satın alma işleminde de incelenmesi gereken bu husus, oldukça önemlidir.

Yaşamak veya yatırım amaçlı bir ev satın alıyorsanız, bu durumda evin gerçek değerini mutlaka öğrenmelisiniz. Daha sonra pazarlık aşamasına girdiğiniz bu süreçte ev için en uygun teklifi yapmalısınız. Vadeli olarak satın alacağınız bu ev için önceden bilmeniz gereken durumlar da vardır. Evin bulunduğu bölgenin gelişimi ve ulaşım kolaylılığı bunlardan biridir.

Vadeli Ev Almada Önemli Noktalar Nelerdir?

Ev alma aşamasında karşılaşılabilen bir çok durum vardır. Genel olarak bu konuda önemli noktalar da bulunuyor. Vadeli ev alma işlemleri konusunda karşımıza çıkan bu noktalardan biri de aracılardır. Eğer gayrimenkul danışmanı satın alma aşamasında para talep ediyorsa, burada dikkatli olmalısınız.

Bir ev satın almak istiyorsanız, bu hususta araştırmanız gereken bir çok detay vardır. Bu detayların incelendiği bir başka konu da evin güvenilir olmasıdır. Evin sağlamlığı da bu konuda ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra evin  ruhsatı da bu konuda oldukça önemlidir. Ayrıca evin yaşı ve afet riski de önceden araştırılmalı ve öğrenilmelidir.

Ödeme planı

Vadeli olarak bir ev satın almak istiyorsunuz ve bu konuda bilmeniz gereken bir çok konu var. Özellikle bu durumda bilinmesi gereken en önemli nokta ödeme planıdır. Ev alma işleminde oldukça önemli olan bu aşamada önceden hesaplama yapmalısınız. Bunun için de ödeme planı oluşturmalı ve evi satın alma aşamasına geçmel9

Bir ev alırken dikkatle incelenmesi gereken bu durumda ilk olarak ödemeyi nasıl yapacağınıza bakmalısınız. Bu aşamada ne kadar peşinat ödeyeceğiniz ve vadeli seçenekler konuşulmalıdır. Daha sonra bir anlaşmaya varıp, ödemeyi halledip, evi satın alabilirsiniz.

Vadeli Ev Satın Alma İpotek Ve Haciz Kaydı

Bir ev satın alırken bilmeniz gereken bir çok önemli ayrıntı vardır. Satın alacağınız evin üzerinde ipotek ve haciz kaydı bulunmaması da bu ayrıntılardan biridir. Ayrıca bu durumda ev satın alma sürecinde bankalar kredi vermemektedir. Çünkü, bankalar sizin üzerinizde ipoteği bulunmayan bir ev için kredi vermez. Vadeli ödeme konusunda da sıkıntı çıkaracak bu duruma özellikle dikkat etmelisiniz.

Evinizi almadan önce bu süreçte araştırmalar, detaylı bir şekilde yapılmalıdır. Eğer, ünlü gayrimenkul şirketlerinin yeni projeleriyle ilgileniyorsanız, bu konuda daha dikkatli olmalısınız. Bu durumda toplu konut projelerinde şirketler hakkında ön araştırma yapmalısınız. Bununla birlikte var ise önceden şirketin referanslarını da kontrol etmelisiniz.

Aidat Bedeli

Ev alırken, mutlaka bilmeniz gereken bir diğer durum ise aidat bedelidir. Özellikle bu konuda bilinmesi gereken, bir çok ayrıntı vardır. Alacağınız evin aidat bedeli ise evin satın alma fiyatına uygun olmalıdır. Vadeli ev alma konusunda da bilinmesi gereken bu duruma çok dikkat edilmelidir.

Vadeli bir ev alırken kararlaştırılan bir teslim tarihi olmalıdır. Bu tarih ise satış sozlesmesine eklenmelidir. Güvenli bir alım satım işlemi için bu aşamalar oldukça önemlidir ve dikkat edilmelidir.

Vadeli Ev Alırken Bilinmesi Gereken Durumlar

Bir ev satın alma işleminde ödeme planını kendinize göre oluşturmanız önemlidir. Özellikle de evi vadeli konut satış işlemiyle alıyorsanız, bu durumda önceden her şeyi belirlemelisiniz. Aynı zamanda alacağınız ev için daha önceden üzerinde kayıt olup, olm öğrenilmelidir. Yani bu aşamada evin gerçek sahibinin kim olduğunu öğrenmelisiniz.

Evi vadeli olarak satın alacak iseniz, bu uzun süreçte almanız gereken bir çok önlem vardır. Ancak iyi bir araştırma ile bu süreci kolaylıkla atlatabilir, güvenli bir şekilde ev sahibi olabilirsiniz. Vadeli ödemeler şeklinde alacağınız bu ev için yapacağınız araştırmada ise detayları incelemelisiniz. Bu aşamada yapacaklarınızdan birisi de Kadastro müdürlüğüne gitmektir. Burada öğrenmeniz gereken ise evin çevresindeki faktörlerdir. Yani, bu aşamada evin çevresine yapılacak bir proje varsa, bunun ne olduğunu öğrenmelisiniz.

Ev satın alma işleminde ayrıca değerlendirmeniz gereken noktalar da bulunmaktadır. Bu durumda alacağınız ev inşa hâlinde ise müteahhidin mali durumu da önceden araştırılmalıdır.

Vadeli ev satın alma aşamasında bilinmesi gereken durumların başında konutun özellikleri de geliyor. Özellikle de evin ses ve ısı yalıtımı, bu ayrıntıda çok önemlidir ve bunun için evi önceden gezmelisiniz. Bununla birlikte evin oda sabisini ve kullanışlı olup, olmadığına da önceden bakılmalıdır. Daha iyi bir alım satım işlemleri için sizde bu durumlara dikkat ederek güzel bir ev sahibi olabilirsiniz.

Bir evi eğer aynanda ödemeyi hemen yapıp, satın alamıyorsanız vadeli seçenekleri deneyebilirsiniz. Vadeli ev satın alınır mı? Sorusunun yanıtı ise bu durumda oldukça olumludur. Bu durumdan yararlanarak da anında ev sahibi olma şansınız artmaktadır.

Tüm bu aşamalarda önce ise satın alacağınız evi, önceden görüp, gezmelisiniz. Evi gördükten sonra satın alma işlemi ise daha da kolay olmaktadır. Bununla birlikte ev için önceden yapacağınız araştırmada bir çok husus açısından önemlidir. Temel olarak dikkat edilmesi gereken bu durumlar ise genel konulardır. Sizde kolaylıkla vadeli imkânlarla ev satın almak istiyorsanız, bu seçenekleri inceleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar
Bilgi BankasıBirevim

Türkiye'de Satılan En Ucuz Sıfır Otomobiller

Bilgi BankasıBirevim

2024’te Yatırım Yapılacak En İyi Konut Projeleri

Bilgi BankasıKampanya

Birevim'den Faizsiz Ev Sahibi Olmak İçin Şartlar Neler?

Bilgi BankasıBirevim

2024 Araç Kredisi Faiz Oranları ve Şartları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fifteen + sixteen =