2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Birikim Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yüksek Faizle Ev Almak mı Birikim Yaparak Ev Almak mı Daha Mantıklı?

Günümüz şartlarında hızla yükselen enflasyon karşısında birikim yaparak ev ve araba sahibi olmak giderek imkânsız hale gelmektedir. Bireylerin bütçelerini zorlamadan ve gelir gider dengesini bozmadan birikim yapmanın yolu ise doğru tasarruftan geçer. Birikim yapmanın en sağlıklı yöntemi ise gelir gider arasında gerçekleşen gereksiz harcamaları ortadan kaldırmaktır. Peki birikim nedir? Birikim nasıl yapılır? Birikim yapmanın yolları nelerdir? Şimdi birikim yapmakla ilgili daha ayrıntılı bilgi verelim…

Birikim Nedir?

Ekonomik anlamda paranın toplanması ve belirli bir amaç için bekletilmesi işlemi kısaca birikim olarak adlandırılmaktadır. Birikim sayesinde birçok insan ev ve araba almak, aynı zamanda ihtiyaçlarını karşılamak için tasarruf yöntemi kullanmakta, bu tasarruf işlemiyle de hayallerine ulaşabilmektedir.

Birikim Nasıl Yapılır?

Birikim yapmanın en önemli şartı tasarruf yapmaktır. Bu da bilinçli bir tüketici olmakla sağlanmaktadır. Tasarruf yapmak için gereksiz harcamalardan uzan durmanız, indirim ve kampanyaları takip etmeniz, ihtiyaçtan fazla ürün almamanız ve bütçe hesabınızı iyi yapmanız gerekmektedir. Oluşturduğunuz tasarrufla size uygun olan birikim yöntemini değerlendirerek hedeflerinize ulaşmanız çok daha kolay hale gelmektedir. Buna ek olarak aylık kazançtan yapılarak kısıtlamalar da bir süre sonra ciddi kazançlar olarak geri dönmektedir.

Birikim Nasıl Değerlendirilir?

Nakit para olarak bekletilen birikimler, değerini hızlı bir şekilde kaybetmektedirler. Bunun önüne geçmek için doğru bir şekilde yatırıma dönüştürülmesi gerekmektedir. Peki, yatırım nedir? Yatırım en genel anlatımıyla, bireylerin geleceklerini ekonomik anlamda garanti altına almaları için yaptıkları birikimlerin genel adıdır. Yatırım çok geniş bir kavramdır. Bireyler birikimlerini çoğaltmak istedikleri takdirde kendilerine en uygun seçeneği uygulayarak birikimlerini değerlendirebilirler. Birikimini çoğaltmak isteyen ve bunun için yatırım yapmayı seçen birçok kişi tarafından kullanılan birikim seçenekleri döviz, fon birikimi, altın yatırımı gibi farklılaşmaktadır. Her tüketici bu noktada kendisi için en doğru seçeneğe yönelecektir. En çok tercih edilen diğer yatırım türleri de vadeli mevduat, forex, hisse senedi, fon yatırımı, ev ya da araba almak olarak çeşitlenmektedir.

Birikim yapmak kadar, yapılacak birikimin nasıl değerlendirildiği de büyük öneme sahiptir, çünkü birikim amaçlı yatırım yapmak, aynı zamanda bir miktar risk de taşımaktadır. Bireyin yöneldiği yatırım, zorluklarla bir araya getirdiği birikimini en verimli şekilde çoğaltmayı hedeflemelidir.

Birikimle Ev ve Araba Alınır mı?

Yeterli birikim yoksa ev ve araba alırken akla ilk olarak banka kredisi çekmek gelir fakat banka kredisi çekildiğinde karşılaşılan yüksek faizler ve yüksek dosya masrafları geri ödemeyi oldukça zor bir hale getirir. Bundan dolayı tasarruf finansmanı şirketleri tarafından sunulan faizsiz finansmanlardan faydalanarak ev ya da araba almak çok daha ulaşılabilir bir yoldur.

Birevim, tasarruflarını ev ve araba alarak değerlendirmek isteyen bireylere finansman sağlarken bunu tamamen kendi bütçelerine uygun olacak şekilde düzenlemelerine olanak tanıyor. Birevim’in konut finansmanı tasarruf planlarıyla hayalinizdeki eve ve arabaya kendi birikimlerinizle ulaşabilirsiniz. İster Birlikte Konut Finansmanını isterseniz de Kişiye Özel Konut Finansmanını seçerek ihtiyacınız olan finansmanı Türkiye şartlarında olabilecek en düşük maliyetlerle edinebileceğiniz Birevim tasarruf finansı planları ile hayallerinizi daha fazla ertelemenize gerek yok.

Birlikte Konut Finansmanını tercih ettiğinizde konut sahibi olma hayalinize koşullarınıza uygun tasarruf planı ve dahil olduğunuz tasarruf grubu ile kavuşursunuz. Kişiye Özel Konut Finansmanını seçtiğinizde ise taksit tutarınızı ve teslimat tarihinizi kendiniz belirlersiniz. Aynı seçenekler araç sahibi olmak isteyen tüketiciler için Birlikte Araç Finansmanı ve Kişiye Özel Araç Finansmanı şeklinde sunulmaktadır.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Yapı Kullanma İzin Belgesi Nedir?

Bilgi Bankası

İskan Nedir? İskân Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

6 Adımda Ev Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 + eleven =