2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Ev Kiraları Ne Zaman Düşecek?

Birevim İle Faizsiz Ev Sahibi Olma

Son zamanlarda ev kiraları hem de satılık konut fiyatları büyük bir hızla yükselmeye devam ediyor. Bu durumda vatandaşlar ne ev alabiliyor ne de kiraya çıkabiliyor. Fiyatlarla yaşanan bu artışlardan sonra vatandaşlar kiralık ve satılık ev fiyatlarının ne zaman düşeceğini araştırmaya devam ediyorlar. Bu durumda ev kiraları ne zaman düşecek sorusu gündeme geliyor. Peki ev kiraları düşecek mi, ev kiraları ne zaman düşecek?

Emlak sektöründe yapılan araştırma sonuçlarına göre yıllık kira artış oranı geçen aya göre İstanbul’da 8,4 yüzde puan, Ankara’da 1,8 yüzde puan ve İzmir’de 6,8 yüzde puan yükseldi. Araştırma sonuçları özellikle İstanbul’da kira fiyatlarının ciddi oranda arttığını ortaya koyuyor. Bunun yanında üç büyük ilde hem satılık ilan sayısının hem de satılan konut sayısının da yükseldiği görüldü, fakat fiyatlardaki artış vatandaşları düşündürmeye başladı.

Emlak Fiyatları Neden Arttı?

Vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri de emlak fiyatlarının neden arttığı konusu. Yapılan araştırmalara göre ev fiyatlarının artmasında birinci neden olarak geçmiş yıllarda yapılan konut kredi kampanyaları gösteriliyor. Konutların çoğunun satılması, koronadan dolayı da yeni konut yapımlarının yavaşlaması süreci öncelikle kiraların ve ev fiyatlarının artmasına sebep oldu.

Ülkemize yaşanan yoğun göç dalgası nedeni ile kiralık evler hızla tükenirken müteahhitlerin yeni konut üretimini de nerdeyse durdurma noktasına getirmesi de ev fiyatlarının yükselmesinin diğer sebeplerinden. Bunların yanında kentsel dönüşüm projeleri nedeni ile yıkılan evlerde oturan kişilerin kiralık evlere çıkması ile de piyasada kiralık ev kıtlığı oluştu. Koronavirüs nedeniyle üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilmesi ile öğrencilerin, koranavirüs yasaklarının kaldırılması ile yeni evlenen çiftlerin ev talepleri sektörde büyük bir arz talep dengesizliği meydana getirdi ve sonuç olarak hem satılık hem de kiralık ev fiyatları yükseldi.

Ev Fiyatları Düşecek mi?

Yükselen ev fiyatlarının tekrar eski haline gelip gelmeyeceği de vatandaşlar tarafından merak edilen bir diğer konu. Sektör uzmanları ise vatandaşın konuta erişiminin sağlanması için devletin devreye girmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Sektör uzmanlarının değerlendirmelerine göre inşaat yapımında kullanılan malzemelerdeki fiyat istikrarının sağlanması ve genel inşaat maliyetinin optimum seviyede sabitlenmesi gerekiyor. Bu değerlendirmelere göre ev fiyatlarının düşmesinin yolu ekonominin düzenlenerek fiyatların erişilebilir seviyede olacak şekilde arzın genişletilmesi yani yeni projelerin acilen devreye girmesi. Uzmanlar inşaatın ana girdisi olan arsanın uygun maliyetle temini sonrasında konut fiyatlarının eski oranları yakalayabileceğini ifade ediyorlar.

Kredisiz Faizsiz Ev Sahibi Olabilirsiniz!

Konut fiyatları tırmanışa geçmiş olsa bile bütçenize uygun ödeme alternatifleri sayesinde ev sahibi olabilirsiniz. Birevim’in konut finansmanı planlarından faydalanarak kendi evinize çok uygun ödeme koşulları ile kavuşabilirsiniz. Birevim tasarruf finansı planları ile konut ihtiyaçlarınız için gereken finansmana çok daha kısa sürelerde ulaşırsınız. Birevim Konut Finansmanı tasarruf planları arasından ister Birlikte Konut Finansmanını isterseniz de Kişiye Özel Konut Finansmanını seçerek ev sahibi olma hayallerinize kavuşabilirsiniz.

Birevim tasarruf planlarından Birlikte Konut Finansmanı ile konut sahibi olma hayalinize koşullarınıza uygun tasarruf planı ve dahil olduğunuz tasarruf grubu ile ulaşırsınız. Bu planda finansman teslim tarihiniz, dahil olduğunuz tasarruf grubunuzun noter huzurunda yapılan sıra tespitiyle belirlenir. Bu şekilde hayallerinize birlikteliğin gücüyle daha erken kavuşursunuz. Diğer tasarruf planı olan Kişiye Özel Konut Finansmanı ile koşullarınıza uygun tasarruf planınız ile konut sahibi olabilirsiniz. Bu plan dahilinde taksit tutarınızı ve teslimat tarihinizi kendiniz belirleyebildiğiniz kişiye özel konut finansmanı ile bireysel tercihlerinizin getirdiği konforu yaşar, hayalinizdeki konuta kolaylıkla ulaşırsınız.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır? Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bilgi Bankası

Su Aboneliği Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Bankası

Doğalgaz Aboneliği Nasıl Başlatılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Bankası

Devremülk Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 − nine =