990 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

İmar Plan Türleri ve Tanımları

İmar Plan Türleri

İnşaatla alakalı en çok merak edilen konulardan biri imar kavramıdır. İmar planı, imar uygulaması yapılacak yer hakkında detaylı bilgiler veren plan veya haritaya verilen isimdir. İmar planı yapılarak yoğunluk düzeyi, imar uygulaması, adalar, yollar ve pek çok istatistik raporları oluşturulur. Nüfusu 10 bin kişinin altında olan yerlerde imar planının yapılıp yapılmayacağına dair kararı belediye vermektedir. İmar Planı 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8. Maddesi kapsamında, nazım imar planı ve uygulama imar planından meydana gelir. İmar planları bölge ve çevre düzeni planı kararlarına uygun olarak yapılmak zorundadırlar. Peki imar planı türleri nelerdir?

İmar Planı Türleri Nelerdir?

İmar planı çeşitleri belirli bir hiyerarşiye göre hazırlanmaktadır. Sırasına göre imar planları şu şekilde belirtilebilir:

  • Mekansal Strateji Planı
  • Çevre Düzeni Planı
  • Nazım İmar Planı
  • Uygulama İmar Planı

1/1000 Uygulama İmar Planı Nasıl Yapılır?

İmar uygulama programlarına esas olacak uygulama etaplarını gösterecek şekilde hazırlanan raporlara, 1/1000 uygulama planı adı veriliyor. Bir imar planı eğer nazım imar planı hususlarına göre tasarlanmışsa hazır haritalar üzerinde yapılır. Yapıların olması gereken ve istatistiksel olarak belirlenmiş plan çizimleri 1/1000 uygulama olarak adlandırılır. 1/1000 imar planları, kadastral durumu işlenmiş olarak ve tasdikli halihazır haritalar üzerine yapılırlar.

Nazım İmar Planları Nasıl Hazırlanır?

1/1000 uygulama imar planını hazırlama aşamasında öncelikle nazım planlarını açıklamak gerekir. 1/1000 planların temelini nazım imar planları oluşturmaktadır. Bu imar planları, imar yapılacak arazi parçalarının başlıca bölge tiplerini, genel kullanış biçimlerini, bölgelerdeki nüfus yoğunluklarını, gerektiğinde yapı yoğunluğunu, ulaşım sistemlerini ve problemlerinin çözümü ve çeşitli yerleşme alanlarının gelişme yön ve büyüklükleri ile ilkelerini göstermektedir.  Nazım imar planı 1/2000 veya 1/5000 ölçekte düzenlenen, detaylı bir raporla açıklanan ve raporu ile bir bütün olan planlardır.

İmar planları, görevli idare tarafından doğrudan ya da ihale usulüyle ya da İller Bankası Genel Müdürlüğüne yetki verilmesiyle de yaptırılabilir. Plana Esas Dair Yönetmeliğin 14. Maddesi uyarınca imar planları oluşturulur. Bir diğer merak edilen kavram ise uygulama imar planıdır. Bu imar planları imar uygulaması yapılan yerin yapı adalarını, yoğunluklarını ve düzenini, yolları ve uygulamayı etkileyen bilgileri detaylarıyla birlikte gösterir.

İmar Planında Sosyal Tesis Alanı Nedir?

İmar planlarında yer alan sosyal tesis alanları, yeşil alanlar, parklar, çocuk bahçeleri, oyun alanları, piknik ve eğlence alanları, spor alanları, stadyum ve ibadet alanları gibi alanları kapsamaktadır.

Yeşil alanlar: Kamunun faydalanması için yapılmış dinlenme, gezinti, piknik, eğlence ve kıyı alanları, çocuk bahçesi gibi alanlar, yeşil alanlar kapsamına girer. Metropol ölçekli olarak oluşturulan botanik, fuar, hayvan bahçeleri ile bölgesel parklar yeşil alanların içinde bulunur.

Spor ve oyun alanları: Stadyum projesi içerisinde açık ve kapalı otopark, büfe, lokanta gibi ihtiyaçları da karşılayan ticari üniteler bu alanları kapsamaktadır.

Sosyal ve kültürel tesis alanı: Tiyatro, kütüphane, kreş, sergi salonu, sığınma evleri, rehabilitasyon merkezi, sinema anaokulu, kurs, müze, yurt, çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, bakım evleri gibi yerler sosyal ve kültürel tesis alanı kategorisine girmektedir.

İbadet yeri: Dini tesise ait lojman, kütüphane, yurt, gasilhane, şadırvan, tuvalet gibi alanlar kısaca ibadet yeri olarak ifade edilir.

Mezarlık alanı: Mezar yerleri, morg, gasilhane, tuvalet, otopark gibi alanlar mezarlık alanı olarak belirtilir.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Esenler Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

İzmir Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Arabam Ne Kadar? Araba Değeri Hesaplama

Bilgi Bankası

En Uygun Hangi Kredi, Konut ve Taşıt Kredisi Hesaplama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 × four =