2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

İş Yeri Kira Vergilendirmesi Nasıl Yapılır?

İş Yeri Kira Vergilendirmesi

İş yerlerimizde bazen çalıştığımız alanlar bize ait olmayıp kira ödeme zorunluluğumuz vardır. İşte bu yüzden de kira ödemek zorunda kalırız. Gayrimenkul satıcıya ödediğimiz kiralar ile her ay satıcıdan aldığımız  alanı rahat bir şekilde kullanabiliriz. Bu kiraları verirken bir de kira vergisi ve çalıştığımız alanın vergisini de vermek zorundayız. Bu devlet tarafından konulmuş bir kural olup gayrimenkul satıcı ile hiçbir alakası yoktur. Bu belirlenen kira vergilendirmesi işleminde kira veren kişi bu vergiyi de vermek zorundadır. Kiralandığı için vergi verildiği için kiracının ödemesi gereklidir. Durum böyle olunca da kiracı gayrimenkul satıcı tarafından kiraladığı para miktarından ayrı bir şekilde bu kira bedelini de ayarlayıp ödeme zorunluluğu vardır. Bu kira ve kira vergisi adı altında geçen stopaj miktarı ile işlemleriniz hallolur. Kira vergisi işleminde kiracı anlaşılan kira ve stopaj miktarını aynı zamanda vererek stopaj miktarı otomatik olarak vergi kısmına girerek düşer. Geriye kalan kısım ise gayrimenkul satıcıya ulaşır. Gayrimenkul satıcı da stopaj miktarı belirlenip kesintiye uğramadığı sürece kira bedelini hiçbir şekilde alamaz.

Stopaj Nedir?

Stopaj son zamanlarda artan kiralar ve belirlenen fiyatlar nedeniyle oldukça fazla sorulan sorular arasında olmaktadır bu yüzde de de stopaj herkes tarafından merak konusu haline gelmiş bir konudur. Stopaj ödenen kira bedelinin brüt kira bedelinden yüzde yirmisinin belirlenerek vergi kısmına girmesine denilmektedir. Bu stopaj miktarı bir çeşit vergi olup verilmesi zorunlu bir durumdur. Gayrimenkul kiracının bu vergi ile hiçbir alakası olmayıp bu satıcının belirlediği kira miktarından hariç stopaj miktarı da ayrı bir şekilde hesaplanması gerekmektedir. Stopaj da bir çeşit vergi olup bu vergilerin devlete gitme zorunluluğu vardır. Her ay düzenli olarak kira ve bu kiranın yanında stopaj miktarının da verilmesi gerekmektedir. Eğer kiranın yanında stopaj miktarı ödenmese vergi ödenmediği için idari ceza işlemi yapılabilmektedir. Bu yüzden bu kiralar ve vergiler zamanında ödenmek zorundadır.

Stopaj Vergi Çeşidi Midir?

Stopaj iş yerlerinin kira ödenmesinde kiranın yüzde yirmisi alınarak verilen bir vergi çeşididir. Bu da bir vergiden sayılarak ödenmesi zorunlu olmaktadır. Her ay ödenmesi gereken bu stopaj miktarı vergisinin ödenmediği durumlarda kişiye cezai yaptırımlar uygulanır. Stopaj herkes tarafından bilinmese de bu da bir vergi çeşidi olup iş yerlerine kira ödeyen kişiler tarafından ödenmesi gerekmektedir. Kiranın yüzde yirmisi alınarak ya da sıfır virgül seksene bölüm gibi farklı şekillerde hesaplanan bu stopaj miktarını ister siz hesaplayabilir isterseniz de uygun alanlardan hesaplayabilirsiniz. Bu vergi ve stopaj miktarının ne zaman olduğunu ne kadar kesinti olduğu gibi durumları e devlet üzerinden detaylı araştırma yaparak görebilirsiniz. Stopaj vergi çeşidi olup iş yerleri olan ve kira veren herkes tarafından kiracıya has olarak ödenmesi zorunlu bir işlemdir.

Vergi Avantajları Nelerdir?

Vergi devletten alınıp vatandaşa vatandaştan alınıp devlete verilen bir kısır döngüdür. Bu vergiler her alanda kendi içinde hesaplanarak birçok alanda vergi verilir. Bu vergiler bazı kişiler tarafından muaf olunup herkesin vergi vermesi zorunlu bir durumdur. Bu vergiler sayesinde devlet ve vatandaş sorumluluklarını bilir ve gelir giderde denge sağlanmasına yardımcı olur. Vergiler sayesinde kullanılan tüm malzemeler kişinin yararına olan avantajlardır. Vergi vermek en büyük vatandaşlık görevi olup vergi vermeyen kişiler kaçak olarak adlandırılır ve cezai yaptırımlar uygulanmak zorunda kalınır. Görevli kişiler tarafından dikkat edilen bu vergi sistemini e devlet üzerinden takip edebilirsiniz. Birevim firmasından da bu konu hakkında detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Yapı Kullanma İzin Belgesi Nedir?

Bilgi Bankası

İskan Nedir? İskân Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

6 Adımda Ev Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Tapu Devri Nasıl Yapılır? Tapu Devir İşlemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eighteen − fourteen =