990 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Kat İrtifakından Kat Mülkiyetine Geçiş İçin Gerekli Belgeler

Kat İrtifakı ile Kat Mülkiyeti Arasındaki Fark

Bir ev sahibi olmak isteyen herkesin sonradan bir problemle karşılaşmaması için bilmesi gereken kavramlar vardır. Kat irtifakı ve kat mülkiyeti de bu kavramlar arasında yer alır. Bu iki kavram arasındaki farkları bilmek son derece önemlidir. Peki Kat İrtifakı Nedir? Kat Mülkiyeti Nedir? Kat İrtifakı ile Kat Mülkiyeti Arasındaki Farklar Nelerdir? Şimdi sık sık birbirine karıştırılan kat irtifakı ve kat mülkiyeti kavramlarını detaylı bir şekilde inceleyelim.

Kat İrtifakı Nedir?

Henüz tamamlanmamış bir inşaatta hak sahiplerinin paylarını belirtmek üzere çıkarılan kat irtifakı, bir tür tapudur. Kat irtifakı, inşaat süreci devam eden yerleşim projelerini de kapsar. Kat irtifakı inşaat süreci devam eden bir projede hak sahibi olmak için kurulur. Kat irtifakı kurulabilmesi için çeşitli belgelerin hazırlanması ve belli şartların sağlanması gerekir. Bu işlem için vergi numarası, tapu ve nüfus senedi, vaziyet planı, dilekçe, yönetim planı, liste, tapu ve nüfus senedi gibi evraklar temin edilmelidir.

Kat İrtifakı Kurmak İçin Gereken Şartlar

  • Maliklerin tamamının onayı gerekir.
  • Kat irtifakı alınacak yapının inşaat süreci devam ediyor olmalıdır.
  • Kat irtifakı, yapının tamamını kapsayacak şekilde oluşturulur.
  • Yapının bölümleri birbirinden bağımsız inşa edilmiş olmalıdır.
  • Malik sayısınca senet veya istem belgesinin olması gerekir.

Kat Mülkiyeti Nedir?

Kat mülkiyeti, kat irtifakının tersidir. Yani hak sahiplerinin tamamlanmış bir yapıdaki haklarını belirtir. Kat mülkiyeti kurulabilmesi için de belli şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlardan ilki söz konusu gayrimenkulün iskanının olmasıdır. Kat mülkiyeti alınabilmesinin diğer şartı ise inşaatın tamamlanmış olmasıdır, çünkü inşaatı tamamlanmamış yapılar için iskân verilemez. Bunun dışında taşınmazın bağımsız olması da kat mülkiyeti için aranan bir başka şarttır.

Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kat irtifakı ve kat mülkiyeti kavramları sık sık birbirine karıştırılan kavramlardır. Bu iki tapunun hak sahibine verdiği mülkiyet hakkının türleri farklıdır. Kat irtifakı tapusunda taşınmazın cinsi arsa olarak yer alır ve bu arasa üzerindeki belli bir pay size verilir. Kat irtifakından kat mülkiyetine geçildiğinde tapu cinsi “bina” olarak belirtilir. Kat irtifakı bir projenin onaylanması, kat mülkiyeti ise sahip olduğunuz daire ya da dükkânın projeye uygun bir şekilde inşa edilmesi anlamına gelir. Detaylı bilgi için; birevim.com/blog/kat-irtifaki-ile-kat-mulkiyeti-arasindaki-fark-nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Kat İrtifakından Kat Mülkiyetine Geçiş İçin Gerekli Belgeler

Dilekçe: Tüm maliklerce imzalanmış olan ve tüm bölümlerin değerleri ile orantılı olarak ayrılan arsa paylarını gösteren bir dilekçe ile başvurulmalıdır.

Vaziyet Planı: Bir arsaya yapılacak olan birden fazla yapının açıkça gösterilmesi ve belediyece tasdik edilmiş olması şartı aranır. Vaziyet planı genel inşaat projesinde var ise ayrıca ibraz edilmesine gerek yoktur.

Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskân Ruhsatı): İskân olmayan binalar kesinlikle kat mülkiyeti alamazlar. Bunun için bağımsız bölümlerin tamamı için yapı kullanım izin belgesi çıkarılmalıdır.

Fotoğraf: En az 13 x 18 cm. boyutlarında olmak koşuluyla ana gayrimenkulün tamamının görünür bir şekilde ön ve arka cephelerini, mümkünse yan cephelerini gösteren fotoğrafların bulunması gerekir.

Yönetim Planı: Bütün maliklerin ana gayrimenkulün yönetimini düzenleyen yönetim planının her sayfasını imzalamış olmaları gerekmektedir. Bu yönetim planı ofis ve daire gibi bağımsız bölümlerin kullanılış tarzına ve yapıların özelliğine göre hazırlanmış olmalıdır.

Maliklerin fotoğrafları: Maliklerin son altı ay içinde çekilmiş 6 x 4 cm. büyüklüğünde ikişer adet vesikalık fotoğrafları da istenen belgeler arasındadır.

Kimlik: Maliklerin veya temsilcilerinin T.C. kimlik numarası yazılı ve fotoğraflı kimlik belgelerini sunmaları gerekmektedir.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Gaziantep Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Kayseri Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Konya Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Çorlu Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nineteen − three =