2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Noterden Veraset İlamı Almak İçin Gerekli Belgeler

veraset ilamı

Veraset ilamı (mirasçılık belgesi), murisin yani ölüm durumunda miras bırakan kişinin varlıkları üzerinde hak sahibi olanları gösteren resmi belgedir. Veraset ilamı, noter ve Sulh Hukuk Mahkemelerince verilmektedir. Noter veya mahkeme tarafından Veraset ilamı almak isteyen kişiler, kan bağını kanıtlamalıdır.

Mirasçılık belgesi ile bir kişi, muris adına bankadan para çekebilir, alacak talep edebilir veya tapu işlemleri gerçekleştirebilir.  Noterden Veraset ilamı almak gerekli belgeleri eksiksiz olarak temin etmek gerekmektedir. Peki veraset ilamı nasıl çıkar? Veraset ilamı çıkartmak için yapılması gerekenler nelerdir? Noterden veraset ilamı almak için hangi belgeler gerekir? İşte veraset ilamı alacakların dikkat etmesi gereken konular…

Veraset İlamı Nedir?

Veraset ilamı, mirasçılık belgesidir. Sulh hukuk mahkemesi veya noterce tarafından mirasçının talebi üzerine verilen belgedir. Veraset ilamı alabilmek için kişiler arasında soybağı olması şartı aranmaktadır. Veraset ilamı ile mirasçılar mallar hakkında kullanma ve elinde bulundurma yani işlem yapma hakkını elde ederler. Veraset ilamı yani mirasçılık belgesi ile bankadan para çekme, alacak talep etme, tapu gibi durumlar için gerekmektedir.

Mirasçılık belgesi süresi ne kadardır?

Veraset ilamı çıkarmak için süre bulunmamaktadır. Ancak kişinin ölümünden sonraki 3 ay içerisinde intikal ve veraset vergi beyannamelerinin verilmesi gerekmektedir. Beyanname içinse veraset ilamı  beyanı gerekmektedir. Veraset ilamı, noter veya Sulh Hukuk Mahkemeleri olmak üzere iki kanaldan da çıkarılabilir. Noter aracılığı ile veraset ilamı çıkarmak daha hızlı ve kolaydır.

Veraset ilamı başvurusu için kimlik belgesi, vekalet örneği ve noter başvuru formu gerekmektedir. Mirasçılık belgesi başvuru formunun imzalanması ve diğer belgelerin tamamlanmasıyla birlikte Veraset ilamı başvurusu yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, Veraset ilamı çıkması için talepte bulunan kimsenin miras bırakan kişi ile kan bağı bulunması ya da yasal mirasçı olarak belirlenmiş olması şartıdır.

Noterden Veraset İlamı Nasıl Çıkarılır?

Noterler, 1 Ekim 2011 tarihinde yürürlüğe girmiş olan Noter Kanunu’na göre veraset ilamı vermeye başlamıştır. Nüfus kayıtları “Veraset İlamı” verilmesinde yeterli ise noter, mirasçılık belgesi vermek durumundadır. Nüfus kayıtları mirasçılık belgesi için yeterli değilse, bilirkişi incelemesi gerekiyorsa, miras yabancılar tarafından talep ediliyorsa ya da tanık dinlenmesi gerekiyorsa veraset ilamı çıkarmak için Sulh Hukuk Mahkemelerine başvuru yapmak gerekmektedir.

Noter aracılığı ile Veraset ilamı çıkarmak istediğinizde notere başvurmanız gerekmektedir. Veraset ilamı talebini inceleyen noter, nüfus kayıtlarına bakarak, mirasçı olunup olunmayacağına karar verecektir. Noter Kanunu gereğince nüfus kayıtlarında başvuran kişi/kişilerin mirasçı oldukları anlaşılıyor ise noter başvuran kişiye veraset ilamı verilmektedir.

Veraset ilamı, Sulh Hukuk Mahkemesinden Nasıl ve Kaç Günde Çıkarılmaktadır?

Sulh Hukuk Mahkemelerinden Veraset ilamı çıkarmak notere göre çok daha uzun sürmektedir. Veraset ilamı mahkemelerin iş yoğunluğuna bağlı olarak 1 hafta ile 1 ay arasında verilebilmektedir. Sulh Hukuk Mahkemeleri, veraset ilamı vermek için nüfus kayıtlarını ilgili nüfus birimlerinden talep eder. Mahkeme tanık dinlenmesine ya da bilirkişi incelemesine gerek olmadığına karar verirse Veraset ilamı bir duruşma ile alınabilir.

Mirasçılar, noter yoluyla veraset ilamı alındığında ve mirasçı belgesi nedeniyle menfaatleri ihlal edildiğini iddia ediyorlarsa Sulh Hukuk Mahkemelerine itirazda bulunabilirler. Mirasçılık belgesinde gösterilen her kişi veraset ilamı için iptali davası açabilir. Ancak mirasçılık belgesinin iptalini talep edecek mirasçı bulunmuyorsa mirasçılar yerine Hazine de dava açabilmektedir.

Noterden Veraset İlamı Almak İçin Gerekli Belgeler

Veraset ilamı almak için belli başlı belgeleri eksiksiz olarak temin etmek gerekir. Peki veraset ilamını noterden çıkarmak için hangi belgeleri tamamlamak gerekiyor? Noterden veraset ilamı almak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanır:

  • Nüfus kayıt örneği,
  • Ölüm belgesi,
  • Veraset ilamı için gerekli dilekçe.

Kişinin miras verenin mirasçısı olduğu anlaşılması durumunda başvuru sahibine mirasçılık belgesi verilmektedir. Ancak noterler, bazı durumlarda Veraset İlamı isteyen kişilere mahkemeye başvurulması gerektiğini söyleyebilir. Mirasçılık belgesi alabilmek için mirasçılar, Sulh Hukuk Mahkemesine dilekçe ile başvurulması gerekmektedir.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır? Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bilgi Bankası

Su Aboneliği Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Bankası

Doğalgaz Aboneliği Nasıl Başlatılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Bankası

Devremülk Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 − 1 =