4.450 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Noterden Veraset İlamı Almak İçin Gerekli Belgeler

veraset ilamı

Veraset ilamı (mirasçılık belgesi), murisin yani ölüm durumunda miras bırakan kişinin varlıkları üzerinde hak sahibi olanları gösteren resmi belgedir. Veraset ilamı, noter ve Sulh Hukuk Mahkemelerince verilmektedir. Noter veya mahkeme tarafından Veraset ilamı almak isteyen kişiler, kan bağını kanıtlamalıdır.

Mirasçılık belgesi ile bir kişi, muris adına bankadan para çekebilir, alacak talep edebilir veya tapu işlemleri gerçekleştirebilir.  Noterden Veraset ilamı almak gerekli belgeleri eksiksiz olarak temin etmek gerekmektedir. Peki veraset ilamı nasıl çıkar? Veraset ilamı çıkartmak için yapılması gerekenler nelerdir? Noterden veraset ilamı almak için hangi belgeler gerekir? İşte veraset ilamı alacakların dikkat etmesi gereken konular…

Veraset İlamı Nedir?

Veraset ilamı, mirasçılık belgesidir. Sulh hukuk mahkemesi veya noterce tarafından mirasçının talebi üzerine verilen belgedir. Veraset ilamı alabilmek için kişiler arasında soybağı olması şartı aranmaktadır. Veraset ilamı ile mirasçılar mallar hakkında kullanma ve elinde bulundurma yani işlem yapma hakkını elde ederler. Veraset ilamı yani mirasçılık belgesi ile bankadan para çekme, alacak talep etme, tapu gibi durumlar için gerekmektedir.

Veraset İlamı Ne İşe Yarar?

Veraset ilamını almak kamu kurum ver kuruluşları ile ilgili olan işlemler için önemlidir. Bunun dışında intikal vergisinin ödeme zorunluluğu için gerekli bir belge olarak görülebilir.
Veraset ilama şirket söz konusu olduğunda mirasçı intikali için gereklidir ve banka, borçlu gibi durumlar söz konusu olduğunda da gerekmektedir.

Mirasçılık belgesi süresi ne kadardır?

Veraset ilamı çıkarmak için süre bulunmamaktadır. Ancak kişinin ölümünden sonraki 3 ay içerisinde intikal ve veraset vergi beyannamelerinin verilmesi gerekmektedir. Beyanname içinse veraset ilamı  beyanı gerekmektedir. Veraset ilamı, noter veya Sulh Hukuk Mahkemeleri olmak üzere iki kanaldan da çıkarılabilir. Noter aracılığı ile veraset ilamı çıkarmak daha hızlı ve kolaydır.

Veraset ilamı başvurusu için kimlik belgesi, vekalet örneği ve noter başvuru formu gerekmektedir. Mirasçılık belgesi başvuru formunun imzalanması ve diğer belgelerin tamamlanmasıyla birlikte Veraset ilamı başvurusu yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, Veraset ilamı çıkması için talepte bulunan kimsenin miras bırakan kişi ile kan bağı bulunması ya da yasal mirasçı olarak belirlenmiş olması şartıdır.

Noterden Veraset İlamı Nasıl Çıkarılır?

Noterler, 1 Ekim 2011 tarihinde yürürlüğe girmiş olan Noter Kanunu’na göre veraset ilamı vermeye başlamıştır. Nüfus kayıtları “Veraset İlamı” verilmesinde yeterli ise noter, mirasçılık belgesi vermek durumundadır. Nüfus kayıtları mirasçılık belgesi için yeterli değilse, bilirkişi incelemesi gerekiyorsa, miras yabancılar tarafından talep ediliyorsa ya da tanık dinlenmesi gerekiyorsa veraset ilamı çıkarmak için Sulh Hukuk Mahkemelerine başvuru yapmak gerekmektedir.

Noter aracılığı ile Veraset ilamı çıkarmak istediğinizde notere başvurmanız gerekmektedir. Veraset ilamı talebini inceleyen noter, nüfus kayıtlarına bakarak, mirasçı olunup olunmayacağına karar verecektir. Noter Kanunu gereğince nüfus kayıtlarında başvuran kişi/kişilerin mirasçı oldukları anlaşılıyor ise noter başvuran kişiye veraset ilamı verilmektedir.

Kimler Veraset İlamı ( Mirasçılık Belgesi ) Talep Edemez?

Kanunun veraset ilamı talep edemeyecek olan kişiler, boşanmış eşler, mirastan feragat edenleri mirası reddedenler, ölüme bağlı açıkça mirastan çıkarılanlar, mirastan yoksun olanlar, miras ile ilgisi bulunmayan 3. Kişiler, mirasın öncesinde başvuran art mirasçı ya da yedek mirasçılar noter veraset ilamından faydalanamamaktadır.

Mirasçılık Belgesi’nin Noterlik Tarafından Verilemeyeceği Durumlar

Önceleri mirasçılık belgesi Sulh Hukuk Mahkemeleri tarafından verilmekteydi. Şimdilerde durum daha farklı olarak değerlendirilmektedir. Hem noterler hem de Sulh Hukuk Mahkemeleri bu kapsamda hizmet vermektedir. Fakat noterlerin yetkileri biraz daha kısıtlıdır. Bu anlamda bazı durumlarda noterlik ilgili belgeyi sağlayamamaktadır. Peki, noterden veraset ilamı neden çıkmaz?

  • Eğer miras bırakan kişi ile miras belgesi isteyen kişinin arasında soy bağı yoksa ya da soy bağı var fakat kişi yasal mirasçı değilse noterler belgeyi temin edemezler.
  • Eğer miras bırakan kişinin vasiyeti yoksa, 04.04.1926 tarihinden önce vefat etti ise, 23.11.1990 tarihinden önce vefat etmiş ve eşi sağ ise yine noterler belgeyi sağlayamamaktadırlar.
  • Son olarak eğer miras bırakan kişi ya da mirasçıların, herhangi biri ile aynı gün vefat etti ise, gaiplik söz konusu ise, evlatlık olma durumu var ise, vatandaşlıktan çıkma veya birden çok vatandaşlığa mensup olma gibi bir durum var ise noterlik ilgili belgeyi veremez.

Bu durumlar söz konusu ise noter red verecek ve ilgili kişileri Sulh Hukuk Mahkemelerine yönlendirecektir.

Veraset ilamı, Sulh Hukuk Mahkemesinden Nasıl ve Kaç Günde Çıkarılmaktadır?

Sulh Hukuk Mahkemelerinden Veraset ilamı çıkarmak notere göre çok daha uzun sürmektedir. Veraset ilamı mahkemelerin iş yoğunluğuna bağlı olarak 1 hafta ile 1 ay arasında verilebilmektedir. Sulh Hukuk Mahkemeleri, veraset ilamı vermek için nüfus kayıtlarını ilgili nüfus birimlerinden talep eder. Mahkeme tanık dinlenmesine ya da bilirkişi incelemesine gerek olmadığına karar verirse Veraset ilamı bir duruşma ile alınabilir.

Mirasçılar, noter yoluyla veraset ilamı alındığında ve mirasçı belgesi nedeniyle menfaatleri ihlal edildiğini iddia ediyorlarsa Sulh Hukuk Mahkemelerine itirazda bulunabilirler. Mirasçılık belgesinde gösterilen her kişi veraset ilamı için iptali davası açabilir. Ancak mirasçılık belgesinin iptalini talep edecek mirasçı bulunmuyorsa mirasçılar yerine Hazine de dava açabilmektedir.

Ölümden Kaç Gün Sonra Veraset İlamı Alınabilir?

Genel olarak kanunda ölümden sonra veraset ilamı süresi bulunmamaktadır. Fakat eğer söz konusu mirasın intikali söz konusu ise mirasçılar veraset ve intikal vergisi ödemek zorundadırlar. Bunun için de bildiri yapmaları gerekmektedir. Bu anlamda ölüm belgesi olmadan veraset ilamı yapılamadığı için belge alınarak ilgili kurumlar ile ölümden bir ay sonrası kadar süre içerisinde işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Noterden Veraset İlamı Almak İçin Gerekli Belgeler

Genel olarak veraset ilamı, yasal olarak mirasçı olan kişilerin yetkili kurumlar tarafından mirasçı olduğuna dair belge almasıdır. Bu da noterden veraset ilamı için gerekli belgeler kapsamında düzenlenmektedir. İlgili belgenin alınabilmesi için noterler görevlidir ve başvuru esnasında gerekli belgeler sunulduğunda veraset ilamı alımı gerçekleştirilmektedir. Bu anlamda gerekli belgeler ise şunlardır;

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Nüfus kayıt örneği
  • Ölüm belgesi ( Eğer ölüm belgesi yurt dışından alındı ise, yeminli tercümanlar tarafından çevirisi yapılmalı ve Apostil şerhi alınmalıdır. )
  • Veraset ilamının talep edildiğine dair sunulacak olan dilekçe
Benzer Yazılar
Bilgi BankasıBirevim

Airbnb İzni Nasıl Alınır, Turizm Konutu İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Bilgi BankasıBirevim

Yeni Ev Sahibi Kiracıyı Evden Çıkarabilir Mi?

Bilgi BankasıBirevim

Net m2 ve Brüt m2 Farkları Neler? Nasıl Hesaplanır?

Bilgi BankasıBirevim

Motosiklette ABS mi CBS Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 − 11 =