990 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Noterden Veraset İlamı Almak İçin Gerekli Belgeler

veraset ilamı

Diğer ismi mirasçılık belgesi olan veraset ilamı kısaca, bir kimsenin ölmesi durumunda varlıkları üzerinde hak sahibi olanları gösteren resmi bir belgedir. Noterler aracılığıyla çıkarılan veraset ilamını almak için belli aşamaların tamamlanması gerekmektedir. Peki veraset ilamı nasıl çıkar? Veraset ilamı çıkartmak için yapılması gerekenler nelerdir? Noterden veraset ilamı almak için hangi belgeler gerekir? İşte veraset ilamı alacakların dikkat etmesi gereken konular…

Veraset İlamı Nedir?

Mahkeme kararı ile bir mal varlığında söz sahibi olduğunu gösteren nitelikte yasal bir belge olan veraset ilamını alabilmek için kişiler arasında soy bağı olması şartı aranır.

Miras Hukuku maddeleri ile ölen kişinin mal varlığının dağıtılması düzenlenmesi sağlanır. Bir kişi vefat ettikten sonra geriye kalan kişilerden kimlerin mirasçı olduğunun belgelendirilmesi gerekmektedir. Bu belge kısaca veraset ilamı ya da mirasçılık belgesi olarak adlandırılır. Veraset ilamı ile mirasçılar mallar hakkında kullanma ve elinde bulundurma yani işlem yapma hakkını elde ederler.

Veraset ilamını çıkarmanın süresi bulunmaz ancak kişinin ölümünden sonraki 3 ay içerisinde intikal ve veraset vergi beyannamelerinin verilmesi gerekir. Beyanname içinse veraset ilamını beyan etmek gerekir. Veraset ilamı noter kanalı ve Sulh Hukuk Mahkemeleri olmak üzere iki kanaldan da çıkarılabilir. Veraset ilamını noterden çıkarmak daha hızlı ve kolaydır.

Başvurular T.C. kimlik numarasının bulunduğu kimlik belgesi ve vekil aracılığıyla yapıldığında ayrıca vekalet örneği ve noterde bulunan başvuru formu da gereklidir. Bu belgeye başvuru formunun imzalanması ve diğer belgelerin tamamlanmasıyla birlikte başvuru yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ilamın çıkması için talepte bulunan kimsenin miras bırakan kişi ile kan bağı bulunması ya da yasal mirasçı olarak belirlenmiş olması şartıdır.

Noterden Veraset İlamı Nasıl Çıkarılır?

1 Ekim 2011 tarihinde yürürlüğe girmiş olan Noter Kanunu’na göre noterler veraset ilamını vermeye başlamışlardır. Nüfus kayıtları bu belgenin verilmesinde yeterli ise noterler mirasçılık belgesini verebilirler. Nüfus kayıtları mirasçılık belgesinin verilmesinde yeterli değilse belgenin verilmesinde bilirkişi incelemesi gerekiyorsa, miras yabancılar tarafından talep ediliyorsa ya da tanık dinlenmesi gerekiyorsa veraset ilamı çıkarmak için Sulh Hukuk Mahkemelerine başvuru yapmak gerekir.

Veraset ilamını noterden çıkarmak istediğinizde ilk olarak notere başvurmanız gerekir. Talebi inceleyen noter, nüfus kayıtlarına bakarak, mirasçı olunup olunmayacağına karar verir. Noter Kanunu gereğince nüfus kayıtlarında başvuran kişi/kişilerin mirasçı oldukları anlaşılıyor ise noter başvuran kişiye veraset ilamı verilir

Sulh Hukuk Mahkemelerinden Veraset İlamı Nasıl Çıkarılır?

Bir veraset ilamını Sulh Hukuk Mahkemelerinden çıkarmak, noterden çıkarmaya göre çok daha uzun sürmektedir. Bu ilam mahkemelerin iş yoğunluğuna bağlı olarak 1 hafta ile 1 ay arasında verilebilir. Sulh Hukuk Mahkemeleri veraset ilamı vermek için nüfus kayıtlarını ilgili nüfus birimlerinden talep eder. Mahkeme tanık dinlenmesine ya da bilirkişi incelemesine gerek olmadığına karar verirse ilam bir duruşma ile alınır.

Kişiler noter yoluyla veraset ilamı alındığında bu belge sebebi ile menfaatleri ihlal edildiğini iddia ediyorlarsa Sulh Hukuk Mahkemelerine itirazda bulunabilirler. Bu belgede gösterilen her kişi veraset ilamının iptali ile ilgili dava açabilir fakat belgenin iptalini talep edecek mirasçı bulunmuyorsa mirasçılar yerine Hazine de dava açabilir.

Noterden Veraset İlamı Almak İçin Gerekli Belgeler

Veraset ilamı almak için belli başlı belgeleri eksiksiz olarak temin etmek gerekir. Peki veraset ilamını noterden çıkarmak için hangi belgeleri tamamlamak gerekiyor? Noterden veraset ilamı almak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanır:

  • Nüfus kayıt örneği,
  • Ölüm belgesi,
  • Veraset ilamı için gerekli dilekçe.
Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Gaziantep Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Kayseri Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Konya Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Çorlu Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 − 1 =