2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

veraset ilamı

Veraset ilamı, mirasçılık belgesi olarak bilinmektedir. Veraset ilamı Sulh Hukuk Mahkemeleri ve noter üzerinden alınmaktadır. Veraset ilamı için başvuru yapan kişinin soy bağı veya yasal mirasçılık durumu noter tarafından tespit edilemiyorsa Sulh Hukuk Mahkemelerine müracaat edilmelidir. Veraset ilamı ile istenen birçok işlem kolaylıkla yapılabilmektedir. Veraset ilamı için; ölen kişinin yasal mirasçısı olmak, ölen kişinin yabancı veya çifte vatandaş olmaması gerekmemektedir.

Veraset İlamı (Mirasçılık Belgesi) Nedir?

Veraset İlamı yani mirasçılık belgesi, bırakılan miras üzerinde hak sahiplerinin kimler olduğunu ve mirastan ne kadarlık bir pay sahibi olduklarını gösteren belgelerdir. Veraset ilamı, kişinin mirasta “aksi ispatlanana kadar” hak sahibi olduğunu gösterir. Mirasçılık Belgesi, miras hakkını kesin teslim etmemektedir. Kişinin mirasta hakkı olmadığı ispatlandığı takdirde geçersiz kabul edilir ve o zamana kadar miras hakkının varlığına delil oluşturur.

Kimler Veraset İlamı Talebinde Bulunabilir?

Veraset ilamı, mirasın varisleri ve avukatları tarafından talep edilebilmektedir. Yalnızca murisin akrabaları yasal mirasçı kabul edilmektedir. Atanmış mirasçılar ise murisin kendi isteğiyle mirasının bir kısmını veya tümünü bıraktığı kişilerdir. Bunun için şahsen veya avukatları aracılığıyla başvurmaları yeterlidir. Murisin ölümüyle miras yasal olarak mirasçılara geçer. Mirasçılar gerekli prosedürleri yerine getirmeden kendilerine düşen miras üzerinde tasarrufta bulunamazlar. Bunun için mirasçıların mirasçı olduklarını kanıtlamaları gerekir. Kişilerin yasal mirasçı olduklarını kanıtlamaları ancak Türk Medeni Kanunu’nun 598. maddesine göre, yapacakları başvuru ile Sulh Hukuk Mahkemelerinden ya da noterlerden alacakları veraset ilamı ile mümkündür.

Veraset ilamını, yasal mirasçılar haricinde murisin alacaklıları da talep edebilirler. Murisin alacaklılarına bu hakkın verilmesindeki amaç, alacaklarının teminini sağlayabilmektir. Murisin alacaklısının veraset ilamı alabilmesi için, bir icra takibinin mevcut olması ve icra müdürlüğünce yetkilendirilmiş olması gerekir.

Veraset İlamı Talep Edebilmek İçin Hangi Belgeler Gerekmektedir?

Veraset ilamı için başvuru öncesinde tüm belgelerin hazır olması gerekmektedir. Veraset ilamı başvurusunun hızlı işletilmesi için bu son derece önemlidir. Veraset ilamı başvurusu için aşağıdaki belgeleri hazır etmelerini gerekmektedir:

  • Ölüm Belgesi,
  • Nüfus Kayıt Örneği,
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
  • Veraset İlamı Talep Dilekçesi

Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır?

Veraset ilamı için Sulh Hukuk Mahkemesine ya da notere başvuru yapmak gerekmektedir. Noterden veraset ilamı almak için mirasçı ile muris arasında mutlaka akrabalık olması gerekmektedir. Eğer muris ve mirasçı arasında akrabalık yoksa mirasçının veraset ilamı için Sulh Hukuk Mahkemesine başvurusu yapması gerekmektedir. Mirasçının başvurusu ile alınan Mirasçılık belgesi diğer mirasçılar tarafından da kullanabilir.

Veraset İlamı Sonra Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Veraset ilamı, mirasçılık hakları konusunda mirasçıların lehine bir delil oluşturmaktadır. Miras konusunda itiraz davası açılmadığı sürece Veraset İlamında belirtilen kişiler miras üzerinde hak sahibidir.

Ölen kişinin malları, ölümünden sonra mirasçılarının üzerine geçirilmesine miras intikalidir. Miras intikal işlemleri, mirasçıların murisin akrabaları olmaları durumunda tapu müdürlüklerinde yapılabilir. Atanmış mirasçılar ve vasiyet alacaklıları, miras intikali için Sulh Hukuk Mahkemelerine başvurmalıdır. Miras intikali yaptırabilmek için murisin taşınmaz mallarının, mirasçılarına geçtiğini gösteren bir belge olmalıdır. Evraklar tamamlandıktan sonra onlarla birlikte tapu müdürlüklerine başvurulur.

Sıkça Sorulan Sorular

Ölen kişinin veraset ilamı nasıl alınır?

Ölen kişi ile akrabalık ilişkisi bulunan bir şahıs, noterlerden veraset ilamı alabilir. Belgeyi almak isteyen şahıs bir yabancıysa Sulh Hukuk Mahkemelerine başvurmalıdır.

2022 veraset ilamı ücreti ne kadar?

2022 yılında noterlerden veraset ilamı alabilmek için ödemeniz gereken tutar 500-600 TL civarındadır.

Veraset ilamı, ölümden kaç gün sonra alınabilir?

Veraset ilamı çıkarmanın süresi yoktur. Murisin ölümünden sonraki 3 ay içerisinde veraset ve miras intikal vergilerinin verilmesi gerekmektedir. İntikal beyanname için de veraset ilamı gerekmektedir.

Veraset İlamı Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Veraset ilamı yalnızca noterlerden ve Sulh Hukuk Mahkemelerinden alınabilir ancak alınmış veraset ilamına “e-devlet” üzerinden de erişim sağlanabilir. E-devlet internet sitesine veya mobil uygulamasına girdikten sonra sistem içerisinde yer alan arama motoruna: “veraset ilamı sorgulama” ibaresi yazılmalıdır. Daha sonra çıkacak olan “muris TC kimlik numarası” kısmını doldurarak, veraset ilamı sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Arsa Tapulu Daire Nedir? Arsa Tapulu Ev Almak Mantıklı Mı?

Bilgi Bankası

Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır? Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bilgi Bankası

Su Aboneliği Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Bankası

Doğalgaz Aboneliği Nasıl Başlatılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one × 1 =