2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Sahibinden Satılık Daire Alırken Dikkat!

Ev Almak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

Ev almaya karar vermek, bireylerin yaşamlarında verebilecekleri en önemli kararlar arasında yer alır. Bir ev sahibi olmaya karar verdiğinizde ayrıntılı bir araştırma yapmanız, sonrasında sorun yaşamamanız ya da yaşayacağınız sorunları en aza indirmeniz açısından büyük önem taşır. Alacağınız evi sahibinden alarak emlakçıya para vermek istemiyorsanız sahibinden satılan daire seçeneklerine yönelik bir arayışa girmeniz gerekiyor. Bu noktada ise çok dikkatli olmanızda fayda var.

Sahibinden ev aramak oldukça yorucu bir süreçtir. Ev arama konusunda zaten yeterince ayrıntılı bir süreç sizi bekliyorken bir de bu evi sahibinden almaya karar vermek, üzerinde daha fazla durulması gereken bir konudur, çünkü bu bir nebze daha riskli olabiliyor. Sonuç olarak bir ev almadan önce çok iyi araştırmak ve belli başlı kriterleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Peki sahibinden ev satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar neler? İşte bir evi sahibinden satın almaya karar verdiğinizde göz önünde bulundurmanız gereken altın noktalar:

Evi kimden aldığınıza dikkat edin: Satın alacağınız evi kimden aldığınız son derece önemli bir konudur. Sahibinden ev alırken en büyük teminatınız satıcıdır. Bu sebeple satıcıyı iyice araştırmanız yararınıza olacaktır.

Daireyi yerinde görün: İnternette yer alan kimi ilanlar daha çok dikkat çekmek amacıyla gerçeği yansıtmayacak şekilde hazırlanabiliyorlar. Bu nedenle alacağınız gayrimenkulü gidip yerinde görmeniz, sonradan hayal kırıklığına uğramamanız için büyük önem taşıyor. Satıştan sonra iş işten geçeceği için işinizi sağlama almanızda fayda var.

Evin imkanlarını inceleyin: Alacağınız konutun özelliklerini iyi incelemelisiniz. Evin sosyal imkanlara olan mesafesini, bulunduğu semti, konumunu iyi değerlendirin.

Diğer evlerin fiyatlarına bakın: Bir konutu satın almaya karar vermeden önce civardaki diğer evlerin fiyatları hakkında bilgi alın ve fiyat karşılaştırması yapın. Bu şekilde alacağınız ev için fazladan para ödememiş olursunuz.

Diğer Dikkat Edilecekler

  • Alacağınız evin kat mülkiyetinin veya irtifakının olduğundan emin olmalısınız. Bir evin kat mülkiyetinin olmaması, iskanı olmadığı anlamına gelir ve iskanı verilmemiş bir daire için oturum izni söz konusu değildir. Böyle bir eve taşındığınız takdirde elektrik, su vb. gibi hizmetlerden faydalanmak için abonelik yaptıramazsınız.
  • Evin deprem yönetmeliğine uygun olarak yapılıp yapılmadığını muhakkak araştırmalısınız. Bu durumdan emin olmak için daire sahibinden evin deprem yönetmeliğine uygun olduğuna dair bir belge talep edilebilir.
  • Sahibinden daire almaya karar verdiğinizde alacağınız evde yaşayan bir kiracının olmadığından emin olmalısınız. Alacağınız dairede kiracı varsa bu kiracının ne zaman çıkacağı konusunda bir tarih belirlemeli ve bunu yazıya dökmelisiniz.
  • Satın alacağınız evin bulunduğu binada veya tesiste kentsel dönüşüm olup olmadığını araştırın. Bu konuda SPK lisanslı bir emlak değerleme uzmanından da yardım alabilirsiniz.
  • İleriki zamanlarda size beklemediğiniz maddi bir külfet yaratabileceğinden takyidat durumu, yönetim planı gibi konularda gerekli belediye kontrollerini yaptırın ve gerekirse tapu kayıtlarını araştırmak için bir uzmandan destek alın.
  • Bir konutu sahibinden almanız belirli riskleri de beraberinde getirir. Örneğin alacağınız evin eskiden kalma borçlarının olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Evin borcu varsa ev sahibinden borçların ödeneceğine dair bir yazı alabilirsiniz.
  • Son olarak komşuluk ilişkileri de dikkat etmeniz gereken konular arasında yer almaktadır. Apartmanınızda ya da evinizin etrafında olan komşularınızı tanımanız, evinizde rahat edebilmeniz açısından büyük önem taşır. Gürültünün eksik olmadığı bir apartmanda yaşamak, hayat kalitenizi oldukça düşüreceği için, evinizi satın almadan önce kısa bir komşu tanıma araştırması yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Arsa Tapulu Daire Nedir? Arsa Tapulu Ev Almak Mantıklı Mı?

Bilgi Bankası

Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır? Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bilgi Bankası

Su Aboneliği Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Bankası

Doğalgaz Aboneliği Nasıl Başlatılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 + sixteen =