2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Yapı Kullanma İzin Belgesi Nedir?

Yapı Kullanma İzin Belgesi

Yapı kullanma izin belgesi diğer adı ile iskân belgesi, bir inşaatın tamamlandığını kanıtlayan ve o evde oturulabileceğini gösteren resmî belgedir. Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskân), tamamlanan bir inşaatın projeye uygun olarak yapıldığının gösteren belgedir. Yapı kullanma (oturma izin belgesi) belgesi; “İmar Kanunu’nun 29, 30 ve 31. ve Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin 12 ve 64. maddeleri”ne dayanmaktadır.

Yapı kullanma izin belgesi, belediye veya valiliğe bağlı İl Özel İdaresi’nden alınmaktadır. Yapı kullanma izin belgesi (İskân), ancak ruhsatlı yapılara verilmektedir. Ruhsatsız başlayan veya ruhsatı olmayan eski binalar için Yapı kullanma (oturma izin belgesi) belgesi verilmemektedir. Yapı kullanma izin belgesi (İskân) için bağlı olduğunuz belediyeye başvurmalısınız. Yapı kullanma izin belgesi (iskân) sorgulama işlemini e-devlet üzerinden de yapabilirsiniz. Peki, yapı kullanma izin belgesi nereden alınır? Yapı kullanım izin belgesi ile ilgili detayları sizler için derledik…

Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskân) Nasıl Alınır?

Yapı kullanma izin belgesi için yapının ruhsatlı olarak inşa edilmesi ve yine ruhsatta belirtildiği gibi tamamlanmış olması gerekmektedir. Yapı kullanma izin belgesi (İskân raporu) almak için inşaat sahibi, müteahhidi veya yetkilisinin dilekçe ile ilgili belediyeye başvuru yapması gerekmektedir. Yapı Kullanma İzni teknik elemanları tarafından ilgili binada ruhsat ve eklerine uygunluğuna bakılarak verilmektedir.

Yapı kullanma izin belgesi (İskân) ile su, elektrik ve telefon abonelikleri için ilgili kuruluşlara başvuru yapılabilmektedir.

Yapı Kullanma İzni Alırken Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yapı kullanma izin belgesi için aşağıdaki evrakları eksiksiz olarak temin ederek ilgili belediyeye ibraz etmek gerekmektedir:

  • Dilekçe
  • Onaylı İnşaat Ruhsatı
  • Tapu
  • SSK’ dan alınacak ilişiksizlik belgesi (Borcu Yoktur Yazısı)
  • İnşaat ruhsatında var ise sığınak, asansör, yangın tesisat raporları
  • Binanın cephelerinden alınmış 13×18 cm ebadında fotoğraflar

Yukarıda yer alan belgeler tamamlanarak belediyeden alınacak form ve dilekçelerle birlikte belediyeye başvuru yapıldığında yapı kullanma izin belgesi alınabilmektedir. Yapı kullanım belgesi almak için inşaat sahibi, firma sahibi veya arsa tapu sahibi tarafından başvuru yapılması gerekmektedir.

Yapı Kullanma İzin Belgesi Almak İçin Nereye Başvurulur?

İskân raporu almak için belediyelerin imar müdürlüğü yapı kullanım izni birimine başvuru yapmak gerekmektedir. Görevliler İskân raporu başvurularını değerlendirirken inşaatın prosedürlere göre yapılıp- yapılmadığına, ruhsat ve eklerine göre uygun olup olmadığına bakmaktadır. Bu incelemelerin sonucunda buna göre yapı kullanma izin belgesi onayı işlemi yapılmaktadır. Mevzuata uygun yapılan projelerde yer alan bölümlerin tür ve uygunlukları, ruhsat süresi içerisinde tamamlanmış ise gereken belgelerle müracaat edildiğinde yapı kullanım belgesi çıkarılmaktadır.

Yapı Kullanma İzin Belgesi Olmazsa Ne Olur?

Yapı kullanma izin belgesi olmayan binalar birçok sorun yaşamaktadır. Yapı kullanma izin belgesi (İskân) olmayan bir binada oturmak isteyen bireyler aşağıda yer alan sorunlarla karşılaşırlar:

Yapı kullanma izin belgesi olmayan binalar oturanlar en temel hizmetlerden bile yararlanamaz. Bir binada yapı kullanma izin belgesi yok ise o binadaki daireler için elektrik, su ve doğal gaz gibi hizmetlerden yararlanılması için abonelik açılamaz.

Kat irtifakı olarak belirtilen ve bu şekilde hazırlanmış tapuların, kat mülkiyetine dönüştürülmesi işlemi yapı kullanma izin belgesi olmadan yapılamaz.

Yapı kullanma izin belgesi alınmamış bir binada oturum için yasal bir izin yok demektir. Bu yapılar kaçak yapı statüsünde değerlendirildiği için belediyeler bu yapılar için yıkım kararı alabilir ve buralarda yaşayan vatandaşlar para cezası ödemek zorunda kalabilirler.

Yapı Kullanma İzin Belgesi Olmayan Ev Satın Alınır mı?

Bir yapının kat irtifakını aldıktan sonra yapı kullanma izin belgesini de almak, inşaatın projeye uygun olarak yapıldığını göstermektedir. Yapı kullanma izin belgesi, tüm bina için alınan bir belgedir.  İskân belgesi alınmadıysa yapı, resmi kayıtlarda inşaat olarak belirtilmektedir. Yapı Kullanma İzin Belgesi olmayan bu yapıya elektrik, su, doğalgaz gibi en temel ihtiyaçlar için abonelikler yapılmamaktadır.  Yalnızca şantiye aboneliği almak için izin verilir. Bu durum ise konut sahiplerinin kullandıkları enerjilerin faturalarına ek maliyetler getirir ve ev sahiplerinin bütçelerini zor duruma sokabilir. Bunun yanında böyle bir durumda ticari birimler için de ruhsat alamaz. Bir bina için yapı kullanma izin belgesi alınmazsa binanın altında yer alan mağaza/dükkân gibi ticari birimlerin boş kalmasına ya da sadece belirli bir işletme türüne kiraya verilebilmesine yol açar.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Arsa Tapulu Daire Nedir? Arsa Tapulu Ev Almak Mantıklı Mı?

Bilgi Bankası

Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır? Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bilgi Bankası

Su Aboneliği Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Bankası

Doğalgaz Aboneliği Nasıl Başlatılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eight + thirteen =