990 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Yapı Kullanma İzin Belgesi Nedir?

Yapı Kullanma İzin Belgesi

Kısaca iskân olarak da ifade edilen yapı kullanma izin belgesi, bir inşaatın plana uygun ve ruhsatlı bir şekilde yapıldıktan sonra inşaat sürecinin tamamlandığını kanıtlayan ve o evde oturumun başlayabileceğine dair verilen resmî bir belgedir.

Yapı Kullanma İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Bir bina ya da eve yapı kullanma izin belgesi alınabilmesi için yapının ruhsatlı olarak inşa edilip yine ruhsatta belirtildiği gibi tamamlanmış olması gerekmektedir. Projenin ruhsata uygun olarak tamamlanması sonrasında ilgili belediyelerden yapı kullanma izin belgesi alınabilir.

Yapı Kullanma İzin Belgesi Almak İçin Hangi Evraklar Gerekir?

Bir konuta yapı kullanma izin belgesi çıkarmak için aşağıdaki evrakları eksiksiz olarak temin ederek belediyeye ibraz etmek gerekir:

 • Yapı Kullanma İzin Belgesi İçin Dilekçe
 • Tapu Kaydı
 • SGK Borcu Yoktur Belgesi
 • İZSU, Dış Kanal Belgesi
 • Sığınak Raporu
 • Yangın Tesisat Raporu
 • Telekom Uygunluk Yazısı
 • Proje Müellifleri Raporu
 • Emlak ve Çevre Temizlik Vergileri Borcu Yoktur belgesi
 • Yapı Denetim Kuruluşu Belgesi
 • Vergi Dairesinden alınacak “Borcu Yoktur” Yazısı
 • Bina Cephe Fotoğrafları (13 x 18 cm boyutlarında)

Yukarıda yer alan belgeler tamamlanarak belediyeden alınacak form ve dilekçelerle birlikte belediyeye başvuru yapıldığında yapı kullanma izin belgesi alınabilir. Yapı kullanım belgesi almak için inşaat sahibi, firma sahibi veya arsa tapu sahibi tarafından başvuru yapılması gerekmektedir.

Yapı Kullanma İzin Belgesi Almak İçin Nereye Başvurulur?

Yapı kullanım belgesi almak için belediyelerin imar müdürlüğü yapı kullanım izni birimine başvuru yapmak gerekir. Görevliler başvuruları değerlendirirken inşaatın prosedürlere göre yapılıp- yapılmadığına, ruhsat ve eklerine göre uygun olup olmadığına bakarlar ve buna göre onay işlemini yaparlar. Mevzuata uygun yapılan projelerde yer alan bölümlerin tür ve uygunlukları, ruhsat süresi içerisinde tamamlanmış ise gereken belgelerle müracaat edildiğinde yapı kullanım belgesi çıkarılır.

Yapı Kullanma İzin Belgesi Olmazsa Ne Olur?

Bir bina için yapı kullanma izin belgesi çıkarılmamışsa beraberinde birçok sorun yaşanır. Yapı kullanma izin belgesi olmayan bir binada oturmak isteyen bireyler aşağıda yer alan sorunlarla karşılaşırlar:

 • Yapı kullanma izin belgesi olmayan binalar oturanlar en temel hizmetlerden bile yararlanamaz. Bir binada yapı kullanma izin belgesi yok ise o binadaki daireler için elektrik, su ve doğal gaz gibi hizmetlerden yararlanılması için abonelik açılamaz.
 • Kat irtifakı olarak belirtilen ve bu şekilde hazırlanmış tapuların, kat mülkiyetine dönüştürülmesi işlemi yapı kullanma izin belgesi olmadan yapılamaz.
 • Yapı kullanma izin belgesi alınmamış bir binada oturum için yasal bir izin yok demektir. Bu yapılar kaçak yapı statüsünde değerlendirildiği için belediyeler bu yapılar için yıkım kararı alabilir ve buralarda yaşayan vatandaşlar para cezası ödemek zorunda kalabilirler.

Yapı Kullanma İzin Belgesi Olmayan Ev Satın Alınır mı?

Bir yapının kar irtifakını aldıktan sonra yapı kullanma izin belgesini de almak, inşaatın projeye uygun olarak yapıldığını gösterir. Yapı kullanma izin belgesi, tüm bina için alınan bir belgedir ve bu belge alınmadıysa yapı, resmi kayıtlarda inşaat olarak belirtilir. İzin belgesi olmayan bu yapıya elektrik, su, doğal gaz gibi en temel ihtiyaçlar için abonelikler yapılamaz ve yalnızca şantiye aboneliği almak için izin verilir. Bu durum ise konut sahiplerinin kullandıkları enerjilerin faturalarına ek maliyetler getirir ve ev sahiplerinin bütçelerini zor duruma sokabilir. Bunun yanında böyle bir durumda ticari birimler için de ruhsat alınamaz. Bir bina için yapı kullanma izin belgesi alınmazsa binanın altında yer alan mağaza/dükkân gibi ticari birimlerin boş kalmasına ya da sadece belirli bir işletme türüne kiraya verilebilmesine yol açar.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Gaziantep Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Kayseri Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Konya Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Çorlu Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 + eighteen =