2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Apartman ve Site Yönetimi Nedir?

site yönetimi

Toplu yaşamın yaygınlaşması ile ortak ihtiyaçlar da gündeme gelmektedir. Bu ihtiyaçların giderilmesi işlemi de ihtiyaç haline gelmiştir. Bu işleri yapmak ve organize etmek için oluşturulan sisteme apartman ve site yönetimi denmektedir. Bir apartmanda yöneticilerin aldığı hatalı kararlar veya yerine getirilmeyen sorumluluklar tüm maliklerin ceplerine ilave sorumluluk getirir. Bir sitenin yönetiminde seçilen yönetim, tüm sitenin ortak alanlarının bakım, onarım ve tadilat işleri ile ilgilenmektedir.

Site Yönetimi Nedir?

Kapsamlı olarak açıklamak gerekirse, insanların topluca yaşadığı ve iş yaptığı apartman, toplu konut, residance, plaza, iş merkezi gibi yerlere; bahçe bakımı, çevre düzenlemesi hizmeti, peyzaj, havuz bakım hizmeti, temizlik hizmeti, binadaki teknik bakım onarım hizmeti, hukuki ve idari işler hizmeti, güvenlik ve danışma personeli hizmeti gibi ihtiyaç olunan hizmetlerin sağlanmasıdır. Bu hizmetler profesyonel bir yönetim çatısı altında toplanır. Bağımsız bölüm yöneticilerinden oluşan site yönetimi, apartman yöneticileri içinden seçilir.  Birçok kişinin yaşadığı konutlarda yaşam tamamen başlayana kadar sorunları azamiye indirmek için geçici yönetim seçilir. Toplu geçici yönetimin süresi 2 yıl olarak sınırlandırılmıştır. Geçici yönetim 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Yasasının Toplu Yapılara ilişkin özel hükümler çerçevesinde 73. Maddede düzenlenmiştir. Bir site yönetiminin içeriğinde ödenmesi gereken aidatlar ve yaşam alanlarında uyulması gereken kurallar gibi birden fazla iş kolu mevcuttur. Kat sahipleri ve/veya kiracılara karşı tarafsız ve eşit yönetim anlayışı sergilemesi gereken Site Yönetim Hizmeti ‘Kat Mülkiyeti Kanunu’ esas alınarak yapılır.

Apartman Yöneticisi Seçimi Nasıl Yapılır?

Apartman yöneticisi o binada oturmayan, ev sahibi olmayan bir kişi de olabilir ve kat maliklerinin oyuyla seçilir. Apartman yönetiminin nasıl olacağına kat malikleri karar vermektedir. Kat malikleri tarafından seçilen kurula yönetim kurulu denmektedir. Bir binada sekiz ve üzeri bağımsız bölüm yer alıyorsa kat mülkiyeti kanununa göre apartman yönetimi oluşturulması zorunlu tutulmaktadır. Apartman yöneticileri 1 yıl için ve o binadaki maliklerin hem sayı hem de arsa payı bakımından çoğunluğa bakılarak seçilirler. Yani eğer binada farklı büyüklükte daireler varsa oylar eşit değerlendirilmez. Her yıl kat maliklerinin kanunen zorunlu olan yılda bir toplantısında apartman yöneticileri yeniden seçilmektedir. Daha önce seçilmiş olan eski kişiler de tekrar seçilebilir bununla ilgili bir kısıtlama yoktur.

Apartman toplantılarında komşular bir karar veremezler ve yönetici seçemezler ise ilgili Sulh Mahkemesine müracaat ederler. Mahkeme kat maliklerini dinler ve bir yönetici belirler ve çok özel bir durum olmadığı sürece bu yönetici altı ay içerisinde hiçbir şekilde değiştirilemez. Toplu konut niteliğine sahip olan sitelerde toplantılar yılda bir yapılabilir. Yönetim kurulları en geç 2 yılda bir olmak üzere belirledikleri yönetim planına uyarak bir araya gelmek durumundadırlar. Yönetim planında belirli bir zamanın gösterilmediği durumlarda ise ikinci takvim yılının ilk ayı toplanılır.

Profesyonel Site Yönetimi Nedir?

Bazen komşular arasında apartman ve sitelerde toplanamayan aidatlar, alınamayan kararlar sürekli çıkan tadilat masrafları sorunlara sebep olmaktadır. Yöneticilik ve komşuluk arasında sıkışan kat maliklerinin yardımına yönetim şirketleri koşmaktadır. Asansörcüden temizlikçiye, avukattan güvenlikçiye kadar birçok çözüm ortağı ile çalışan yönetim şirketleri yönetim sorunlarına çözüm getirmektedir.

Yönetim şirketleri özellikle aidat toparlanma sürecindeki sıkıntılara yönelik çözümler üretirler. Sürtüşmeler bu şekilde yapılan yönetimlerde daha rahat son bulmaktadır. Bu şirketlerin bir avantajı da gereksiz, tadilat işleri ile binayı uğraştırmamasıdır. Bunun yanında profesyonel site yönetimleri asansör servis hizmetleri ile temizlik hizmetlerinde çok uygun fiyatlar sunarak, kat maliklerine yüksek masraf çıkarmazlar.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Yapı Kullanma İzin Belgesi Nedir?

Bilgi Bankası

İskan Nedir? İskân Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

6 Adımda Ev Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 − 15 =