2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Asgari Ücretle Bir Ailenin Taksitle Ev Alma Şansı Var Mı?

taksitle ev almak

Asgari ücret zammının miktarının belli olmasıyla birlikte özellikle asgari ücretle geçinen aileler için asgari ücretle bir aile ev sahibi olabilir mi? sorusu gündeme geldi. Dar gelirli ailelerin merak ettiği asgari ücretli bir ailenin ev kredisi çekmeden kira öder gibi taksitle ev alma şansı var mı? sorusunun yanıtını sizler için araştırdık…

Ülkemiz şartlarını, bankaların yüksek konut kredisi faiz oranları ve hızla artan ev fiyatlarını düşündüğümüzde asgari ücretli bir ailenin kredisiz ev alma ihtimali oldukça düşüktür. Ev almak için en uygun yöntem konut kredisi gibi dursa da yüksek faizli konut kredisi taksit tutarlarını düşündüğümüzde asgari ücret ile geçinen bir ailenin ev sahibi olma düşüncesi neredeyse imkânsız şeklinde tarif edilebilir. Peki konut kredisi ile ev almak hayal mi?

Asgari ücretli bir ailenin ev alma şansı günümüz koşullarında oldukça zor bir ihtimaldir. Kira öder gibi ev kredisi ödeme fikri yüksek faizli konut kredisi taksit tutarları sebebiyle imkânsız hale gelmektedir. Asgari ücretin 5.000 TL’nin altında olduğu ve konut kredisi taksit tutarlarının ise yaklaşık 8.000 TL olduğunu düşünürsek asgari ücretle ev almak neredeyse imkansızdır. Bankalar konut kredisi faiz oranları için en uygun ifadesini kullansalar da örneğin 500.000 TL’lik bir eve 120 ay boyunca %1,40 faiz oranları ile ev sahibi olmak isteyen asgari ücretli bir vatandaşın karşısına yaklaşık 1.000.000 TL ve aylık 8.600 TL taksit tutarları şeklinde bir ödeme çıkmaktadır.

2022 asgari ücretin 5.000 TL altında olduğunu düşünürsek bu miktarlarda bir rakamı asgari ücretli bir ailenin ödeme şansı sıfırdır. Yaz aylarında %1’in altında başlatılan kampanyalar konut satışlarda ciddi bir artış yaşattıysa da şimdiki ortalama %1,40’lık ev kredi faizleri ile ev sahibi olma fikri asgari ücretli aileleri oldukça düşündürmektedir. Konut kredisi faiz oranları konusunda en çok yapılan araştırmalardan biri de kredi faizlerinin düşmesi durumudur. Merkez Bankası’nın politika faizlerinde atacağı adımlar konut kredisi faiz oranlarını düşürme ihtimalini gündeme getirse de şu anda konut kredisi faiz oranlarının düşme eğilimine girmesi oldukça zor görünüyor.

Asgari Ücretli Aileler Ev Alabilirler

Asgari ücret ile geçinen aileler faizsiz finansman olanağından faydalanarak kira öder gibi ev sahibi olabilirler. Tasarrufa Dayalı Finansman Sektörü kuruluşlarından olan Birevim’in ister Birlikte Konut Finansmanını isterseniz de Kişiye Özel Konut Finansmanını seçerek ev hayalinize ulaşabilirsiniz. Birevim’in tasarruf finansman planlarından faydalandığınızda ihtiyaçlarınız için gereken finansmanı borca dayalı finansal hizmetlerde ödenmesi gereken faiz gibi maliyetler olmadan ve Türkiye şartlarında olabilecek en düşük maliyetlerle edinirsiniz. Bunun yanında Birevim’in konut finansmanı tasarruf planlarının peşinatlı ya da peşinatsız seçeneklerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Peşinatlı konut finansmanı tasarruf planını seçtiğinizde organizasyon bedelinin dışında, toplam finansman tutarının belirli bir kısmını peşin ödeyerek teslimatınızı daha erken tarihe çekebilirsiniz. Peşinatsız konut finansmanını seçtiğinizde ise tasarruf planınızda yer alan organizasyon bedelini peşin ödeyerek toplam taksit vadenizi daha erken sona erdirirsiniz.

Birlikte Konut Finansmanı: Birevim’in konut finansmanı seçeneklerinden olan Birlikte Konut Finansmanı ile konut sahibi olma hayalinize koşullarınıza uygun tasarruf planı ve dahil olduğunuz tasarruf grubu ile ulaşırsınız. Bu alternatifte hayallerinize birlikteliğin gücüyle daha erken ulaşmanız mümkündür.

Kişiye Özel Konut Finansmanı: Bu alternatifi seçtiğinizde ise evinize tamamen bireysel koşullarınıza uygun tasarruf planınız ile kavuşur, bireysel tercihlerinizin getirdiği avantajları yaşarsınız.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Yapı Kullanma İzin Belgesi Nedir?

Bilgi Bankası

İskan Nedir? İskân Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

6 Adımda Ev Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

six − five =