6.600 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Emlak Satışında Para Nasıl Ödenir?

Emlak Satışında Para Nasıl Ödenir?

Emlak satışı, ev, işyeri, arsa gibi gayrimenkul üzerinde gerçekleştirilen emlak satışıdır. Emlak satış işlemleri, sözleşme imzalandıktan sonra emlak üzerinde tapu değişikliği yapılmaktadır. Emlak satışı para ödemesi ise satın alınan gayrimenkul için yapılmasıdır. Emlak satış ödemesi genellikle nakit olarak ödenmektedir. Ayrıca emlak satış para ödemesi elden, online, bloke çek veya tapu takas sistemi ile yapılmaktadır.

Güvenli emlak satış süreci için herkesin para ödeme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. İşte Emlak satışı para ödemesi hakkında bilmeniz gerekenler;

Elden Emlak Satış Ödemesi Nedir?

Emlak satış sürecinde en düşük güvenli para ödeme yöntemi elden ödemedir. Elden emlak satış ödemesi için alıcının fiziksel olarak yüksek miktarlı para taşıması güvenlik açısından riskli sayılmaktadır. Emlak satış para ödemesi durumunda para miktarının bir bölümünün banka havalesi ile yapılması önerilmektedir. Emlak alım satım ve para alışverişi bankalara yakın olmayan bir yerde yapılıyorsa, yüklü miktarda parayı taşırken dikkatli olunması gerekmektedir. Emlak satış sürecinde paranın elden alınacağı süreçlerde ödeme gerçekleşmeden noter işlemlerine başlanmaması da önemlidir.

Online Emlak Satış Ödemesi Nedir?

Online ödeme sistemleri, fiziksel olarak parayı elde taşıma ihtiyacını ortadan kaldırarak daha güvenli çözüm haline gelmiştir. Online ödeme ile para transfer işlemleri de kayıt altına alınmaktadır. Emlak satışı para ödeme sürecinde de online ödeme yöntemleri tercih edilmelidir. Emlak satışı gibi yüksek miktarlı para transferlerinde online ödeme yöntemi elden ödeme yöntemlerine göre daha güvenlidir. Emlak satışı sırasında online ödeme yapacak olan alıcının dikkat etmesi gereken önemli bir nokta var: Ödeme yaparken, açıklama kısmına tapu adresi, ada ve parsel numaraları ve ödenen tutarın gayrimenkul ücreti olduğunu belirtmek çok önemlidir. Bu bilgiler, satıcının online hesabına yapılan ödemeyi doğru şekilde kaydetmesine yardımcı olacaktır.

Bloke Çek ile Emlak Satış Ödemesi Nedir?

Bloke çek, satıcının emlak satış işlemi ve para ödemesini tamamlamak için kullandığı bir ödeme yöntemidir. Bloke çek yöntemi, emlak satış sonrasında para transferi gerçekleştirmek için en güvenli yöntemdir. Bloke çek ile ödeme yolunda para alışverişi banka çeki aracılığıyla yapılmaktadır. Bu yolla hem alıcı hem de satıcının hakkı karşılıklı olarak korunmaktadır. Bloke çek yönteminde alıcı, bankası ile iletişim kurarak emlak alımı için bloke çek ister ve noterde işlemler tamamlandıktan sonra alıcı, satıcıya çeki teslim eder.

Bankaya çek ile giden satıcı ise parayı hesaba aktarır. Bu şekilde kimse üzerinde çok miktarda para taşımamış olur. Bloke çek yönteminde de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bloke çek kullanımı için ön koşul oluşturulmaktadır. Bu nedenle alıcıya verilen bloke çekin doğru şekilde doldurulması ve imzalanması gerekmektedir. Emlak satışı için kullanılan bloke çekin ödenme süresi de önemlidir. Çek ödeme süre geçtikten sonra bloke çekler geçersizdir. Bu nedenle emlak satış sürecinde bloke çek kullanacaksanız bu alanlara da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tapu Takas ile Emlak Satış Ödemesi Nedir?

Tapu takas yöntemiyle gayrimenkul alış ve satış işlemlerinde tapu ile nakit para aynı anda el değiştirmektedir. Tapu takas ile paranın sahte çıkması, çalınması veya satıcının parayı aldıktan sonra satıştan vazgeçmesi gibi problemler yaşanmamaktadır. Tapu takas yöntemi ile satıcı parayı hesapta gördüğü anda tapu devri yapmaktadır. Tüm bu işlemler Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü İle hayata geçirilen Tapu Takas Sistemi ile güvenli bir ortamda gerçekleştirilir. Tapu takas sistemi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilmiştir. Emlak satış sonrası para ödeme işlemi Tapu takas sistemi ile güvenli ortamda gerçekleştirilmektedir. Tapu takas sistemi, alıcı ve satıcının haklarını koruma açısından önemlidir. Tapu takas sistemi, emlak satış ve alış sürecinde tercih edilebilecek bir yöntemdir.

Tapu Takas Sistemi Nasıl Çalışır?

Tapu takas sistemi kullanılırken şu adımlar uygulanır:

  • E-devlet üzerinden Tapu Takas sistemine giriş yapılarak tapu dairesinden e-ödeme numarası alınır.
  • Satıcı taraf, e-ödeme numarası ile bilgileri sisteme girer ve alıcı tarafa kod yollar.
  • Alıcı, e-ödeme makbuz numarasıyla kodu sisteme girer ve Takasbank hesabına taşınmazın bedelini yatırır. Sistem yatırılan parayı bloke altına alır.
  • Satış işlemi sona erdikten ve tapu devir işlemleri gerçekleştikten sonra, tapu dairesi tarafından alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği bilgisi verilir.
  • Bu duyurudan sonra Takasbank para üzerindeki blokeyi kaldırır ve para satıcının hesabına aktarılır.
Benzer Yazılar
Bilgi BankasıBirevim

Kirada Tavan Zam Oranı Ne Kadar Oldu?

Bilgi BankasıBirevim

1 Milyon TL Altı Sıfır Arabalar

Bilgi BankasıBirevim

Ülkemizde Satılan 3 Tekerlekli Motosiklet Modelleri

Bilgi BankasıBirevim

Merkez Bankası Konut Fiyatları Artış Oranı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × four =