2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Emlak Satışında Para Nasıl Ödenir?

Emlak Satışında Para Nasıl Ödenir?

İhtiyaçlara ve bütçeye uygun bir evi arayıp bulmak, tapu işlemlerini ve yasal süreçleri tamamlamak oldukça yorucu süreçlerdir ama bunların arasında yer alan ödeme süreci de oldukça önem taşır. Hem alıcı hem satıcı açısından başlı başına bir konu olan, çok fazla miktardaki paranın ödenmesi için birkaç alternatif bulunur.

Güvenli bir emlak alım satım süreci için herkesin ödeme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Gayrimenkul alım satımında para ödemesi aşağıdaki dört şekilde yapılabilir:

  • Elden ödeme yolu
  • Online ödeme yolu
  • Bloke çek ile ödeme yolu
  • Tapu takas sistemi

Elden Ödeme Yöntemi

Güvenlik açısından en düşük dereceye sahip ödeme yolu, elden ödeme yöntemidir. Bir ev satın alırken elden ödeme yöntemi kullanılıyorsa paralar bir sayma makinesinde kontrol edilir. Bu da ekstra zaman gerektirir. Bunun yanında alım satım ve para alışverişi bankalara yakın olmayan bir yerde yapılıyorsa, yüklü miktarda parayı taşırken dikkatli olunması gerekmektedir. Paranın elden alınacağı süreçlerde ödeme gerçekleşmeden noter işlemlerine başlanmaması gerekmektedir.

Online Ödeme Yöntemi

Teknolojinin giderek geliştiği günümüzde her şey dijital çağa ayak uyduruyor. Dolayısıyla ödeme yöntemleri konusunda da dijital sistemlere geçiyoruz. Bu yol, parayı elde taşımaktan çok daha güvenli olduğu gibi aynı zamanda pratik bir şekilde işlemlerin kayıt altına alınmasını sağlıyor. Online ödeme yolunu tercih eden alıcı, satıcının online hesabına EFT, havale ya da para transferi uygulamaları aracılığı ile evin ederini gönderir. Bu yöntemi kullanacak olan alıcıların dikkat etmesi gereken en önemli noktalar ise açıklama kısmına tapu adres bilgileri ile ödenen tutarın ada ve parsel numaraları ve bunun gayrimenkul ücreti olduğunu yazmaktır.

Bloke Çek ile Ödeme Yöntemi

Emlak alım satımı sonrasında para transferi gerçekleştirmek için en güvenli yöntem bloke çek yöntemidir. Bloke çek ile ödeme yolunda para alışverişi banka çeki aracılığıyla yapılmaktadır. Bu yolla hem alıcı hem de satıcının hakkı karşılıklı olarak korunmaktadır. Bloke çek yönteminde alıcı, bankası ile iletişim kurarak emlak alımı için bloke çek ister ve noterde işlemler tamamlandıktan sonra alıcı, satıcıya çeki teslim eder. Bankaya çek ile giden satıcı ise parayı hesaba aktarır. Bu şekilde kimse üzerinde çok miktarda para taşımamış olur.

Tapu Takas Sistemi

Tapu takas sistemi kullanıldığında gayrimenkul alış ve satış işlemlerinde tapu ile nakit para aynı anda el değiştirmektedir. Bu şekilde paranın sahte çıkması, çalınması veya satıcının parayı aldıktan sonra satıştan vazgeçmesi gibi problemler yaşanmaz. Satıcı parayı hesapta gördüğü anda tapu devri yapılır. Tüm bu işlemler Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüyle hayata geçirilen Tapu Takas Sistemi ile güvenli bir ortamda gerçekleştirilir.

Tapu Takas Sistemi Nasıl Çalışır?

Tapu takas sistemi kullanılırken şu adımlar uygulanır:

  • E-devlet üzerinden Tapu Takas sistemine giriş yapılarak tapu dairesinden e-ödeme numarası alınır.
  • Satıcı taraf, e-ödeme numarası ile bilgileri sisteme girer ve alıcı tarafa kod yollar.
  • Alıcı, e-ödeme makbuz numarasıyla kodu sisteme girer ve Takasbank hesabına taşınmazın bedelini yatırır. Sistem yatırılan parayı bloke altına alır.
  • Satış işlemi sona erdikten ve tapu devir işlemleri gerçekleştikten sonra, tapu dairesi tarafından alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği bilgisi verilir.
  • Bu duyurudan sonra Takasbank para üzerindeki blokeyi kaldırır ve para satıcının hesabına aktarılır.
Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Yapı Kullanma İzin Belgesi Nedir?

Bilgi Bankası

İskan Nedir? İskân Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

6 Adımda Ev Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 + one =