990 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

En Uygun Taşıt Kredisi Hesaplama

En Uygun Taşıt Kredisi

Bankalar sağladıkları araç kredisi ürünleri ile, araba sahibi olmak isteyen ancak bunun için yeterli bütçesi olmayan bireylere taksit ödeyerek araba alma olanağı sunar. Bankalardan alınan araç kredileri akla gelen ilk çözüm olsa da yüklü bir faiz ödemesi ile karşılaşılacağı unutulmamalıdır.

Bankalardan araç kredisi kullanılırken de tıpkı konut kredisi kullanırken karşılaşılan prosedürlere benzer durumlar söz konusu olur. Bankalardan araç kredisi kullanırken üzerinde durulması gereken en önemli durum, sıfır ve ikinci el araçlar için alınacak kredilerin başvuru süreçlerinin aynı olmadığıdır. Bankalar genel olarak her iki araç sınıfına da farklı kredi prosedürleri uygularlar. Peki sıfır ve ikinci el taşıt için banka kredisi nasıl kullanılır?

Sıfır Kilometre Araçlar İçin Taşıt Kredisi Nasıl Kullanılır?

Hem sıfır hem de ikinci el araçları kapsayan yasal sınırlar, kredi kullanırken göz önüne almanız gereken noktalardır. Kullanacağınız kredi vadesi ve tutarı satın alacağınız aracın fiyatına göre değişim göstermektedir. Örneğin, satın alacağınız sıfır kilometre arabanın fiyatı 120 bin TL’yi geçmiyorsa bu tutarın en fazla %70’i kadarını kredi olarak çekebilirsiniz ve kredi vadesini en fazla 60 aya kadar belirleyebilirsiniz. Bu da 120 bin liralık bir araç için en fazla 84 bin liralık araç kredisi kullanabilmeniz demektir. Eğer alacağınız araç 120 bin liranın üzerinde bir fiyata sahipse 120 bin liranın %70’ini, 120 bin liradan sonraki tutarın da yarısını kredi olarak kullanabilir, bu miktarı da en çok 48 aya kadar vade yapabilirsiniz.

İkinci El Araçlar İçin Taşıt Kredisi Nasıl Kullanılır?

Bankadan kredi çekerek alacağınız aracın ikinci el olması durumunda, banka bu tutarın tamamını kredi olarak vermeyecektir. İkinci el araçlarda en fazla 10 yaşına kadar olan araçlar için kredi kullanma hakkınız vardır. İkinci el araçların kredi tutarı da sıfır kilometre araçlarınkiyle aynıdır ancak ikinci el araçlarda değer yerine kasko poliçesi dikkate alınır. Yani kredi tutarı poliçede yazan fiyata göre belirlenir. Örmek vermek gerekirse, kasko değeri 100 bin lira olan bir araç için çekebileceğiniz taşıt kredisi en fazla 70 bin TL’dir. İkinci el araçlar için kredi kullanırken gereken belgeler, sıfır kilometre araçlar için istenen belgelerle aynıdır.

En Uygun Taşıt Kredisi

Araç satın almak için kredi kullanmaya karar verdiğinizde kredi almak için yeterliliğiniz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Kredi puanınız bu durumda oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Kredi puanınızın araba kredisi kullanabilmeniz için yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Kredibiliteniz, banka ya da kredi finansı kuruluşu olması fark etmeksizin değerlendirmeye tabi tutulacağınız en önemli kriterdir.

Taşıt Kredisi Örnek Hesaplama

Örnek bir taşıt kredisi hesaplamasına göre, 120 bin liraya kadar 48 ay vadeli olarak taşıt kredisi çekmek isterseniz aylık ödemesi en az 3 bin 800 TL’ye karşılık gelecektir. 48 ayın sonunda yıllık maliyet oranı da dahil edildiğinde bankaya ödeyeceğiniz miktar yaklaşık olarak 180 bin liradan fazla olacaktır.

En Uygun Taşıt Kredisi Hesaplama

Alacağınız ikinci el aracın değeri, Türkiye Sigortalar Birliği’nin (TSB) yayımladığı kasko değer listesine göre belirlenir. Taşıt kredisi kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar konusuna ise bu anlamda dikkat etmeniz gerekiyor. Bu noktaları şöyle sıralayabiliriz;

  • Taksit tutarınız bütçenizi sarsmayacak bir noktada olmalıdır.
  • Birden fazla bankadan araç kredisi teklifi alarak maliyet ve faiz oranı üzerinden kıyas yapmanız yararınıza olacaktır.
  • Ödemelerde farklı seçenekler sunan planlamalardan faydalanabilirsiniz.
  • Araştırmanızı yaparken tüm masrafları göz önünde bulundurmalısınız.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Esenler Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

İzmir Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Arabam Ne Kadar? Araba Değeri Hesaplama

Bilgi Bankası

En Uygun Hangi Kredi, Konut ve Taşıt Kredisi Hesaplama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 + nineteen =